Trumpai apie sausio 28 d. Utenos rajono savivaldybės tarybos posėdį

Pirmajame šių metų Utenos rajono savivaldybės tarybos (toliau – Taryba) posėdyje buvo svarstomi 39 klausimai. Prasidėjus posėdžiui paaiškėjo, kad apsirgo ir posėdyje nedalyvaus Tarybos narys Liuonius Purvinis. Na, niekas nuo to neapsaugotas, tačiau koks atsitiktinumas: kaip tik tądien, posėdžio metu, šis politikos senbuvis turėjo viešai atsiprašyti manęs…
Prieš du mėnesius viename šalies portalų mane „apipylęs purvais“ turbūt tikėjosi nukreipti temą nuo publikuotame straipsnyje nagrinėtų jo įmonės įvykdytų „auksinių“ savivaldybės projektų. Politikoje kritikuoti ir į kritiką atsakyti reikia faktais ir argumentais, o ne šmeižtu ir įžeidimais. Turbūt ne man mokyti vyresnius politikus, tačiau šį poną teko „pakviesti“ į Utenos rajono savivaldybės Etikos komisiją. Etikos komisija vos nepatikėjo politiko pasakojimais, esą žurnalistas ištraukė žodžius iš konteksto ir posėdį atidėjo, tačiau gavusi pokalbio įrašą vienbalsiai priėmė sprendimą. Nuspręsta, kad šis politikas savo žodžiais ne tik įžeidė mane, bet ir pažeidė LR valstybės politikų elgesio kodekso du punktus. Vieną – dėl pagarbos žmogui ir valstybei, kitą – pavyzdingumo. Papildyta, kad kadangi įžeidimai buvo pareikšti viešai, tai ir atsiprašymas turi būti viešas, savivaldybės tarybos posėdžio metu. Nedalyvaujant politikui, klausimas atidėtas iki kito posėdžio. Sveikatos Jums, Liuoniau.

Pirmu klausimu kelių valdančiosios koalicijos balsų persvara buvo patvirtintas Utenos rajono savivaldybės 2016 – 2018 metų strateginis veiklos planas. Dokumente pateikta daug statistikos, beletristikos ir planų, tačiau viena „maža“ problema – jo įgyvendinimui nėra pinigų. Plane miglotai užsimenama apie miesto teritorijų panaudojimą investicijų pritraukimui, tačiau pramonės mieste (taip meras vadina Uteną) pramonės plėtra nevyksta ir kažkokių didesnių rajono valdžios pastangų inicijuoti pokyčiams nesimato. Utenos rajono turizmo sektorius Lietuvos turizmo sektoriuje užima vos 0,2 %, o apskrities turizme Utenos rajonas užima viso labo 7,6 %. Kitaip pasakius, atsiliekame ne tik nuo Lietuvos, bet ir nuo mažųjų kaimynų – Anykščių, Molėtų, Zarasų ir Ignalinos. Žinant, kad savivaldybės, t. y. uteniškių, išlaikomas Utenos turizmo informacijos centras, turintis siekti, kad kuo daugiau žmonių atvyktų į Utenos rajoną, priešingai, organizuoja išvykas iš Utenos rajono, turbūt nėra ko ir stebėtis dėl tokios apgailėtinos turizmo būklės rajone. Belieka tikėtis valdžios „pabudimo“, nes konkurencija su kaimynais dėl turistų pinigų gali tapti nepasiekiama svajone.
Posėdžio metu pritarta sprendimui, kuriuo savivaldybės ir ES lėšomis bus įsigyta socialinių būstų už pusė milijono eurų. Norisi tikėti, kad savivaldybės viešieji pirkimai „neapsipirks“ ir pavyks socialiai remtinoms šeimos nupirkti bent 20 ar daugiau butų.
Gera žinia Jasonių sodų gyventojams. Vienbalsiai buvo pritarta UAB Utenos vandenų projektui. 259 sodų būstams bus sudaryta galimybė prisijungti prie vandentiekio, o 302 būstams prie nuotekų. Šie skaičiai dar gali keistis.
Nuo šiol Utenos rajono gyventojai ir verslas norėdami įsirengti gatvelę ar kokį kitą infrastruktūros objektą galės tai padaryti partnerystės su savivaldybe būdu. Rajono valdžią įtikinome, kad tokių projektų viešuosiuose pirkimuose turėtų dalyvauti ir visuomenės ar verslo atstovai. Kitaip, žiūrėk, dar nupirks kas gatvelės asfaltavimo darbus už milijoną eurų. 
Savivaldybės finansų specialistai prisiruošė persiskolinti dalį savivaldybės skolų, nes palūkanos šiuo metu yra mažesnės, nei tuo metu kai skolintasi. Tame yra logikos, tačiau senų skolų grąžinimas nusikeliamas ateities kartoms.
Rajono valdantieji (socialdemokratai, valstiečiai/žalieji ir laisvės sąjungiečiai) pritarė Utenos rajono savivaldybės atliekų tvarkymo planui 2014 – 2023 m. Pirmą kartą teko matyti planą (kurį beje parengė mokslo žmonės) parengtą atgaline data.  Dabar juk 2016 metai, ne 2014. VGTU specialistai vos pora metų pavėlavo su plano rengimu. Šio plano patvirtinimas atveria kelią atliekų tvarkymo būdui, kuris netolimoje ateityje uteniškiams pabrangins komunalinių atliekų mokestį iki 50 procentų. Nepavyko gauti atsakymų, koks savivaldos „proto bokštas“ nusprendė Utenos sąvartyno plėtrą nukreipti į šlapią, 7 metrų gylio durpyną, už ką iki šiol dar mokėdami komunalinius mokesčius susimoka uteniškiai. Tolesnė plėtra laukia į 15 metrų gylio analogišką durpyną, tačiau niekam iš valdžios tai nesukėlė dvejonių. Liberalų sąjūdžio frakcija tokiems dalykams nepritarė.
Netylant kalboms apie Aukštakalnio mikrorajono kvartalinę renovaciją bandėme sužinoti kaip iš tiesų bus su šiuo kvartalu. Viešoje erdvėje rajono valdžia kalba viena, bendruomenėms antra, žurnalistams trečia, mums (Tarybos nariams) dar kita. Keista, bet savivaldybės Teritorijų planavimo ir statybos skyriaus vedėjas taip ir nesugebėjo atsakyti kaip vyks „paslaptingoji“ renovacija. Taip ir būna, kai prieš rinkimus prižadama nemokami „aukso kalnai“, o jiems praėjus neberandama ką pasakyti… Teks daliai Aukštakalnio gyventojų dar pagyventi nežinioje.
Pasiteiravus rajono „švietimo šefo“ Romualdo Kraulišo apie mokyklų tinklo pertvarkos planus, gautas atsakymas, kad toks planas bus pateiktas kovo mėnesį. Pamatysime ar rinkiminiai pažadai neuždarinėti mokyklų bus įvykdyti. Liberalai mato daug kitų vietų, kur rajono valdžia galėtų pataupyti ar užsidirbti, tuo tarpu taupymo švietimiečių ir kitų biudžetininkų sąskaita klausimas turėtų būti paskutinis.
Savivaldybės antikorupcijos komisija posėdžio metu pristatė 2015 metų veiklos ataskaitą. Remiantis komisijos išvada, šiuo laikotarpiu korupcijos apraiškų Utenos rajono savivaldybėje nenustatyta. Turbūt egzistuoja paralelinis pasaulis…
Paskutiniu posėdžio klausimu buvo svarstomas Utenos futbolo klubo „Utenis“ likimas. Paaiškėjo, kad 17 milijonų „įkišus“ į „auksinių šiukšlių dėžių“ stadiono renovaciją ne tik dėl netinkamos dangos pavasarį važiuojama žaisti į Visaginą, bet ir neberandama iš ko išlaikyti patį futbolo klubą. Tiksliau jo galimybę žaisti (aukščiausioje) A lygoje. Norisi tikėti, kad rajono valdžia pasirinks teisingus sporto finansavimo kriterijus ir Utenoje išliks aukšto lygio futbolas. Tai pavyzdys, kad atėjo išlaidavimo politikos pagirios, kada tenka rinktis prioritetus, nes viskam neberandama lėšų. Norima būti LKL elite, laimėti moterų krepšinio lygą, rengti žiemos ralį ir dar teikti džiaugsmo futbolo mėgėjams, tačiau realybė tokia, kad esame Utena, ne Vilnius. Gera žinia ta, kad pagaliau vaikų futbolo treniravimą perims iš sporto mokyklos futbolo klubas. Puiku, kad vaikų mokymas ir treniravimas pakils į aukštesnį lygį ir galbūt po 5-10 metų turėsime futbolo valančiūnų.

Parašykite komentarą