Rugpjūčio mėnesio savivaldybės tarybos posėdžio apžvalga

Rugpjūčio mėnesio savivaldybės tarybos posėdžio apžvalga

RUGPJŪČIO MĖNESIO UTENOS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS POSĖDŽIO APŽVALGA

PRABANGUS UTENIO STADIONAS PERDUODUOTAS FUTBOLO KLUBUI

Praėjusią savaitę Utenio stadionas kartu su “auksinėmis kainomis” įgytu turtu perduotas futbolo klubui„Utenis“. Kaip sakė futbolo klubo vadovas, jų tikslas – kad stadione vyktų daugiau nei ankščiau įvairių veiklų.

Klubo vadovas pajuokavo, kad prabangios šiukšlių dėžės nuo lankytojų skaičiaus turėtų būti pilnos, o ne tuščios, kaip iki šiol. Nors stadionas perduodamas vienerių metų terminui, futbolo klubas įsipareigojo jį laikyti atviru uteniškiams nuo ryto iki vakaro (išskyrus komercinius renginius). Utenos rajono savivaldybė ir toliau skirs finansavimą šio stadiono priežiūrai, tačiau tuo pačiu futbolo klubas prižiūrės ir kitus, trijų miesto gimnazijų stadionus. Norisi tikėti, kad ES ir uteniškių lėšomis brangiai įgyto turto naudotojai jį naudos teisingai ir efektyviai, nes remiantis atlikto Kontrolierės tarnybos audito duomenimis, valdant Utenos stadioną ir daugiafunkcį sporto centrą valdininkams, buvo užfiksuota įvairių pažeidimų, kurie parodo ne tik neūkiškumą, bet ir tai, kad eilę metų neišnaudojamos nei sporto arenos, nei stadiono galimybės. Įdomu tai, kad sporto centro vadovai politikams raštu pavirtino, kad jų funkcijoms vykdyti stadionas nereikalingas. Ir suprask tu žmogau dabar, nes tie patys vadovai prieš kelis metus tvirtino, kad jiems reikia būtinai stadiono remonto ir nepaprasto, bet atitinkančio tarptautinius standartus, dėl ko vėliau stadiono projekto vertė išaugo dvigubai.

TOLIAU VADOVŲ RANKOMIS GRIAUNAMA UTENOS LIGONINĖ

Ligonine

Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos įstaigų veiklą ir licenzijas prižiūrinti Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie SAM įspėjo Utenos ligoninės vadovybę. Jei iki šių metų rugsėjo 13 d. nebus pateikti šiai institucijai dokumentai apie trūkstamų gydytojų įdarbinimą, ligoninė praras 1999  m. išduotas licenzijas ir praras teisę teikti suaugusiųjų pulmonologijos II, suaugusiųjų gastroenterologijos II, suaugusiųjų endokrinologijos II, suaugusiųjų nefrologijos ir suaugusiųjų infektologijos paslaugas. Kitaip pasakius, taip atsitikus Utenos regiono pacientai nebeturėtų galimybės Utenos ligoninėje gydytis rimtesnių susirgimų daugeliu vidaus ligų atvejų. Paprasčiau pasakius, ilgus metus buvusi Utenos apskrities ligoninė gali pavirsti į rajoninio lygio gydymo įstaigą, o pacientams tektų važiuoti į Lietuvos didmiesčius. Išnykusios paslaugos ženkliai paveiktų ne tik visus Utenos regiono pacientus, bet ir pačios ligoninės finansinę situaciją, o tai reiškia gydytojų atlyginimus ir kt. Tiesa, gydytojų atlyginimai iki šiol nedidinami tiek, kiek nurodoma sveikatos ministro įsakymu. Kas gi atsakingas už tai, kad Utenos ligoninei trūksta gydytojų ir ši problema iškilo? Pasirodo apie tokią grėsmę ligoninės vadovai jau žinojo prieš metus laiko, tačiau reikalingų veiksmų neatliko. Galima būtų sakyti, kad dėl tokio apsileidimo kalti vien tik Utenos ligoninės vadovai, tačiau atsakomybė tenka ir Utenos rajono savivaldybės merui bei administracijos vadovybei, kurių pridengiami partijų bičiuliai tiek “nuvadovavo” Utenos ligoninę, kad tarybos nariai nespėja nagrinėti gydytojų ir įstaigos personalo skundų dėl šių “vadovų” darbo. Skundų šios įstaigos vadovų atžvilgiu netrūksta ir darbo inspekcijoje, viešųjų pirkimų tarnyboje bei kitose institucijose. Rajono meras posėdžio metu tarybos narius bandė tikinti, kad apie šią problemą sužinojo vos prieš pora dienų. Aišku galima būtų tuo patikėti, jei nežinotumėme, kad kažkas vadovauja rajonui 15 metų. Klausimas tik, ar prisiims šie ponai atsakomybę, jei uteniškiai bus palikti be pagrindinių gydymo paslaugų?

PSPC (POLIKLINIKOS) VADOVO PAIEŠKOS SERIALAS TĘSIASI

Gretimai Utenos ligoninės esančioje Utenos PSPC (poliklinikoje) atmosfera ne ką geresnė. Birželio mėnesį dėl kadencijų limito atleistas poliklinikos vadovas V. Kadleris netikėtai vėl grįžta į savo buvusias pareigas. Rajono valdžia, nepaisiusi teismo sankcijų ir patyrusi fiasko kai Vyžuonų šeimos gydytoją skyrė į poliklinikos vadovės pareigas, toliau ieško būdų į svarbų postą pastatyti “saviškį”. Nors, Utenos poliklinika atleidus direktorių ir turėjo jį galinčius pavaduoti darbuotojus, nuspręsta nepaisyti kadencijų limito ir “grąžinti” į darbą prieš pora mėnesių atleistą vadovą. Tiesa, iki tol, kol nebus paskirtas kitas vadovas, tačiau kitas vadovas gali būti nepaskirtas ir ne vienerius metus. Kadangi p. Kadleris šiuo metu dirbo puse etato šeimos gydytoju, savivaldybės vadovybė įsipareigojo poliklinikos vadovo funkcijas suderinti su jo esamu darbu su pacientais. Natūraliai kyla klausimas: jei įstaiga dirba nuo 8:00 iki 17:00 ir šiuo laiku daktaras turi beveik keturias darbo valandas dirbti su uteniškiais, kokiomis valandomis visu etatu jis vadovaus poliklinikai ir porai šimtų jos darbuotojų? Akivaizdu, kad arba vienos, arba kitos pareigos nebus kokybiškai atliekamos. Tačiau, valdžiai tokio klausimo nekyla kai eina kalba apie “saviškį”  ir ji prie viso to dar nusprendė šiam gydytojui už laikiną vadovavimą skirti “nediduką” 1735 eurų dydžio priedą prie atlyginimo. Ir tai nėra vienintelis šios įstaigos gydytojas, kuris dirba ne vienu etatu bei tuo pačiu metu vadovauja ir kitoms įstaigoms. Ir kas dar po to bandys paneigti garsųjį rajono valdžios šūkį – “svarbiausia (savas) žmogus”? Tenka tik apgailestauti, kad šioje vietoje Utenos rajono gyventojų sveikatos klausimai lieka kažkur užribyje. Kaip kitaip galvoti pamačius Utenos sveikatos įstaigoms perduodamo iš ministerijos turto ir jo verčių sąrašus, kuriuose darbo stalai po 2700 eurų, kušetės po 1600 eurų, spintelės prie lovų 650 eurų, garderobo spintos po 2500 eurų, darbo krėslai po 900 eurų, trijų vietų suolai po 1370 eurų, dviejų po 1240 eurų, sofos po 1900  eurų ir foteliai po 1200 eurų, paveikslai po 900 eurų ir kt. Visam sąrašui reiktų kelių puslapių, bet jį įprasmina virš 1000 eurų vertės vadovo kėdė. Klausimas ar savivaldybės įstaigos vadovas negalėtų dirbti savo darbo ant 100 eurų vertės kėdės? Tegu atsako į šį klausimą savo sveikata besirūpinantiems pacientams, kurie stokoja lėšų tiek gydymui, tiek vaistams.

EGLUTĖS IR VARPELIO BENDRUOMENIŲ PERGALĖ ĮTVIRTINTA TARYBOJE

Džiugi naujiena „Eglutės“ ir „Varpelio“ vaikų darželių-mokyklų bendruomenėms. Šio savivaldybės tarybos posėdžio metu buvo galutinai patvirtinta, kad nuo rugsėjo 1-osios pirmokėliams ir toliau lieka atviros durys į šias įstaigas. Tai tik dar kartą įrodo, kad nepaisant biurokratų nukreipto melo ir neigiamų veiksmų šių įstaigų atžvilgiu, stiprios ir susitelkusios bendruomenės sugeba atsilaikyti. Žiūrint į gimnazinių klasių lenteles tenka atkreipti dėmesį į vykstančią konkurencinę kovą. Kai kurių klasių mokinių skaičius A. Šapokos, Dauniškio ir Saulės gimnazijose skiriasi net tris kartus. Vienose miesto gimnazijose trečių klasių mokinių skaičius 40, kitose 130, vieniems mokytojams tenka mokyti klasėje 20 mokinių, kitiems 32. Akivaizdu, kad klasėse tokių skirtumų neturėtų būti ir šį klausimą švietimo vadovai turėtų spręsti artimiausiu metu. Kita vertus mažėjant vaikų ir mokinių skaičiui Utenos švietimo įstaigų ateityje neabejotinai laukia konkurencinė kova.

Darzeliai

PO ILGOS PERTRAUKOS DARŽELIO REMONTAS

Geros žinios pasiekė ir kito darželio bendruomenę. Bus remontuojamos lopšelio-darželio Šaltinėlis vidaus patalpos. Projektas bus finansuojamas iš Europos sąjungos lėšų. Turint omenyje, kad per visą šalies nepriklausomybę mūsų rajone buvo renovuoti vos du darželiai, tai tikrai geros naujienos mūsų miestui. Jokia paslaptis, kad daugelyje Utenos rajono darželių patalpas remontuojasi patys darbuotojai ir vaikų tėveliai, neretai prisidėdami savo asmeninėmis lėšomis, ko aišku neturėtų būti. Todėl ateityje rajoną valdantiems politikams reiktų pagalvoti apie prioritetų bei interesų pokyčius ir interesą nukreipti į būsimųjų uteniškių patogumą, o ne naujų dirvonų, griovių ir kitų nebūtinų objektų tvarkymą. Juk kai kurios švietimo įstaigos kapitalinio remonto nematę nuo pat jų pastatymo prieš kelis dešimtmečius.

PATVIRTINTAS BENDRASIS MIESTO PLANAS

Rajono savivaldybės taryba patvirtino Utenos miesto bendrąjį planą. Ne vienus metus trukęs dokumento rengimas buvo patvirtintas vienbalsiai. Nors miesto architektai atsižvelgė beveik į visus gyventojų prašymus, besikreipiančiųjų dėl savo privačių žemės sklypų reikalų tebuvo trisdešimt keli uteniškiai. Posėdyje kreipiamės į miesto architektą, kad būtų kiek įmanoma greičiau išspręstos miesto gyventojų problemos, kuomet savivaldybė savo poreikiams užrezervavusi teritorijas į kurias įeina gyventojų privatūs sklypai ir jose nieko nedaro. Tokiu atveju žmogus, priverstas mokėti žemės mokesčius, tačiau nieko negali daryti su savo asmeniniu turtu. Turėtų būti nuspręsta, kurie žemės sklypai reikalingi savivaldos funkcijoms ir tie sklypai turėtų būti nedelsiant išpirkti iš gyventojų, o jei sklypai savivaldybei nereikalingi, turėtų būti leidžiama gyventojams statyti ir daryti juose, ko jie pageidauja. Tuo pačiu reiktų priminti, kad liko savaitė Utenos rajono gyventojams teikti prašymus dėl bendrojo plano keitimo, tik jau šį kartą ne miesto, bet rajono. Paskubėkite, kam tai aktualu.

GEROS NAUJIENOS PAČKĖNŲ GYVENTOJAMS IR SAVIVALDYBĖS FINANSŲ LABIRINTAI

Packenai

Ketvirtadienį vykusio savivaldybės tarybos posėdžio metu valdančioji dauguma pritarė dar vienai paskolai (777 000 eurų), kurią ruošiasi imti savivaldybės įmonė „Utenos vandenys“. Įmonei paskola reikalinga siekiant Pačkėnų gyventojus aprūpinti vandentiekio ir kanalizacijos tinklais. Faktas, jog šio, galima sakyti Utenos miesto priemiesčiu tapusio, kaimo gyventojams tokių įrengimų reikia jau senai, kaip ir pagrindinės gatvės remonto, kurio deja valdininkai nežada.

Svarstant posėdyje šį sprendimą rajono vadovams užduotas klausimas, kodėl 2016 m. įmonės uždirbtas ir savivaldybės dividendais išsimokėtas pelnas buvo išleistas kitur, vietoj to, kad palikti įmonės projektams, liko neatsakytas. O atsakymas tikriausiai yra paprastas. Kadangi Utenos rajono savivaldybės vadovai “skambiai” prisižadėjo išasfaltuoti visas miesto gatveles, tačiau tam reikalui lėšų pakankamai neturėjo, negalėdami dėl pasiekto skolų limito skolintis, pasiėmė lėšų iš savo įstaigos, kuri dar gali skolintis. Kitaip pasakius už miesto gatvių asfaltavimą susimokame mokėdami už vandenį. Gaunasi, kad ateities kartoms ir mokesčių mokėtojams teks grąžinti ne tik milijonines savivaldybės, bet ir jos įmonių skolas. Tiesa, patys rajono vadovai pripažino, kad galima buvo palaukti projektinių (ES) lėšų, kurių tikėtina būtų gavęs ir Utenos rajonas, tačiau nuspręsta skubėti. Kažin ar ne artėjantys 2019 m. savivaldos rinkimai privertė taip skubėti mūsų rajono vadovus? Žiūrėk dar pasikeis valdžia ir kažkieno nuosaviems UAB’ams nebeliks savivaldybės blato.

KAIP POLITIKAI Į VILUČIUS KELIĄ „ASFALTAVO”

Petrauskiene ir Katinas

Tuo metu kitoje rajono pusėje esančių Vilučių kaimas šventė asfaltuoto kelio į jų kaimą nutiesimą. Šventė ne vieni gyventojai, bet ir rajono meras su savo bendrapartiete, buvusia Seimo nare M. Petrauskiene. Ši porelė perkirpo atidarymo juostą ir net neslėpė, kad rūpinosi konkrečiai šio kelio nutiesimu. Tik va besidžiaugdami kolegos pamiršo, kad valstybinės reikšmės kelių asfaltavimo pirmenybę apsprendžia konkretūs kriterijai (pravažumas, gyventojų skaičius ir kt.), bet tikrai ne politikai. Juk užpališkiai daug metų laukia asfalto tiesiai iš Utenos pro Skaistašilį vedančiam keliui, Minčios gyventojai taip pat mielai važiuotų asfalto, o ką jau kalbėti apie Kuktiškių, Saldutiškio, Kirdeikių ir Taurganų gyventojus, kurie mielai iš sostinės važiuodami aplenktų miestą važiuodami Suginčiai – Kuktiškės keliu, kurio pusė  šiuo metu yra žvyruota danga. Finansuoja tokių kelių tiesimą taip pat ne savivaldybė, bet LAKD kelių priežiūros fondo lėšomis, kurios surenkamos iš degalų akcizo, kurį sumoka kiekvienas vairuotojas. Tai yra puikus pavyzdys, kai keliai, gatvės ir kiemai asfaltuojami ne ten, kur objektyviai labiausiai reiktų, bet ten, kur gyvena raudonų juostų kirpėjai. Šis dalykas vadinamas poveikio valdininkams darymu ir “pokiliminiu” lobizmu ir tai tikrai nėra sveikintina.

PARAMA GARAŽŲ BENDRIJOMS IR MIESTO SANKRYŽŲ SAUGUMO PROBLEMOS

Utenos rajono savivaldybės taryba atleido “Žuvėdros” garažų bendriją nuo žemės mokesčio (2800 eurų) dėl to, kad pastaroji pasiryžo už 18 000 eurų išsiasfaltuoti į garažus vedantį kelią. Pasak rajono valdžios šis atvejis nebus vienintelis precedentas ir ateityje savivaldybė prisidės prie panašių paskatų ar tai būtų garažų bendrijos, ar kitos organizacijos.

Kalbant apie eismo dalyvius, pastaruoju metu Utenos mieste pradėjo nuolat kartotis avarijos tose pačiose miesto sankryžose. Po uteniškių pašymų, kuo greičiau spręsti eismo dalyvių saugumo klausimą, kreipėmės į savivaldybės saugaus eismo organizavimo komisiją, kad pastaroji išnagrinėtų susidariusią situaciją ir imtųsi neatidėliotinų priemonių miesto sankryžų saugumo klausimu išspręsti.

GRIEŽTAS KLEBONO LAIŠKAS POLITIKAMS

Tarybos posedis

Visai kitos nuotaikos ir pozicijos dėl mokesčių laikosi (jau buvęs) Tauragnų klebonas kan. Bronius Šlapelis, kuris savo viešame laiške savivaldybės tarybai į šuns dienas išdėjo Utenos socialdemokratus, kurių iniciatyva buvo apmokestintos ne tik Bažnyčios, bet ir visi aplink jas esantys pastatai, įskaitant ir varpines. Dievo vietininkui neatlaikė kantrybė mokėti mokesčius už nieką ir jis pasitraukė iš savo pareigų. Klebonas nematydamas nei komunalinių sutarčių, nei atliekų konteinerių, nei išvežimo, tik mokesčius žodžių į vatą nevyniojo. Pora citatų iš savivaldybės tarybos narius pasiekusio viešo laiško puikiai atspindi požiūrį į rajoną valdančius politikus, kurie deja iki šiol netaiso savo padarytų klaidų. (citatos)

“Rajono kunigai nusileido jūsų spaudimui ir moka mokesčius. Už ką? Už nesuteiktas paslaugas, nes atliekų nebūna bažnyčioje, varpinėje. Jas susapnavo kažkuris socialdemokratas, kad dar daugiau eurų išsireikalautų iš žmonių – pensininkų”.

“Kodėl savivaldybės socialdemokratai, pamiršę labai aukštus socialinius principus, pasinėrėte į pasipelnymą ir kritiškai nemąstėte, ar parapijų žmonės – pensininkai pajėgs sumokėti jūsų pasapnuotus mokesčius? Jei ne, tai ką darysite? Sodinsite į kalėjimą bažnyčios komiteto narius, ar konfiskuosite bažnyčią, kt. Pastatą, ar uždarysite parapijos sąskaitą banke ir šventvagiškai išsiimsite eurus? Ar jums patiks, kai kaimo žmonės reketuojančius visiškai prakeiks? Tikintiesiems labai netiktų taip elgtis, bet jie bus išprovokuoti.”

„PASIKLYDĘS” SAVIVALDYBĖS TURTAS

Savivaldybės tarybai valdininkai pateikė informaciją, kad aukcionui bus pateiktas savivaldybei priklausantis 426 kv. m. pastatas klojimas Paisetės kaime, Saldutiškio seniūnijoje. Pasiteiravus Turto skyriaus vedėjos kiek dar yra tokio užslėpto savivaldybės turto, kurį galima būtų realizuoti, atsakymo negavome. Maža to rajono valdantieji replikavo, ar tu, suprask, tikrai nori nagrinėti šimtus puslapių savivaldybės turto sąrašų?! Toks požiūris neabejotinai parodo aplaidų mūsų visų turto valdymą ilgus metus. Nieko nuostabaus, jog pačiame miesto centre pastatai ir patalpos nuomojami (neretai ir be konkursų) juokingomis kainomis ar panaudos (už dyka) būdu. O reiktų visą turtą atidžiai inventorizuoti, įsivertinti ko tikrai reikia savivaldos funkcijoms ir ko nereikia. Galiausiai visą nenaudojamą ir nereikalingą turtą išnuomoti ar parduoti rinkos kainomis ir tokiu būdu ne tik surinkti į biudžetą lėšų, bet ir sudaryti platesnes galimybes įvairiam verslui. 

DIDESNĖ PARAMA SMULKIAM IR VIDUTINIAM VERSLUI 

Gera naujiena smulkiems ir vidutiniams verslininkams bei ūkininkams, kurie pretenduoja į savivaldybės paramą. Artimiausioje ateityje smulkaus ir vidutinio verslo programa bus padidinta nuo 40 000 eurų iki 80 000 eurų. Tačiau posėdžio metu paaiškėjo, kad visa paramai skirta suma neišnaudojama (šiais metais iš 40 000 panaudota 28 000 eurų). Todėl teko pateikti pastabas, kad būtų didinama ne tik parama verslui, bet ir didinama apie tai skleidžiama informacija. Kad reikia gerinti savivaldybės komunikaciją šiuo klausimu nepaneigė ir rajono vadovas.

MIESTO ŠVENTĖ

Savivaldybe

Ateinantį savaitgalį Utenos miestas švęs 756 gimtadienį. Tai puiki proga pasibūti kartu ne tik Utenoje gyvenantiems, bet ir į ją sugrįžtantiems uteniškiams ar atvykstantiems svečiams. Nežiūrint į “nepakeičiamą” šventės programą laukia daug renginių ir koncertų, kurių metu nuobodžiauti turbūt neteks. Linkiu visiems linksmos ir turiningos šventės bei įsimintinų įspūdžių J

p. s. (rajono vadovams) Linkiu ramaus ir saikingo pasibuvimo, kad nebūtų taip, kaip pernai, kuomet didžiulio būrio garbingų svečių iš užsienio akyse vienas iš mūsų miesto vadovų buvo išvežtas į policiją asmenybės nustatymui.

Parašykite komentarą