2-1-dirvaNeseniai Utenos rajono spaudoje pasirodė Utenos rajono savivaldybės administracijos Finansų skyriaus vedėjos pateikta informacija apie žemės mokestinių verčių ir pačių mokesčių skaičiavimus bei žemės mokesčių kitimą.

Utenos rajono savivaldybės skelbiamoje informacijoje teigiama, kad nuo 2013 m. sausio 1 d. pasikeitė žemės mokestinių verčių skaičiavimas. Pradėjus taikyti naują mokestinės žemės vertės skaičiavimą kai kuriais atvejais žemės mokestis padidėjo. Kad gyventojai nepajustų staigaus mokesčių didėjimo, įgyvendinamas 5 m. pereinamasis laikotarpis, kurio metu gyventojams būtų dalinai kompensuojami žemės mokesčiai. Kartu palikta teisė savivaldybėms individualiai nusistatyti ne mažesnius nei 0,01 proc. žemės mokesčio tarifus. Neskaitant papildomai pateiktos lentelės, uteniškiams pateikiama žinia tuo ir baigiasi. Suprask, pasikeitė įstatymas, verčių skaičiavimai, mokesčių dydis, tarifas liko toks pat ir nieko čia daugiau nepakeisi?


Taigi, pakeisti galima ir labai nesunkiai. Sustabdyti žemės mokesčių didėjimą gyventojams galima labai paprastu būdu. Praėjusio Tarybos posėdžio metu siūliau Tarybos nariams apsvarstyti galimybę mažinti žemės mokesčio tarifą, kaip pavyzdį pateikiau gyvenamųjų teritorijų žemę. Šiuo metu gyvenamųjų teritorijų žemei taikomas 0,8 proc. žemės mokesčio tarifas. Jei žemės mokesčių didėjimą lemiantis žemės verčių perskaičiavimas ir nepriklauso nuo savivaldybės tarybos, tai žemės mokesčio didėjimui atsvara galintis būti tarifas yra savivaldybės tarybos narių sprendimo galiose. Kitaip pasakius, išlaikyti esamus žemės mokesčius, kuriuos moka uteniškiai, nepakitusiais įmanoma tik sumažinus tarifą. Tarifą galima būtų mažinti proporciškai su dalinės kompensacijos mažėjimu. Tokiu būdu uteniškių šeimų biudžetai nepajustų jokio žemės mokesčio didėjimo. Deja, paskutiniame Tarybos posėdyje valdantieji nusprendė nekeisti daugelio tarifų. Dėl to kiekvienais metais uteniškių sumokami mokesčiai už žemę gyvenamosiose teritorijose nuolat didės. Pavyzdžiui, Grybelių mikrorajono gyventojas 2013 m. už savo 10 arų namų valdos sklypą per metus mokėjo apie 61 Lt, perskaičiavus žemės mokestinę vertę nuolat didėjant žemės mokesčiui iki 2017 m. jau mokės 210 Lt. Jei miesto centre gyvenančio uteniškio 10 arų namų valdos sklypo žemės mokestis 2013 m. buvo 93 Lt, tai jau 2015 m. žemės mokestis bus 210 Lt, 2017 m. – 320 Lt. Panaši situacija ir su komercinės paskirties objektų, rekreacinių, pramoninių objektų, kt. teritorijomis. Savivaldybės biudžetas pasipildys didžiulėmis papildomomis lėšomis, tačiau ar gyventojai pasirengę tokiems mokesčiams?
Savivaldybės pranešime uteniškiams neužsimenama ir apie „naujoves“ neįgaliesiems, pensininkams bei kitiems socialiai remtiniems uteniškiams. Iki šiol pastariesiems turint iki 15 arų žemės mieste ar iki 3,5 hektaro kaime būdavo taikoma žemės mokesčio kompensacija. Savivaldybės tarybos valdančiųjų balsais nuspręsta palikti kompensacijas tik tiems neįgaliesiems ir socialiai remtiniems, kurie turi gerokai mažiau žemės, t.y. iki 7 arų mieste, o kaime – iki 1,5 hektaro. Turbūt iš labiausiai pažeidžiamos uteniškių visuomenės dalies planuojama sutaupyti apie 170 000 Lt? Naujai atgimusio Utenio stadiono šiukšlių dėžės ne ką mažiau kainavo...
Prieš porą metų padidintas komunalinių atliekų mokestis ar „apkarpyti“ biudžetininkų atlyginimai atrodė kaip trumpalaikiai biudžeto nesklandumai. Pasiektas skolinimosi einamosioms išlaidoms limitas taip pat buvo nesureikšmintas. Tačiau šių metų vaikų maitinimo paslaugos kainos didinimas ar vandens ir žemės mokesčių didėjimas, įvairių įstaigų „optimizavimas“ pradeda kelti nerimą. Ar tikrai viskas gerai su savivaldybės išlaidomis ir finansais? Belieka tik spėlioti kokių dar „siurprizų“ bus pateikta uteniškiams.

Utenos rajono savivaldybės tarybos narys
Marijus KAUKĖNAS

FaceBook profilis

Susisiek