UTENOS SAVIVALDOS FEODO NAUJIENOS – „Dar viena įdarbinta marti ir nebeliks lemiamo valdžios balso“

UTENOS SAVIVALDOS FEODO NAUJIENOS – „Dar viena įdarbinta marti ir nebeliks lemiamo valdžios balso“

VĖL TRUKDO POSĖDŽIAUTI ĮDARBINTOS MARČIOS, SESERYS, BROLIAI, SŪNŪS IR DUKROS

„Dar viena įdarbinta marti ir nebeliks lemiamo valdžios balso“. Tokia vieno savivaldybės tarybos nario frazė nuskambėjo girdint didelio būrio paliekančių posėdžių salę politikų paaiškinimus, kodėl pastarieji nusišalina nuo savivaldybės tarybos posėdžio klausimų svarstymo – „dirba žmona, dirba brolis, dirba sūnus, dirba marti“ ir kt.

Nors Vyriausiajai tarnybinei etikos komisijai net 8 mėnesius niekaip nepavyksta išnarplioti Utenos rajono valdžios galimo interesų konflikto, to užteko, kad ilgamečiai politikai ir jų pasekėjai laikytųsi tvarkos nuolat. Tačiau laikytis tvarkos nėra lengva, nes nuolat nusišalint būriui politikų, gali nebelikti, kam priimti valdančiųjų sprendimus.

TRIMITUOJANT VALDŽIAI APIE ŽVYRUOTŲ GATVIŲ MIESTE MAŽĖJIMĄ, NEREIKĖTŲ PAMIRŠTI IR DAUGIABUČIŲ KIEMŲ, GATVIŲ IŠDAUŽŲ IR RAJONE ESANČIŲ VIETINIŲ KELIŲ

Pastaruoju metu viena po kitos Utenos miesto žvyruotos gatvelės padengiamos asfaltu. Rajono valdžia, gavusi iš degalų akcizo surinktas kelių priežiūros fondo lėšas, iškėlė tikslą per tris metus, iki 2018 metų, išasfaltuoti nemažą dalį miesto gatvelių. Tai, aišku, geros naujienos ilgus metus dulkėse gyvenantiems uteniškiams, tačiau reiktų nepamiršti ir miesto pagrindinių gatvių būklės, išdaužų problemos, daugiabučių kiemų, vietinės reikšmės kelių. Kaip pavyzdį rajono valdžiai pateikėme ir Utenos rajone esančių Pačkėnų pagrindinę gatvę, kuri yra tikras automobilių servisų džiaugsmas. Tiesa, rugsėjo mėnesio posėdyje buvo pritarta Vyžuonėlių kaime esančios Moliakalnio gatvės dalies asfaltavimo darbams, kurių 70 procentų vertės padengs savivaldybė. Kitaip tariant, ir kiti Utenos rajono gyventojai gali kreiptis į savivaldybę, kad pastaroji prisidėtų prie jų gyvenamos vietos gatvių remonto, aišku, jei ir patys gyventojai nusiteikę prie to prisidėti savo lėšomis. Neretai kyla ginčų tarp gyventojų ir valdžios dėl jų gyvenamoje teritorijoje atliekamų statybų ar remonto darbų. Reiktų žinoti, kad kiekvieną kartą išvydus savo gyvenamoje vietoje dirbančią sunkiąją techniką, būtina užfiksuoti kaip ta vieta atrodė prieš atliktus darbus. Tik tada nekils ginčų po atliktų rangos darbų:  kas išmindė veją, ar nupjovė ne tą medį, ar laiku neužlygino duobės. Dėl tokių neužlygintų duobių gali kilti ir autoįvykiai, ar gali būti sugadinti automobiliai, todėl reiktų žinoti, jog visi rangovai savo darbus yra apsidraudę ir atsitikus turto sugadinimui dėl statybininkų kaltės, būtina nedelsiant kreiptis į rangovą ir reikalauti iš jo draudiko galimos žalos atlyginimo.

TOLIAU IŠLAIDAUJAMA ATEITIES KARTŲ SĄSKAITA

Kaip ir kitose, taip ir Utenos rajono savivaldybėje, biudžetas renkamas didesnis nei planuota metų pradžioje. Tačiau, skirtingai nuo kitų savivaldybių, Utenoje surinktų didesnių mokesčių neskiriama esminiam skolų mažinimui. Kitaip tariant, gyvenama šia diena, todėl belieka tik tikėtis, kad krizės ar kiti finansiniai sunkumai mūsų kraštą aplenks.

Visai kita situacija savivaldybės įmonėse. Utenos rajono socialdemokratams iš esmės pakeitus komunalinių mokesčių surinkimo sistemą rajone, vėliau ją pakoregavus, tą administruojančiai savivaldybės įmonei sunkiai sekasi surinkti mokesčius. Norisi tik dar kartą paklausti – kaip gi sekesis, jei apmokestini žmogaus turtą, o ne šiukšles „gaminantį” žmogų. Nepadeda surinkimui ir beveik dvigubai pabrangintas sąvartyno vartų mokestis, o dar įmonei reikia spręsti nuolatinį miesto viešų erdvių priežiūrai būtinų lėšų trūkumą. Belieka tik užjausti įmonėje dirbančias tuos darbuotojus, kurie turi nuolat teisintis prieš pasipiktinusius uteniškius dėl nepamatuotų politikų sprendimų. Nenustebsime, jei nevykusią šiukšlių apmokestinimo tvarką, rajono valdžia pasiūlys keisti dar kartą. O juk galima buvo pasimokyti iš kitų savivaldybių klaidų vietoj to, kad vieniems pirmų Lietuvoje įvesti tokias naujoves. Medalio už tai uteniškiai tikrai neduos, nebent padžiuvusį meduolį socialdemokratui sąvartyno direkotriui, kuris dėl įtarimų korupcine veikla buvo suimtas ir nušalintas nuo pareigų.

Tuo tarpu savivaldybės autobusų parke beveik visus metus atliekamas veiklos auditas, Utenos vandenys netekę pelno dividendų ne tik brenda į skolas, bet ir dėl nepakankamo klientų prisijungimo prie tinklų susilaukė įspėjimo dėl finansinių sankcijų. Kitaip tariant, ES milijonus tiesiant nuotekų tinklus savivaldybės politikų nuosaviems UAB’ams įsisavinti pavyko, tačiau rasti pakankamai klientų nesiseka. Norisi tikėti, kad Utenos rajono vandens vartotojams neteks susimesti per sumokamus mokesčius milijoninėms baudoms.

AR GALIMA PADARYTI UTENĄ KLESTINČIA PARCELIUOJANT UTENIŠKIAMS PRIKLAUSANTĮ TURTĄ AR INVESTUOTOJŲ IEŠKANT NE TUO ADRESU?

Nežiūrint į tai Utenos rajono savivaldybės vadovai taupyti ar ieškoti papildomų finansinių galimybių akivaizdžiai nepasiryžę. Skiria saviškius (mėgstančius darbo metu būti namuose) vadovauti Utenos poliklinikai, su Utenos miestui kosminiais priedais prie atlyginimų. Kai švietimo įstaigose trūksta net elementarių priemonių vaikams, politikai rimtais veidais planuoja išpirkinėti už šešiaženkles sumas privačius ir apleistus dvarus kaime. Nuolat trūkstant socialinių būstų, esamus remontuoja už gerokai didesnę kainą, nei kainuoja analogiški, tik jau suremontuoti būstai. Dalina už ačiū pačiame miesto centre šimtus kvadratinių metrų savivaldybės (mūsų visų) patalpų ar kaip tik neiškeldina iš kitų paklausių patalpų pseudonuomininkų. Kas patikėtų, kad sporto rungtynių metu prekiaujantis alkoholiu baras už vieno kvadratinio metro nuomą sumoka vos 30 centų? Ir tai ne pokštas. Kaip ir tai, kad tokiam „savivaldybės bizniui“ kainos nustatymui ir baro parinkimui konkurso nerengta. Savivaldybės tarybai vėl pristatyti nenaudojami ir jos veiklai nereikalingi, tačiau galbūt verslui tinkami žemės sklypai. Reikalas tas, kad be pristatymo su jais praktiškai nieko nedaroma, nebent įkėlimas į regia.lt internetinį puslapį prilygtų investuotojų paieškai. Šia proga reiktų prisiminti, jog rajono valdžia dar prieš 2,5 metų, prieš vykusius rinkimus, nereikalingam ir nenaudojamam savivaldybės turtui žadėjo sukurti platformą internete, kuri būtų skirta investuotojų paieškai. Nors Vilniuje tai buvo padaryta per gerą mėnesį, pas mus net nepradedama. Net ir gimnazistai nesunkiai atspėtų, jog ekonomikai augant Lietuvoje į ją investuoja daugiausiai skandinavai, vokiečiai, amerikiečiai ir kitos Vakarų valstybės, tačiau mūsiškiai politikai ieško laimės Rytuose – Gruzijoje, Palestinoje, Ukrainoje ar ne pirmą kartą Kinijoje. Belieka tik sau užduoti klausimą – ar tai daroma iš nesugebėjimo, ar iš išskaičiavimo?

OPTIMIZAVIMAS TAUPANT MAŽIAUSIŲJŲ SĄSKAITA

Ar dėl šių, ar dėl kitų priežasčių jau ne pirmi metai be rezultato bandoma „optimizuoti“ savivaldybės administracija. Sunku optimizuoti, kai administracijoje dirba arba „saviškiai“, arba tie, kurie padaro savo ir „saviškių“ darbą? Ir šį kartą savivaldybės tarybos nariams buvo pristatyta minimali pertvarka, kuri, deja, apėmė ne marčių, žentų ir sūnų, kai kuriais atvejais įdarbintų ne vienu etatu, atsisakymą, bet ir taip ne geriausius laikus išgyvenančiųjų seniūnijų darbuotojų susimažinimą.

KVALIFIKACIJA PAGAL LOJALUMĄ PARTIJAI

Praėjusio mėnesio savivaldybės tarybos posėdyje buvo patvirtinta savivaldos valstybės tarnautojų ir kontrolierių kvalifikacijos vertinimo komisija, kurioje daugiau nei pusė narių yra rajoną 15 metų valdančios partijos atstovai. Ir kas paneigs, kad darbuotojų kvalifikacija vertinama ne pagal jų darbo kokybę, bet pagal lojalumą? Taip pat, kaip sovietmečiu. Tai pačiai socialdemokratų partijai atstovaujantis ir tuo pačiu valstybės tarnautojų profsąjungai vadovaujantis savivaldybės viešųjų pirkimų skyriaus vedėjas V. Vieversys, nelengvai rinkdamas taisyklingus lietuvių kalbos žodžius, tarybos nariams pristatė „net“ dviejų puslapių visų savivaldybės „kvalifikuotai” įvykdytų viešųjų pirkimų ataskaitą su pastaba, kad ne viską tarybos nariai turi teisę žinoti. Galbūt. Tačiau ką žinome, tai tikrai žinome, kad iki šiol beveik visus didžiuosius konkursus vis dar laimi iš korupcinių bylų šešėlio neišlipanti, nuosava valdžios vyrukų įmonė.

Tęsiant apie kvalifikaciją, norisi paklausti rajono valdžios, kur gi tas, prieš rinkimus pažadėtas be darbo likusių Utenos mokytojų gelbėjimo planas? Posėdžio metu pristačius savivaldybės biudžetinių įstaigų darbuotojų skaičių, akivaizdžiai matėsi, kad labiausiai mažėja mokytojų, kurie ne tik pasirenką pensiją, tačiau nemaža dalis palieka Uteną ar Lietuvą. Tai, aišku, yra visos šalies problema, kaip ir mažėjantis vaikų gimstamumas, bet galimybės vietinei valdžiai padėti savo bendruomenės specialistams keisti kvalifikaciją ar profesiją, taip juos išsaugant ir integruojant į darbo rinką, tikrai yra.

ŠILUMOS ENERGIJA PIGS DAR 12 PROCENTŲ

Bent vienoje vietoje uteniškiams tikrai pasisekė. Nors šilumos energija Utenos mieste ir taip viena pigiausių Lietuvoje, jos kaina mažės dar 12 procentų! Tačiau yra ir kita šios sėkmės pusė, nes tokios kainos yra viena iš priežasčių dėl ko Utenos mieste renovacija kelią į gyventojų namus skinasi sunkiai. Kita, galima sakyti pagrindinė priežastis, kodėl 270  daugiabučių namų administruojantis monopolininkas nesugeba įsukti Utenos mieste renovacijos projektų yra sovietinius laikus menanti komunikacija ar, kitaip tariant, nemokėjimas žmonėms paaiškinti jos naudos. Nors su tuo sutinka ir rajono vadovai, posėdžio metu įstaigos vadovams grūmoję už Aukštakalnio kvartalinės renovacijos fiasko, tačiau be pamąstymų apie atsisakančių renovuotis auklėjimą per mokesčius, nieko nesugalvojama.

KLAUSIMAI, ATSAKYMAI IR „MAKARONAI” UTENIŠKIAMS UŽ JŲ PAČIŲ PINIGUS

Kalbant apie komunikaciją, savivaldybė neatsilieka nuo savo įmonės. Siekdama informuoti Utenos rajono gyventojus apie jiems svarbius sprendimus ir tam per metus išleisdama šešiaženklę sumą, neretai „užsakomos“ informacijos pateikimą paverčia vienos partijos ir vieno žmogaus garbinimu. Kai neužtenka ir to, nusprendžiama konkurso būdu pirkti dar ir žurnalisto interviu. Reiktų suprasti, jei rajono vadovo žurnalistai gali paklausti nepatogių klausimų, tai nusipirksime „patogius“ klausimus ir atsakymus į juos patys? Šioje vietoje norisi paklausti, kam mokėti tūkstančius už interviu, kai šiais laikais galima su rajono gyventojais interviu daryti nuo ryto iki vakaro socialiniuose tinklapiuose ir dar nemokamai. Tiesa, tik tuo atveju, jei naudoji XXI a. kiekvienam politikui atrodytų privalomas socialinių tinklų technologijas, ko deja negalima pasakyti apie 9 iš 10 Utenos rajono savivaldoje svarbiausias pareigas užimančių politikų. Dar, žiūrėk, užduos kas nepatogų klausimą ir nežinosi atsakymo…? Vietoj to, kad atsigręžti į paprasčiausias technologijas, savivaldybės vadovai šviežiai nusprendė įsteigti naują viešųjų ryšių specialisto etatą. Aišku norėtųsi, kad valdžios bendravimą su visuomene organizuotų ne partijai, bet savivaldai dirbantis, šių laikų komunikaciją išmanantis žmogus, kaip ir norėtųsi, kad visuomenę pasiektų tikra ir aktuali informacija, o ne anekdotų verta propaganda keliuose rajono laikraščiuose apie vienintelį ir nepakartojamą vadą. Tačiau sovietiniais laikais valdžios išmokta propagandos mokykla kažkam įaugusi giliai iki šaknų ir nieko kito nelieka, kaip tik savivaldos veiklos apžvalgose ar kituose tekstuose interneto pagalba paskleisti kiekvienam uteniškiui svarbius sprendimus ir jų pasekmes, apie kuriuos nutyli savivaldybė. Galiausiai ta, Utenos valdžios nemylima interneto sklaida kartais būna 20 kartų didesnė, nei kai kurių, jos brangiai išlaikomų laikraščių prenumeratorių skaičius. Ir tai nieko nekainuoja mokesčių mokėtojams.

Parašykite komentarą