Šventinė, bet visai ne šventiška Utenos politinių metų pabaiga

Šventinė, bet visai ne šventiška Utenos politinių metų pabaiga

ARTĖJANT KIAULĖS METAMS, “KIAULIŠKAS” MERO ELGESYS SU UTENĄ GARSINANČIU SPORTININKU

Jau dešimt metų, kaip Utenos hipodromą koncesijos būdu valdo privati įmonė ir didesnę šio laikotarpio dalį vyksta kova tarp minėtos įmonės ir uteniškių beisbolo žaidėjų.

2008 metais pasirašant savivaldybės vadovams koncesijos sutartį, kitaip tariant, suteikiant teisę privačiai įmonei 25 metams valdyti Utenos rajono gyventojams priklausantį hipodromą, buvo numatyta galimybė treniruotis ir rengti varžybas ne vienus metus prieš tai hipodrome sportavusiam Utenos beisbolo klubui „Vėtra“. Nors tuo metu atrodė viskas puikiai, įmonė įgyvendinusi hipodromo atnaujinimo projektą, praėjus kuriam nusprendė Uteną ir Lietuvą garsinančiai beisbolo bendruomenei iškelti įvairių reikalavimų. Reikalavimų, kurie reiškė papildomas išlaidas klubui, kuris neturėjo nei savivaldybės finansavimo, nei didesnių rėmėjų. Todėl neįvykdžius šių reikalavimui klubui ir jam atstovaujantiems beisbolininkams buvo užtrenkti hipodromo vartai.

31179414 1625126704232071 5212348507716845568 n

(Beisbolo klubas Titanai)

Kelis metus trūkę valdžios pažadai išspręsti susidariusią situaciją nedavė jokio rezultato ir netekęs kantrybės vienas Lietuvos rinktinės lyderių, uteniškis Eimantas Žičkus ėmėsi iniciatyvos sukurti naują klubą, kuris galėtų netrukdomas jokių intrigų veikti ir ginti Utenos krašto garbę. Naujai sukurtas, tačiau iškart sutelkęs uteniškius beisbolo žaidėjus klubas „Titanai“ pradėjo savo kelią laikinai prisiglaudęs Utenos profesinio rengimo centro aikštėje. Nežiūrint į tai klubo vadovas ieškojo kelių ir dialogo, kaip Utenos beisbolininkams grįžti žaisti ir treniruotis į įprastą jiems aikštelę Utenos hipodrome. Deja, rajono vadovai ne tik nesugebėjo padėti savo rajono sportininkams, tačiau tiek sportininkų, tiek dalies politikų nuostabai stojo hipodromą valdančios įmonės pusėn ir pastarąją kiekvienais metais apdovanojo solidžiomis mokestinėmis kompensacijomis. Vargu ar dovanotumėte kaimynui brangių dovanų, jei tas kaimynas išvarytų jūsų vaikus iš laikinai užimtos vaikų žaidimų aikštelės? Galiausiai kulminacija įvyko šio ketvirtadienio savivaldybės tarybos posėdžio metu, kuomet hipodromą valdanti įmonė dar kartą kreipėsi į rajono savivaldybės tarybą 11 258 eurų kompensacijos už tai, kad neva šiais metais buvo nemokamai organizuota uteniškiams 18 ristūnų lenktynių ir keli kultūriniai renginiai. Į posėdį atėjo ir beisbolo klubo „Titanai“ vadovas, kuris užsiregistravo šiuo klausimu išsakyti beisbolo bendruomenės nuomonę. Kadangi su dalimi kolegų palaikėme beisbolininkų poziciją, su įmonės prašymu nesutikome ir pasiūlėme atleisti nuo žemės mokesčio hipodromą valdančią įmonę tik tuomet, kai bus rastas susitarimas su beisbolo bendruomene. Savivaldybės taryboje balsams pasiskirsčius kaip reta po lygiai, lemiamas balsas buvo rajono mero, kuris dar kartą stojo neaiškios įmonės pusėn, o 2018 metais pripažintam naudingiausiu (MVP) Lietuvos vyrų beisbolo čempionato žaidėju E. Žičkui ne tik nedavė pasisakyti nei vieno žodžio, bet ir išvadino įvairiais žodžiais. Nors vėliau bandė malšinti aistras politikams pasakodamas apie kažkur prie kažkokių vartų planuojamą mistinę aikštelę beisbolui, teko priminti, kad jau girdėjome prieš pora metų jo paties sekamas pasakas apie mistinį Smėlynės parką kuriame turėjo išdygti net ne viena beisbolo aikštelė. Tenka apgailestauti, kad Utenos kraštą garsinantiems sportininkams teko dar kartą įsitikinti rajono galvos prasto valdovo, ne gero vadovo įgūdžiais.

41745251 1807085512702855 552539897588613120 n

 (Eimantas Žičkus)

UTENIO FUTBOLO KLUBAS NAUJĄ SEZONĄ PRADĖS ANTROJE LYGOJE

Utenos Utenis logo 2014

Ne ką geriau sekasi ir hipodromo kaimynams, miesto stadioną valdančiam „Utenio“ klubui, kuris išgyvena tikrą finansinį sunkmetį. Finansinės problemos ištiko klubą tuomet, kai pažadėtos paramos atsisakė vienas iš rėmėjų, o tada klubas dėl padarytų klaidų ir lėšų trūkumo pasitraukė iš aukščiausios lygos į pirmąją lygą. Negerėjant situacijai, o ir rajono valdžiai nerandant ar neieškant reikalingo finansavimo, klubas kitą sezoną turės pradėti žaisdamas antroje lygoje. Nors klubą slegia skolos, o darbuotojai taupymo tikslais išleidžiami nemokamų atostogų, pagrindinis klubo dalininkas nepraranda optimizmo ir žada per pora metų finansinę situaciją atstatyti, o į aukščiausias lygas grįžti su komanda, kurioje žais didžioji dalis futbolo akademijos „Utenis“ išugdytų žaidėjų. Laikas parodys kaip bus iš tikrųjų, tačiau nesinorėtų, kad prabangus stadionas su „auksinėmis“ šiukšlių dėžėmis ateityje virstų Lietuvos futbolo parašte. Kita vertus matant šimtus sportuojančių mažųjų uteniškių „Utenio“ futbolo akademijoje norisi tikėti, kad futbolas Utenoje tikrai turi ateitį.

VALDŽIOS PAŽADAI SIELAI IR KŪNUI

48372045 2168303673382433 861761114650705920 n

 (savivaldybės meras Utenos baseine)

Ne pirmus metus uteniškiai kelia klausimą, kodėl mažesnis Anykščių miestas sugebėjo įsirengti modernų baseiną su pirčių ir baseinų kompleksu, o Utenoje to niekaip nepavyksta padaryti. Visą tą laiką rajono valdžia neradusi atsakymų į šį, atrodytų nesudėtingą klausimą, nusprendė atsakyti likus porai mėnesių iki artėjančių savivaldos rinkimų. Kitaip tariant pažadėti po kelių metų įrengti baseine malonumus sielai ir kūnui – daugiau pirčių ir SPA baseinėlių. Į baseiną darbo metu su rūbais ir batais suvirtę valdžios vyrai pažadėjo tvirtai ir garsiai, lygiai taip pat, kaip prieš praeitus savivaldos rinkimus buvo žadama, jog už mistiškus vokiečių fondų pinigus bus sutvarkytas tas pats Aukštakalnio kvartalas. Tiesa, šiandien, praėjus keturiems metams tapo aišku, kad tuomet žadėtų jokių vokiečių bei jų fondų, norinčių tvarkyti kitos valstybės gyventojų privačius daugiabučius nėra ir tikriausiai niekada nebuvo.

Straipsnio kopija

(Utenos apskrities žinių skelbto straipsnio su ankstesniais savivaldybės vadovų pažadais įrengti po poliklinika SPA kopija)

Nors pati idėja modernizuoti Utenos miesto baseiną ir sudaryti galimybę uteniškiams rasti tokias pat kaip Anykščiuose paslaugas savo mieste yra sveikintina, toks klausimas neturėtų tapti rinkiminiu pažadu. Juo labiau visai nesenai uteniškiams buvo garsiai žadama įrengti analogiškus, 2,3 milijono eurų vertės malonumus kūnui ir sielai po miesto poliklinika esančiame rūsyje. Tuomet net „savas“ poliklinikos vadovas tokius valdžios planus pavadino fantastiniais. Reiktų pastebėti, kad tąkart rajono vadovų fantazijos mokesčių mokėtojams kainavo 15 000 eurų, nes tiek atsiėjo projekto vėliau nukeliavusio į stalčių parengimas. O į stalčių nukeliavo todėl, kad nuo pat pradžių buvo aišku, jog tokios Utenos miestui astronominės sumos niekada laisvos biudžete nebuvo ir greičiausiai dar negreitai bus. Nenuostabu, kad rajono vadovai pristatydami naują pažadą patys bando įtikinti, kad tai ne dar viena jų sugalvota utopija. Suprask uteniški, jau šį sykį tai tikrai rimtai…

O pažadų prieš rinkimus tenka rajono vadovams dalinti daug. Vieną dieną susikvietus savivaldybės uždarųjų akcinių bendrovių vadovus rajono valdžios lūpomis buvo pažadėta, kad savivaldybės įmonių darbuotojams Šv. Kalėdų proga bus pakelti 10 proc. atlyginimai. Diduma vadovų, žinodami, kad jų darbuotojai verti didesnių atlyginimų dėl to, aišku, neprieštaravo. Tačiau kelis metus savivaldybės vadovų dėmesio atlyginimų atžvilgiu nemačiusių specialistų atlyginimų didinimą vadinti Kalėdine dovana ir dar prieš pat rinkimus, tikrai nekorektiška. Juk savivaldybės įstaigų ir įmonių darbuotojai turi būti skatinami ne tik švenčių ar rinkimų proga, o nuosekliai vertinant jų dedamas pastangas.

Šiomis dienomis susidaro įspūdis, kad rajono valdžia nusprendė per pora mėnesių prisiminti visus, kurie buvo pamiršti per keturis besibaigiančios kadencijos metus. Spaustuvės nespėja spausdinti padėkų ir apdovanojimų, vietos laikraščiuose gerokai padidinus ir taip nemažas savivaldybės (mūsų visų) išlaidas viešos informacijos sklaidai vyksta „mero nuotraukų parodos“, už įvairius pasiekimus nusipelniusiems uteniškiams įteikiami ženkliukai nebe po viena, bet iškart po keturis. Mero vardu, tačiau už mokesčių mokėtojų lėšas rengiami nemokami koncertai, furšetai, alkoholis šimtams žmonių liejasi laisvai tuo metu, kai taupymo tikslais atleidimo lapeliai įteikiami darželių ir mokyklų socialiniams darbuotojams, bibliotekininkams, kitų savivaldybės įstaigų darbuotojams. Utenos rajono valdžios ir jos viliojamų rinkėjų fiesta vyks dar mažiausiai pora mėnesių ir neabejotinai tam reikalui bus negailima nei lėšų, nei administracinių resursų. Belieka tik atkreipti dėmesį, kad šios rinkėjų viliojimo fiestos sąskaitą galiausiai vienaip ar kitaip turės apmokėti patys uteniškiai. Juk padidinti žemės mokesčius ar sumažinti etatus ši valdžia įrodė galinti nesunkiai.

AR NETAPS DAR VIENA SAVIVALDYBĖS ĮMONĖ ROŽIŲ ORDINO LIZDELIU?

48386036 2170043933208407 540329026393210880 o

(Akimirka iš paskutinio 2018 metų savivaldybės tarybos posėdžio)

Vakar vykusio savivaldybės posėdžio metu garbingai buvo išlydėtas į pensiją ilgametis savivaldybės įmonės UAB „Utenos vandenys“ vadovas Adolfas Juršys. Viena vertus, kadrų kaita neišvengiama, tačiau darosi neramu girdint kalbas, kad dar vienas Utenos rajono „valdiškos“ įmonės vadovas gali būti keičiamas ne profesionalu, bet lojaliu socialdemokratu. Ne veltui prieš pora savaičių Utenoje pilnai salei susirinkusių uteniškių žurnalistas Andrius Tapinas pareiškė, jog Utenoje niekas nesikeičia, norint įsidarbinti nereikia nei diplomo, nei gebėjimų, svarbu turėti vienos partijos bilietą. Juk vien šiais metais raudonų rožių ordinas naujus vadovus delegavo į „Utenos būtų ūkį“, kuriame pradėjus dirbti naujam vadovui netrukus buvo areštuotas įmonės pastatas. Į Utenos polikliniką, kurios vadovo nieks savivaldybės taryboje nematė nuo pavasario. Į Utenos kultūros centrą, kurį dėl naujo vadovo darbo metodų jau paliko 11 darbuotojų. Į Utenos kolegiją, kurios vadovu tapo poliklinikos direktoriaus konkurse interesų neatsirinkęs politikas. Į Utenos ligoninę, kurioje buvo išsaugota vieta saviškiam kadrui, kuris pravadovavęs įstaigai 5 metus gerai net nežino, koks vidutinis įstaigos gydytojo atlyginimas. Kadrui, kuris nemato reikalo nei pakovoti už savo vadovaujamos įstaigos gydytojų ir darbuotojų atlyginimus, nei įžvelgia problemos dėl įstaigą paliekančių jaunų gydytojų.

Utenos rajono savivaldybės tarybos narys

Marijus Kaukėnas