Susitikau su savivaldybės teritorijų planavimo ir statybų skyriaus ir strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjais Nerijumi Malinausku ir Algirdu Gildučiu

Susitikau su savivaldybės teritorijų planavimo ir statybų skyriaus ir strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjais Nerijumi Malinausku ir Algirdu Gildučiu

Susitikau su savivaldybės teritorijų planavimo ir statybų skyriaus ir strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjais Nerijumi Malinausku ir Algirdu Gildučiu. Per pora valandų aptarėme įgyvendintus Utenos rajone projektus ir jų vertes bei tolimesnę ateitį. Kovo mėnesį Utenoje viešėjęs finansų ministras išsakė nuomonę, kad visi Utenoje įgyvendinti projektai nedavė finansinės grąžos. Buvo įvardinta, jog Utenos regionas gavo 250 milijonų litų ES paramos, tačiau įsisavino 200 milijonų litų. Praėjusios savaitė savivaldybės pranešime spaudai pasirodė 357 milijonų litų suma, o viename Utenos dienraštyje Utenos savivaldybės administracijos direktorius pasigyrė, kad gauta net 500 milijonų litų ES lėšų. Kontrolierės tarnybos pateikiamoje informacijoje skelbiama, jog visas Utenos rajono savivaldybės ir jos įstaigų turtas vertas 350 milijonų litų. Ir tu žmogau susigaudyk kur čia tiesa?
Apžvelgus investicijas aiškiai matyti, kad direktorius uteniškiams seka pasakas. Pasakas seka ir meras apie savivaldybės funkcijų 24 procentais padidėjimą. Suprask tai nuvarė rajoną į skolas? Finansų skyrius apie jokius 24 procentus nieko nežino. Taip poetiška… Seimo narė M. Petrauskienė spaudoje skolas sieja su investicijomis į švietimo įstaigas. Taigi pažiūrėkim, kur kokios lėšos įdėta ir kokia realybė.


Taigi, Utenos rajono savivaldybė įsisavino tokias lėšas:
1. Miesto parkai ir viešosios erdvės – 38,2 milijono litų.
2. Sporto infrastruktūra (sporto arena ir stadionas) – 57,2 milijono litų.
3. Miesto gatvių rekonstrukcija – 6,5 milijono litų.
4. Kultūros objektai – Biblioteka ir Kultūros centras – beveik 17 milijonų litų, Taurapilis (projektas vykdomas) – mažiausiai 12 milijonų litų.
5. Švietimas (mokyklos ir darželiai) – 15 milijonų litų.
6. Sveikatos apsauga (daryta ne Utenos rajono savivaldybės) – 18 milijonų litų investicija į ligonininės pagrindinio pastato rekonstrukciją (projektas nepabaigtas). Įkurtas psichikos dienos centras – 2 milijonai litų.
7. Šilumos ūkis – visus projektus įgyvendino be savivaldybės lėšų.
(35,6 milijonai litų)
8. Atliekų tvarkymas. Investuota 45 milijonai litų, tačiau tai visos apskrities savivaldybių (šešios) projektas, nes visos veža savo atliekas į Uteną.
9. Vandentvarka. Projektus įgyvendino UAB Utenos vandenys. Pabaigti projektai už 57 milijonus litų.
10. Taip pat įgyvendinta nemažai smulkesnių projektų, LYDER programos projektų skirtų daugiau kaimams, gyventojų gyvenimo aplinkos pagerinimui, kurių visų vertė 38 milijonai litų.
Matyti ir skaičiuose ir mieste, jog projektų įgyvendinta nemažai. ES parama Lietuvos miestams ir kaimams leido atnaujinti viešąsias erdves ir susitvarkyti infrastruktūrą. Daugelis projektų įgyvendinta gyventojų patogumui. Žiūrint finansiškai, grąžą duoda tik šilumos tinklų projektai. Galima būtų diskutuoti į kokius projektus reikėjo daugiau investuoti, tačiau dabartinės valdžios pasirinkimas buvo toks. Daug projektų susijusių su žemės darbais, kurių didumą atliko valdžioje esančio politiko įmonė , kuri užsiima būtent tokiais darbais. Dalies projektų vertės ar įsigyto turto kainą mažų mažiausiai kelia nuostabą. Galbūt tai atsitiktinumas?
Projektai įgyvendinti ir dabar reikia galvoti ką daryti toliau.
Matant rajono finansinę situaciją akivaizdu, jog reikia ateityje investuoti tik į finansinę grąžą duodančius projektus, kitaip mes neturėsime iš ko išlaikyti jau esamų. Tai numatoma ir naujausioje ES paramos programoje.
Skirtingai, rajono valdžia toliau kalba apie dar vienų parkelių įrengimą, ne senų gatvių tvarkymą, bet naujų tiesimą? Mikrorajonų kvartalų viešų erdvių sutvarkymą.
Žinant, kad kiekvienais metais biudžetas mažėja, skolos didėja, artėja jų grąžinimo metas, tokie planai mažų mažiausiai yra iš fantastikos srities. Na, nebent valdžioje esantys verslininkai uždirbę dešimtis milijonų litų iš ES projektų, patys juos investuos į miestą.

Parašykite komentarą