UŽIMTI ŽMONĖS, LAIMINGAS MIESTAS

UŽIMTI ŽMONĖS, LAIMINGAS MIESTAS

Daiva PEČIONĖ

Trūksta valdžios dėmesio

Uteniškiai dažnai tkreipia dėmesį, kad be pasivaikščiojimo nepriekaištingais miesto parkų takeliais Utenoje nelabai ką ir nuveiksi. Tiek jaunesniam, tiek vyresnio amžiaus miesto gyventojui dažnai kyla klausimas – kur ir kaip praleisti laivalaikį? Neturime jokio jaunimo ar suaugusiųjų užimtumo centro, elementaraus kūdikių, vaikų žaidimo kambario. Jei jaunimas dar gali nuvykti iki artimiausio didmiesčio papramogauti, tai vyresnio amžiaus uteniškiams belieka laiką leisti prie televizoriaus. Tačiau tam, kad uteniškiams būtų suteikta galimybė turiningai praleisti laisvalaikį, kad atsirastų erdvė bendravimui ir susitikimams, Utenoje yra visos sąlygos. Trūksta tik valdžios dėmesio ir noro esamas problemas spręsti.

 Liberalų sąjūdžio Utenos skyriaus politikai ne kartą yra kalbėję apie tai, kad jaunimo užimtumas Utenoje yra didžiulė problema. Sparčiai mažėjantis gyventojų skaičius bei senstantis gyventojų amžiumi miestas siunčia signalus, kad būtina Utenos rajono valdžiai keisti požiūrį į jaunimo politiką ir jos finansavimą.

Aptariant šias problemas ir svarstant, kaip pagyvinti miesto ir rajono gyventojų laisvalaikį, vienoje Liberalų sąjūdžio diskusijoje kilo idėja, kurią Utenos liberalai nusprendė paversti kūnu.

Utenai reikalingas užimtumo centras

Remiantis kitų miestų sėkminga patirtimi ir pavyzdžiais, Liberalų sąjūdis Utenoje ketina įsteigti aktyviai veikiančiančią jaunimo erdvę – užimtumo centrą, kuris būtų pritaikytas atviram darbui su jaunimu. Tokiame centre būtų galima vykdyti tiek formalią, tiek neformalią veiklą. Tai turėtų būti saugi ir atvira erdvė jaunimui, kur jaunuoliai galėtų žaisti stalo žaidimus, žiūrėti filmus, klausytis muzikos ar tiesiog bendrauti. Jauniems žmonėms turi būti užtikrinta galimybė užsiimti juos dominančia veikla, suteikiant neįpareigojančią erdvę ir ją užpildant skirtingomis jaunimo iniciatyvomis. Daugiau nei dešimtmetį rajono valdžia jaunimą maitino pažadais įkurti jiems užimtumo centrą, tačiau jaunimui pateikė siurprizą ir Utenoje vietoj žadėto jaunimo centro, nusprendė įkurti jau ketvirtą erdvę meno sričiai. Liberalų sąjūdis nėra nusiteikęs prieš meno kūrėjus, tačiau reikia nepamiršti ir kitų sričių.

Remiantis kitų savivaldybių, kuriose yra įkurtos jaunimo erdvės, dienos centrai, pavyzdžiais galime sėkmingai tą padaryti ir Utenoje. Mes siūlome tai pasiekti ir įgyvendinti pasitelkiant viešosios ir privačiosios partnerystės modelį. Be savivaldybės pagalbos tokius projektus įgyvendinti būtų sunku ar net neįmanoma, tačiau nereikėtų tikėtis, kad viskas turi būti padaryta vien savivaldybės biudžeto lėšomis. Savivaldybė galėtų prisidėti žemės sklypu ar patalpomis, o verslininkai atliktų likusius darbus. Tokia įstaiga padėtų užtikrinti turiningą vaikų laisvalaikį, ypatingai šaltuoju metų laiku, o tėveliams išspręstų ne vieną galvosūkį.Utenos rajono savivaldybė šiuo metu valdo dešimtis nenaudojamų sklypų ar tūkstančius kvadratinių metrų nenaudojamų patalpų, kurie puikiai tiktų įrengti tokiems centrams mieste ar jų filialams kaimiškose vietovėse. Ne kartą teko dalyvauti diskusijose su verslininkais, kurie minėjo, jog prie tinkamų sąlygų mielai investuotų į pavyzdžiui vaikų užimtumo centro projektą. Labiausiai norą investuoti stabdo didžiulės žemės sklypų ar patalpų kainos mieste. Todėl savivaldybė prisidėdama savo žemės sklypu ar patalpomis nesukiai įgyvendintų tokią įdėją.

Veiklos stoka skatina žalingus įpročius

Jaunimo reikalų departamento duomenimis vos 11 procentų Utenos jaunimo dalyvauja nevyriausybinių organizacijų veikloje. Utenos rajono savivaldybė jaunimo programos finansavimą skirsto pagal pateiktus projektus, kuriuos teikia jaunimo organizacijos. Taip išeina, kad beveik 90 procentų jaunimo į savivaldybės jiems skiriamas lėšas nepretenduoja. Tik maža dalis jaunimo yra su specialiais poreikiais ar susiję su menine veikla, todėl būtina pagalvoti apie likusį jaunimą, kurio yra absoliuti diduma. Prekybos centrų suoliukai, patiltės, laiptinės, sodai, rūsiai nėra tinkamos vietos užimti jaunimą. Nors daug metų jaunimas galėjo džiaugtis diskotekomis mokyklose ar privačiuose klubuose, kaimų kultūros centruose, šiuo metu tokių galimybių galima sakyti nebėra. Remiantis to paties Jaunimo reikalų departamento tyrimų duomenimis jaunimo situacija atrodo dar sudėtingesnė. Net 77 procentai Utenos jaunimo bent kartą į mėnesį vartojo alkoholį, o daugiau nei pusė jų yra nuo to priklausomi. 44 procentai jaunuolių kas dieną rūko cigaretes, o 23 procentai yra vartoję narkotinių medžiagų.

Milijoninis projektas – tik saujai uteniškių

Šiuo metu rekonstruojamas buvęs Taurapilio kino teatras, kuriame planuojama įkurti menų inkubatorių, atnaujinti mokyklų sporto aikštynai, veikia muzikos ir dailės mokyklos. Utenoje veikia nemažai jaunimo organizacijų, kurių veiklai finansuoti kiekvienais metais Utenos rajono savivaldybė skiria apie 12 000 eurų. Šias lėšas jaunimo organizacijos gali įsisavinti rašydamos įvairius projektus. Iš pirmo žvilgsnio atrodytų veiklos jaunimui yra pakankamai, tačiau jaunimo užimtumo situacija nėra tokia geraDešimt metų Utenoje jaunimui buvo žadama įkurti užimtumo centrą, tačiau paskutiniu metu rajono valdžia nusprendė, jog už 12 milijonų litų vietoj senojo kino teatro Taurapilis bus įrengtas ne jaunimo užimtumo centras, bet menų inkubatorius. Utenos liberalai nekelia klausimo ar reikia tvarkyti šį pastatą, tačiau mums kyla klausimas, kiek tokių pastatų galima sutvarkyti už panašią sumą? Įkurtame Menų inkubatoriuje planuojama sutelkti įvairaus meno kūrėjus ir jų atstovus, sudaryti sąlygas jiems kurti, platinti savo darbus, verslauti. Tačiau pastatas, kuris pareikalaus daugybės investicijų, bus skirtas tik tam tikrai, nedidelei jaunimo daliai. Nors, rajono vadovai jaunimui siūlė tose patalpose užsiimti menais, tokia valdžios idėja jaunimo organizacijų atstovų nesužavėjo. Tą apskritojo stalo atstovai buvo išdėstę spaudoje, taip pat susitikime su švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariais, kuriems buvo išreikšta nuomonė, kad Utenai reikia neformalių jaunimo erdvių. Panašią nuomonę Liberalų sąjūdžio nariams išsakė ir kelis metus aktyviai su jaunimu dirbančios Utenos liberalaus jaunimo organizacijos nariai.

Nors, susitikimo su Apskritojo stalo atstovais metu beveik visi švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariai jaunimo erdvių idėjai pritarė, remiantis kitų miestų ir šalių patirtimi liberalų parengtas „juodraštinis“ siūlymas buvo „numarintas“. Jaunimo atstovų pageidavimas buvo ne naujos už dešimtis milijonų litų įrengtos patalpos, bet paprastos patalpos, kurios atitiktų elementarias sąlygas. Žinant, jog Utenos rajono savivaldybė vien tik miesto centre turi apie 1000 kv.m. nenaudojamų patalpų, nenoras steigti jaunimo erdves atrodo keistas.

Dėmesys visoms amžių grupėms

Užsienio šalyse yra labai papuliarūs vaikų ir jų tėvelių užimtumo centrai, kurių analogą siūlome įkurti ir mūsų mieste. Vaikų užimtumo centre būtų organizuojami manų su vaikais susitikimai ir užsiėmimai – tokį poreikį nuolat girdžiu iš uteniškių lūpų. Utenoje nėra nei vieno kūdikių ar vaikų žaidimo kambario, kuriame galėtų leisti laiką mažieji, o tėvai turėtų galimybę pabendrauti ir pasidalinti idėjomis ne tik socialiniuose tinkluose, tačiau ir susitikus gyvai. Būtų puiku, kad ilgiau dirbantys tėvai turėtų galimybę į tokį dienos centrą atvesti darželinukus, po pamokų –mokyklinukus, kur su jais būtų užsiimama prailgintose grupėse – dirbantis specialistas padėtų paruošti pamokas, žaistų žaidimus bei vykdytų kitą neformalią veiklą.

Ne ką mažesnis poreikis Utenoje yra ir suaugusiųjų žmonių užimtumui. Ne kiekvienas vyresnio amžiaus uteniškis gali nueiti į mokamus spektaklius, koncertus ar kitus renginius, tačiau jiems taip pat norisi bendrauti, susitikti ar ieškoti naujų pažinčių. Suaugusiųjų užimtumo centre jie galėtų rengti susitikimus, vakarones, įvirius užsiėmimus, žiūrėti filmus ar žaisti stalo žaidimus.Utenoje yra daug vienišų žmonių, kuriems toks užimtumo centras taptų traukos centru. Ypač toks centras praskaidrintų kasdienybę Utenos krašto senjorams. Tuo teko įsitikinti tuomet, kai su Liberlų sąjūdžio komanda vykdėmė socialinę akciją ir lankėme vienišus senukus – jiems bendravimas yra visų svarbiausia, noras jaustis reikalingiems ir neužmirštiems, todėl tokiuose suaugusiųjų užimtumo centruose jie tikrai rastų su kuo pabendrauti.

Bendraujant su vaikus auginančiais tėvais ne kartą teko išgirsti, jog Utenoje mažiems vaikams ir jų tėveliams trūksta erdvės, kurioje galėtų leisti laiką ne tik vaikai, bet ir kartu jų tėveliai. Nemažai vaikus auginančių tėvų dirbą baigia ne tik 17 valandą, bet ir vėlesniu laiku. Tokiu atveju iškyla problema, kur palikti vaikus po darželio. Nors, darželiuose veikia prailgintos grupės, tačiau ne visų šeimų poreikius jos patenkina. Daugelyje valstybių, kituose Lietuvos miestuose veikia vaikų užimtumo centrai, kurie ne tik užsiima vaikų ugdymu, bet ir aibe kitų veiklų susijusių su vaikų auginimu, laisvalaikiu, šventėmis ir kt. Toks centras yra reikalingas ir turėtų atsirasti Utenoje. Su vaikais dirbantis centras galėtų dirbti ne tik darbo dienomis, bet ir savaitgaliais organizuoti vaikučių ir tėvelių bendrą laisvalaikį, šventes, susitikimus, ir kt. 

Tiesa, Utenos Jaunimo mokykloje yra įkurtas Dienos centras jaunimui, tačiau jis skirtas tik vaikams iš socialinės rizikos šeimų ir su specialiaisiais poreikias. Puiku, kad rasta lėšų įkurti tokį centrą, tačiau būtina užtikrinti visavertį laisvalaikį ir likusiam jaunimui.

Atgaivins brangias vietas

Liberalų sąjūdis atkreipė dėmesį ir į daugeliui uteniškių brangias bei reikalingas vietas. Nesunku prisiminti tuos laikus, kai vyresnio amžiaus uteniškiams šalia Dauniškio ežero buvo rengiamos gegužinės, senąjame miesto parke vykdavo Joninių ir kitos šventės. Deja, šiuo metu nieko panašaus nebevyksta. Liberalų sajūdžio Utenos politikams ne kartą teko išgirsti uteniškių pastabas ar net raginimus spręsti šią problemą. Todėl prieš 5 metus gimė idėja atgaivinti Utenos senąjį miesto parką. Prieš kelis dešimtmečius sudegus parko estradai, uteniškiams nostalgiją kelianti vieta taip ir liko apleista, pamiršta. Ne kartą teko diskutuoti su rajono valdžia dėl šio parko atgaivinimo, tačiau palaikymo buvo nesulaukta. Buvo pasiūlyta džiaugtis naujais miesto parkais-takeliais ir pamiršti šią kelis dešimtmečius uteniškius džiuginusią vietą. Nepritardami tokiai valdžios pozicijai, prieš penkis metus Utenos liberalai nusprendė senąjame miesto parke rengti Žolinių šventes. Uteniškiai džiuginami kasmet skirtinga renginio programa, kuri sudomina ir jaunimą ir senjorus – vaikučiams rengiami piešimo konkursai ant akmenėlių, pinami vainikai, jaunimas turi galimybę pasiklausyti populiarių atlikėjų dainų, vyresnieji patrypti grojant kapeloms. Kiekvienais metais į mūsų rengiamą Žolinių šventę susirenka vis daugiau žmonių, o šiemet susirinko rekordinis skaičius uteniškių. Tai tik dar kartą įrodo, kad ir be milijonų galima sukurti šventę jaunam ir vyresniam. Ne tik toliau neatsisakysime minties tradiciškai rengti Žolinių šventes, tačiau atsiradus galimybei priimti sprendimus rajono savivaldybėje, žadame uteniškių kelias kartas džiuginusią vietą atgaivinti visam laikui.
Tai tik dalis mūsų keliamų problemų ir siūlomų jų sprendimo būdų. Liberalų sąjūdžio Utenos skyriaus siūlomoms idėjoms įgyvendinti nereikia didžiulių lėšų, reikia tik noro ir politinės valios, ko mums tikrai netrūksta.

Parašykite komentarą