PIRMOJO 2018 METŲ UTENOS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS POSĖDŽIO APŽVALGA

PIRMOJO 2018 METŲ UTENOS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS POSĖDŽIO APŽVALGA

Šių metų pirmame savivaldybės posėdyje politikams buvo pateikta kaip reta mažai klausimų (24). Tačiau ir tarp nedidelio kiekio svarstytų sprendimų projektų pasitaikė tokių, kuriuos reiktų apžvelgti plačiau. Daugiausia diskusijų sukėlė savivaldybės kontrolierės tarnybos informacija apie Utenos autobusų parko auditą ir Utenos krašto garbės piliečio vardo skyrimas.

KAI NOSIS NEMATO TOLIAU JUKNĖNŲ KAIMO TVOROS

Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiais į posėdį susirinkę rajono politikai tvirtino Utenos krašto garbės piliečio vardo suteikimo komisijos pasiūlytus nominantus, tačiau dar niekada nebuvo tiek aistrų dėl nominuotų žmonių. Prieš tai posėdžiavusios komisijos verdiktui buvo pasiūlyti keturi su Utenos kraštu susiję, žinomi ir nusipelnę žmonės.

Daugiausiai siūlytojų susilaukė tarpukario Utenoje iki 14-os metų gyvenusio ir vėliau į JAV emigravusio žydų kilmės Bernardo Louno kandidatūra. Nobelio Taikos premijos laureatą paskelbti Utenos garbės piliečiu siūlė Lietuvos Gydytojų sąjunga, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės atstovai, savivaldybės tarybos Liberalų sąjūdžio frakcija, vienas komitetas, bei būrys kitų garbingų piliečių. Tačiau Utenos rajono mero vadovaujama komisija, į tai nekreipdama dėmesio, iš trijų galimų garbės piliečių pasirinko tik du. Dideliam mūsų visų nusivylimui, žinomam visame pasaulyje gydytojui bei išradėjui (išrado milijonų pasaulio gyventojų gelbėjimui naudotą defibriliatorių) nominuotų garbės piliečių gretose vietos neatsirado. Žinant tai, kad šiuo metu gyvenantis JAV ir 96-tus metus skaičiuojantis B. Lounas asmeniškai sutiko būti nominuojamu vardan visų tarpukario Utenoje gyvenusių žydų tautybės žmonių, toks trumparegiškas komisijos sprendimas yra gėdingas. Juk žydų tautybės gyventojų tarpukario Utenoje buvo didesnė dalis, o ilgus metus gyvenusi ir kūrusi Utenoje, tarpukario metu ypač skaudžiai sunaikinta bendruomenė be masinio žudymo vietos Skaistašilio miške iki šiol nėra niekaip kitaip išskirtinai įamžinta.

Lown-bio

Posėdžio metu ne vienas politikas, suprasdamas šio klausimo svarbą ir tai, kad visame pasaulyje gerbiamo išeivio iš Utenos įvertinimas įtvirtintų visų Utenoje gyvenusių žydų tautybės atminimą, ragino merą persigalvoti ir papildyti nominantų sąrašą trečiuoju asmeniu, taip spėjant titulą įteikti Vasario 16-osios ir valstybės šimtmečio proga. Tačiau rajono galva dėl tik sau suprantamų priežasčių nesutiko, kad skubiai būtų surengtas komisijos posėdis ir būtų papildytas nominantų sąrašas B. Launo pavarde. Nežiūrint į tai, beveik visi savivaldybės tarybos nariai balsavimo būdu įpareigojo mero vadovaujamą komisiją susirinkti dar kartą kitą dieną ir taip spėti įtraukti B. Louno pavardę bent jau Kovo 11-osios iškilmėms. Tačiau tuomet meras pareiškė apie pasitraukimą iš komisijos pirmininko pareigų, dėl ko savivaldybės tarybai teks vėl iš naujo rinkti šios komisijos pirmininką, tokiu būdu galimą įvertinimą nukeliant dar tolimesnei ateičiai. Sunku suprasti sveiku protu tokius rajono vadovo viražus. Juk vien tik pernai rajono valdžia rado laiko ir noro draugysčių paieškoms ir kelionėms į Kiniją, Palestiną, Gruziją ar Ukrainą, o čia, suprask žmogau, savo krašto istorijai ir paveldui laiko ir noro nerandama.

Belieka pasveikinti kitus du nominantus, kurie bent jau tokio akibrokšto nesusilaukė. Vasario 16-ą dieną Utenos krašto garbės piliečiais bus paskelbti – Utenos viešosios A. Ir M. Miškinių bibliotekos vadovė Vida Garunkštytė ir ilgametis Utenos Dailės mokyklos direktorius Jonas Pleckevičius. 

KAIP PARTINĖ BIČIULYSTĖ NUSTEKENO UTENOS AUTOBUSŲ PARKĄ

Savivaldybės tarybos narius pasiekė pusę metų vykdyto Utenos rajono savivaldybės kontrolierės tarnybos audito medžiaga, kuri apie pokyčius šioje, savivaldybei pavaldžioje, įstaigoje privertė garsiai prabilti net ir rajono valdžią. Tik po septynerių metų nuolatinio mūsų kartojimo rajono vadovams apie būtinus pokyčius šioje įmonėje, pavyko pralaužti ledus ir bent kiek objektyviau įvertinti įmonės būklę. O vertinti, pasirodo, buvo ką. Savivaldybės vyriausioji kontrolierė pateikė išvadas, kad įmonės vadovo veiklos priežiūra iš savivaldybės tarybos sudarytos stebėtojų tarybos, kuri sąlyginai turėjo kontroliuoti įstaigos veiklą, buvo nepakankama. Greičiau reiktų sakyti, rimtos kontrolės nebuvo visai. Kita vertus, kaip gi bus, kai įstaigos vadovas ir stebėtojų tarybos pirmininko pareigas vykdantis Utenos mero pavaduotojas yra partijos bičiuliai.

Tokios partinės „bičiulystės“ pasekmės akivaizdžios – nuvaldyta uteniškių sumokamais mokesčiais išlaikoma įmonė, užgyventa priekin ilgamečių skolų kupra, kiekvienais metais besikartojantys nuostoliai, autobusų būklė, švelniai pasakius – prasta (30 autobusų amžiaus vidurkis – 18 metų), vairuotojų atlyginimų didėjimas susijęs tik su minimalaus atlyginimo didėjimu, o ne darbo efektyvumu. Savivaldybės kontrolierė konstatavo, jog tokią situaciją lėmė ne tik 25 metų gyvavimą švenčiančios įmonės veiklos strategijos nebuvimas ar net paprasčiausio metinio biudžeto nesudarymas. Tą taip pat lėmė nuolatiniai viešųjų pirkimų pažeidimai. Patikrinus atsitiktines 28 įmonės sudarytas sutartis, nustatyta, kad iš jų 22 sudarytos pažeidžiant viešųjų pirkimų įstatymą. Vien degalų įsigijimo sutartis, pažeidžiant įstatymą, neatnaujinama nuo pat 2013 metų. Netoli miesto centro stovinti įmonė neūkiškai tvarkė savo valdomą turtą. Pavyzdžiui 400 kv. m. 2006 m. suremontuotos patalpos buvo nenaudojamos ir nenuomojamos, o jose laikoma pora nevažiuojančių autobusų ir malkos. Keleivių pavežimas reguliariais priemiesčių reisais buvo vykdomas neefektingai. Nors buvo laisvų nedidelių autobusų, keleivius vežti buvo siunčiami seni ir didžiuliai autobusai, kas akivaizdžiai lėmė didesnes įmonės sąnaudas. Nieko nuostabaus, kad esant tokiomis sąnaudomis autobusų parkas nesugebėjo konkuruoti ne tik su privačiais vežėjais, bet ir valdiškais iš kaimyninių rajonų. Net iš tos pačios kišenės išlaikomos savivaldybės įstaigos apklausoje nurodė, kad per pusantrų metų „saviškiais“ autobusais naudojosi 165, o svetimais net 430. Auditorių neliko nepastebėti ir „keisti“ etatai, kurių naudingumas įmonės veiklai, švelniai pasakius, sukėlė abejonių. Nors atskiro aptarimo vertos apipavidalintojo etato funkcijos, ar sveikatos specialisto pagrindinė funkcija epizodiškai tikrinti vairuotojų blaivumą, ką nuolat atlieka ir kiti darbuotojai. Verta pabrėžti operatoriaus-kasininko pareigybę, kurios pagrindinė funkcija buvo kiekvieną dieną suneštas vairuotojų monetas suskaičiuoti (po 5 valandas kas dieną). Net ir įmonę tikrinusios kontrolierės pastebėjo, kad automatinį monetų skaičiavimo įrenginį, gebantį suskaičiuoti ir surūšiuoti 220 monetų per minutę, galima būtų įsigyti už vieno mėnesio skaičiuotojo atlyginimą. Nuo šios funkcijos neatsiliko ir neaišku kam sukurta Ekonomikos ir finansų tarnyba, kurioje ne visi su įmonės skaičiais dirbantys darbuotojai buvo įvaldę „Microsoft Office“ programas, todėl dalį apskaitos operacijų ir skaičiavimų atlikdavo rankiniu būdu. Nors už kiekvieno etato ar funkcijos slypi gyvas žmogus, siekdama išlikti konkurencingoje aplinkoje įmonė privalėjo ieškoti optimalių būdų veiklai gerinti. Tačiau įmonės vadovas neieškojo nei optimalių variantų, nei vykdė keleivių ar klientų apklausų, nei ėmėsi aktyvių veiksmų sutvarkant įmonės veiklą. Vietoj to, nuolat, net ir šiame posėdyje, kartojo frazę: „duokite daugiau pinigų“.

Duoti daugiau pinigų, kad ir jie būtų „ištaškyti“ pavėjui būtų tikrai neatsakinga. Kaip ir neatsakinga būtų palikti įmonės veiklą kontroliuoti tuos pačius politikus, kurių atsakomybė už nustekenimą ne ką mažesnė, nei įmonės vadovo. Nors ir buvo priminta rajono merui, kad dėl išskirstinai tik saviškių įtraukimo į įmonių veiklos kontrolę, tokių problemų kyla ir daugiau, kaip antai Utenos poliklinikos ir Ligoninės stebėtojų tarybos pirmininko interesų painiojimo atvejis skiriant bičiulio žmonai jo vadovautame konkurse balus. Rajono galva, kaip ir jo politiniai bendražygiai, atsakomybės už akivaizdžią nepotizmo žalą Utenos rajono gyventojams prisiimti nenorėjo. Nuspręsta tik nagrinėti įmonės vadovo galimybę toliau eiti užimamas pareigas.

„NE“ NEPAGRĮSTIEMS MOKESČIAMS

Į savivaldybės tarybos posėdžius vis dažniau užsuka savivaldybės mokesčiais nepatenkinti uteniškiai. Šiame posėdyje savivaldybės tarybos nariai išklausę vieno uteniškio nusiskundimą apie tai, kad neaišku už ką turi mokėti šimtus eurų žemės mokesčio, kai savo valdomoje žemėje, ežere ar jo dalyje negali vykdyti jokios ūkinės veiklos. Mokesčio kompensacijas svarstanti komisija buvo įpareigota dar kartą persvarstyti šį klausimą.

„NENUTRŪKSTANTI” NUOMOS SUTARTIS

Utenos rajono savivaldybės turto valdymas vėl stebina. Pasirodo, kad Utenos ligoninėje nuo pat praėjusio amžiaus (1999 m.) nuomojamos patalpos vaistinių tinklui. Nors akivaizdu, kad nuomos kaina per tiek metų gerokai pasikeitė, 25-iems metams pasirašytos pelningų patalpų nuomos sutarties nebandyta nei atnaujinti, nei bandyta pakeisti nuomos įkainius. Norėtųsi patikėti savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos žodžiais, kad to pagal galiojančią sutartį padaryti neįmanoma, tačiau nesitiki.

„PRADINGĘ“ VOKIEČIŲ FONDŲ PINIGAI AUKŠTAKALNIO KVARTALUI

Vakar vykusio posėdžio metu toliau buvo svarstoma (neskaičiuojant dalies Dauniškio kvartalo tvarkymo darbų) Utenos mieste vangiai judantis kvartalų ir daugiabučių namų renovacijos klausimas. Aptariant kvartalų renovaciją pasiteiravome, kada gi bus vokiečių ir ministerijos pinigais sutvarkytas Aukštakalnio kvartalas, kas buvo valdžios žadama prieš praėjusius savivaldos rinkimus? Pasirodo, kad ne tik vokiečių ir ministerijos „pinigų maišo“ neliko (o gal ir nebuvo), o ir apskritai nėra aiškus pinigų šaltinis iš kurio galima būtų tą padaryti. Štai tau žmogau ir pažadėtas gėris.

AIŠKIOS VIETINIŲ KELIŲ PRIEŽIŪROS TAISYKLĖS

Politikai pritarė Utenos rajono vietinės reikšmės kelių sąrašui, kuriame kartu įtvirtintos ir kelių priežiūros kategorijos. Kitaip tariant, ateityje Utenos rajono savivaldybės vietiniai keliai bus prižiūrimi kaip ir ir valstybiniai – pagal konkrečias kategorijas ir kriterijus.

KORUPCIJOS APRAIŠKŲ NEMATANTI ANTIKORUPCIJOS KOMISIJA

Savivaldybės antikorupcijos komisija pateikė ataskaitą apie savo veiklą, kuri daugiausiai apsiribojo prevencine veikla ir planavimu. Kitaip pasakius, paplepėjimu ir paskaitinėjimu prie arbatos puodelio. Daugiausiai iš socialdemokratų sudaryta komisija „nepastebėjo“ ne tik 2015 metų savo bendražygio mero galimos korupcijos atvejo, bet ir kito socialdemokrato, vadovaujančio Utenos sąvartynui, galimos korupcinės veiklos atvejo praėjusių metų pabaigoje.

KOL MES DAR TIK RUOŠIAMĖS GALVOTI, KITI STATO

Praėjusių metų pirmoje pusėje, tikriausiai neapsikentę mūsų raginimų, savivaldybės vadovai nusprendė išsiaiškinti ar iš tiesų Utenos miestui reikia LEZ (laisvosios ekonominės zonos). Pasirodo, tuo metu, kai Marijampolės LEZ’e danai stato 1000 darbo vietų sukursiančią gamyklą, mūsiškiai dar tik ateinančią vasarą planuoja pasitelkti ekspertus, kurie padėtų atsakyti tokios ekonominės zonos poreikį Utenos kraštui. Na, jei tokiais tempais, ne vienerius metus aiškinsimės naujų gamyklų ir apskritai investicijų poreikį mūsų mieste, gali nebelikti kam ir dirbti.

TRUMPĖJANTIS IR MAŽĖJANTIS, BET NEPINGANTIS RALIS

Posėdžio pabaigoje meras pakvietė visus politikus į šeštadienį vyksiantį žiemos ralį. Ta proga reiktų uteniškiams žinoti, kad sutrumpėjęs žiemos ralis jiems kainuoja 70 000 eurų (neskaičiuojant kelių tvarkymo klausimo). Nemaža suma, ypač žinant, kad analogiškiems raliams kitos savivaldybės anksčiau skirdavo kelis kartus mažesnes sumas ar tai, jog iki šiol Utenos rajono valdžia neranda kelių tūkstančių eurų biudžete tam, kad šaltuoju metų laiku visi norintys rajono ir miesto gyventojai savaitgaliais galėtų nemokamai naudotis mokyklų sporto salėmis. Norisi palinkėti rūpintis ne tik sporto renginiais, bet ir sportuojančia visuomene.

Parašykite komentarą