NAUJIENOS IŠ LAIMINGOS VALDŽIOS MIESTO

NAUJIENOS IŠ LAIMINGOS VALDŽIOS MIESTO

UTENOS LOGOTIPO KONKURSO INTRIGOS IR VALDŽIOS “NĖRIMAS Į KRŪMUS”

Prieš kelias savaites Utenos rajono savivaldybė garsiai paskelbė miestą reprezentuojančio logotipo sukūrimo konkursą. Rajono valdžia nusprendė sudaryti specialią komisiją, kuri turėjo atrinkti iš visų pasiūlytų darbų 5, jos narių manymu, geriausius. Geriausiems trims darbams buvo įsteigti 1000, 2000 ir 3000 eurų prizai. Kaip tarė valdžia, taip ir padarė. Iš įvairių žmonių rajono vadovybės sudaryta komisija, kurioje nebuvo nei vieno grafikos, dizaino ar su panašių dalykų kūryba susijusio specialisto, išrinko penkis miestą turėsiančius reprezentuoti logotipus.

Kadangi pati idėja pasirodė sveikintina, pateiktų konkursui darbų skaičius buvo didelis – 137 darbai. Atrinkus komisijos nariams pagal savo asmeninį skonį penkis, jų manymu geriausiai Utenos miestą reprezentuojančius logotipus, pastarieji buvo pateikti plačios visuomenės balsavimui.

Ir šioje vietoje konkursas ar, kitaip tariant, noras pagerinti savivaldos ir miesto įvaizdį pakrypo visai ne tuo scenarijumi, kurį buvo suplanavę rajono vadovai. Po penkiais patalpintais savivaldybės oficialiame socialinio tinklapio facebook puslapyje logotipais užvirė tikra pekla. Pamatę jų balsavimui pateiktus penkis darbus uteniškiai juos įvertino nevienareikšmiškai, todėl savivaldybės puslapyje paprašė konkurso organizatorių pateikti visus likusius 132 logotipus, kurie nepraėjo komisijos atrankos. Nesulaukę jokių reakcijų konkurso komisijai neįtikusių darbų autoriai nusprendė patys pasidalinti savo darbais su uteniškiais, kad pastarieji galėtų bent pamatyti, ką atrinko komisija ir ką paliko, taip sakant, „už borto“. Atrodytų sveikintina mintis siekiant išsklaidyti abejones tuo pačiu patenkinti visuomenės smalsumą. Juk konkursuose įprasta, jog visuomenė gali susipažinti ne tik su keliais, atrinktais kūriniais, bet ir likusiais. Tačiau didelei internautų nuostabai visus įkeliamus į viešą facebook savivaldybės puslapį konkurso dalyvių darbus, nedelsiant savivaldybės „saviškė“ viešųjų ryšių specialistė ar nepigiai nusamdyti konsultantai ėmė trinti. Nežiūrint į tai, darbų autoriai toliau bandė pasidalinti savo kūriniais su uteniškiais, kaip ir rajono vadovų, kurie patys iki šiol nesinaudoja socialiniais tinklapiais, nusamdyti specialistai bandė trinti juos toliau.

Nespėliosime, kas paskatino miesto valdžią daryti tokias kvailystes bandant nuslėpti kitų autorių darbus, tačiau tokie veiksmai sukėlė dideles abejones ir nusivylimą ne tik konkurso atrankos nepraėjusių autorių tarpe, bet ir kitų internautų gretose. Tuo galima buvo nesunkiai įsitikinti paskaičius daugumą, daugiausiai jaunų žmonių parašytų viešų komentarų. Apmaudu, kai ilgametė rajono valdžia jauniems specialistams ir kūrėjams, kurių pasirodo Utenos kraštas turi didžiulį būrį, parodė patį negražiausią ir sovietinius laikus menantį cenzūros pavyzdį. Ar tokie pavyzdžiai paskatins susigrąžinti į Uteną jaunus žmones? Akivaizdu, kad ne! Tiesa sakant, nepadės ir šios valdžios nomenklatūros globotinis – sugrįžimų specialistas. O juk galima buvo komisiją sudaryti iš šios srities specialistų arba galiausiai atiduoti visuomenės balsavimui visus, be išimties kūrinius. Aišku galima sutikti su tuo, jog visada konkursuose bus laimėtojų ir pralaimėtojų, patenkintų ir nepatenkintų, tačiau kiekvieno konkurso vieni iš svarbiausių tikslų – skaidrumas bei objektyvumas, ko šiuo atveju ir pritrūko.

Ir štai išaušo laureatų paskelbimo laikas – rugsėjo 4-oji diena, tačiau uteniškiai vietoj nugalėtojo ir naujo logotipo sulaukė dar vienos Utenos rajono savivaldybės viešųjų ryšių kvailystės. Vietoje konkurso dalyvių atsiprašymo už sukeltas abejones ir žadėto laureato paskelbimo, uteniškiai sulaukė kaltinimų ir moralizuojančio kreipimosi į visus turinčius kritišką nuomonę. Savivaldybės oficialiame facebook puslapyje konkurso dalyviai buvo išvadinti plagiatoriais ir patriotais už pinigus, nors pati savivaldybė ir pasiūlė piniginius prizus už geriausius darbus. Komentatoriai ar nuomonės reiškėjai buvo išvadinti piktais užgauliotojais, kurie reikšdami savo nuomonę, suprask, bjauriai apnuogino savo dvasios, išminties, išsilavinimo, išauklėjimo, tolerancijos stoką. Keista, nes pati savivaldybė organizuodama konkursą bei jį viešindama facebook puslapyje pati ir sukėlė viešą diskusiją, kuri nebūtinai privalėjo baigtis palankiai konkurso organizatorių adresu. Maža to savivaldybės vadovų įgalioti “komunikuotojai” facebook ir kitus socialinius tinklus išvadino šiukšlynais, kuriuose pasislėpus galima šmeižti, menkinti ar paniekinti ką nors. Teisingumo labui reiktų pastebėti, jog socialiniuose tinkluose diduma žmonių skirtingai nuo žinių portalų komentuotojų, reikšdami savo nuomonę savo tapatybės neslepia. Kaip ir tai, kad patys konkurso organizatoriai nusprendė daryti apklausą socialiniame tinklapyje, o ne pavyzdžiui tik savo internetinėje svetainėje. Iš tokių absurdiškų kaltinimų konkurso dalyviams ir kritiškų nuomonių reiškėjams reiktų suprasti, jog visi kalti, tik ne konkursą organizavusi savivaldybės valdžia ar jos klerkai. Galiausiai savivaldybės laisvų žmonių “moralizavimas” atsidūrė ant Andriaus Tapino facebook sienos, kaip labai prastas komunikacijos pavyzdys. Tikriausiai dėl šios priežasties netrukus iš savivaldybės facebook puslapio dingo ne tik minėtas kreipimasis su kaltinimais visiems, tik ne sau, bet ir prieš tai buvęs skelbimas apie konkursą, balsavimo rezultatai, nuomonės ir visa kita. Tačiau, kaip pradinginti tą pačią kvailystę iš užsakomųjų savivaldybės straipsnių vietinėje spaudoje, kurie pasirodė šio trečiadienio rytą? O čia ir jaunimo viešo „auklėjimo” autorius paaiškėjo – Utenos rajono mero dešinioji ranka Vidmantas Valinčius.

Taip ir liko neaišku, ar Utena turės logotipą nugalėtoją, ar kažkas pridaręs gėdos visai savivaldai “nėrė į krūmus”?

20180830 142607

KAIP RENOVUOJAMAME NAME PRIVERSTI STATYBININKUS DIRBTI SAVO DARBĄ?

Į šį klausimą nesunkiai galėtų atsakyti Utenos miesto Taikos g. 73 namo gyventojai. Nors šiandien pastarąjį namą jau supa statybiniai pastoliai, dar mažiau nei prieš porą savaičių namo gyventojai jautėsi palikti visiškoje nežinioje. O kaip gi kitaip jaustis, kai valdžios įkalbamas duodi sutikimą renovuoti tavo gyvenamą būstą ir jau pačioje namo renovacijos pradžioje, nuardžius kažkada už pačių gyventojų pinigus įrengtus balkonus, pastarieji paliekami beveik trims mėnesiams nuardyti. Neapsikentę nesaugioje būklėje paliktų balkonų, namo gyventojai pradėjo aktyviai ieškoti teisybės. Kreipėsi ir į namo administratorių, ir į rajono valdžią, į atskirus politikus, taip pat ir mane. Galiausiai praėjusią savaitę iškėlus šią situaciją į viešumą, rajono valdžia atbudo iš karštos vasaros miego ir susigriebė, kad jei toliau nesimatys prie namo statybininkų, namo gyventojai be balkonų gali sulaukti ir šaltos žiemos. Susigriebti reikėjo ir dėl to, kad beveik visų Utenos mieste renovuojamų daugiabučių namų renovacijos darbai atsilieka, trijų daugiabučių namų sutartys su renovacijos rangovu nutrauktos. Dar viena sutartis su tuo pačiu renovacijos rangovu – UAB „Magirnis“, bet jau tik trims namams bendrai (tame tarpe ir Taikos g. 73) ant nutraukimo ribos. 

Kas gi vyksta? Rangovas neranda subrangovų, teisinasi per dideliais UAB „Utenos būtų ūkis“ reikalavimais, kuris saugosi galimo broko ir taip vadinamos „chaltūros“, kad po kelių metų nereiktų prieš namų gyventojus raudonuoti. UAB „Utenos būtų ūkis“ rašo raštus, rangovas neatrašinėja, namo administratorius kviečia rangovą į susitikimą su rajono valdžia ir namo gyventojus, rangovo įmonės vadovas atsisako atvykti. Galiausiai šio nevykusio spektaklio įkaitais tampa renovuojamo namo gyventojai. Tokia situacija susidarė ir todėl, kad net 33 namų renovacijos sutartis visoje Lietuvoje turintis minėtas rangovas turi vos 48 darbuotojus. Kitaip tariant vienam renovuojamam namui 1,5 darbuotojo. Kadangi daugiabučių namų renovacijos konkursus organizuojanti centrinė pirkimų organizacija (CPO) tame jokio pavojaus ar rizikos neįžvelgia, rangovų prisiimtų įsipareigojimų praktiškai niekas daugiau ir nekontroliuoja. Rangovas sudaro daugybę sutarčių ir tuomet „žvejoja“ konkrečiuose miestuose subrangovus, kurie atliktų jo prisiimtus darbus. Jei tokius rasti bei su jais pavyksta sutarti kainą, tuomet galima sakyti to namo gyventojams pasisekė, jei ne, tai jų gali laukti tokia situacija, kaip Taikos g. 73 namo gyventojų. Ar Taikos g. 29 namo pavyzdys, kuomet tas pats rangovas net ir laimėjęs konkursą, pasiskaičiavęs, jog jam neapsimoka, pats nutraukė sutartį. O ko gi nenutraukti, kai bauda už tai 150 eurų. Viso labo tiek įvertinti gyventojų dėl to patiriami nepatogumai. Nutraukus su rangovu sutartį renovacijos eigoje, vis tiek už atliktus darbus su rangovu privaloma atsiskaityti. Net ir paskelbus naują konkursą galima nesunkiai gauti kitą, savo įsipareigojimų nevykdantį rangovą, ar rangovą, kuris dėl prieš tai buvusio nebaigtų darbų pabrangintų pačios renovacijos sąmatą. Tokiu atveju namo administratorius (Utenos atveju – UAB „Utenos būtų ūkis“) galėtų kreiptis į teismą dėl tiesioginės žalos iš draudimo atlyginimo, tačiau reiktų tą žalą įrodyti. Kitaip tariant, visais atvejais konkursuose dalyvaujantiems rangovams suteikiamos galimybės manipuliuoti ir kitaip iškraipyti konkursus, o namų gyventojams, davusiems sutikimą renovuoti ir atvėrus savo pinigines, nėra beveik jokių instrumentų kontroliuoti savo namo renovacijos procesą. Yra galimybė gyventojams sukurti namo bendriją, kurių deja Utenoje iš 270 daugiabučių namų yra vos 45. Namo bendrija gali renovacijos rangovą pirkti pati per elektroninę pirkimų sistemą, kas aišku negali garantuoti mažesnės kainos ir puikaus rangovo, tačiau bent jau namo bendrija galės tiesiogiai kontroliuoti namo renovacijos procesą.

Taikos g. 73 namo gyventojai tapo ne tik prastos sistemos įkaitais, bet ir namo administratoriaus parinktos pirkimo apimties. Kitaip tariant buvo sudaryta bendra sutartis ne tik jų namo renovacijai, bet ir dar dviejų. Tokiu atveju matant, kad rangovas nevykdo tinkamai savo įsipareigojimų ir norint nutraukti sutartį, to lengvai padaryti nepavyktų, nes reiktų nutraukti ne tik savo namo renovacijos sutartį, bet ir stabdyti kitų dviejų namų renovaciją, kuri šiuo atveju vyksta sklandžiau. Net vieno namo gyventojai, tampa kito renovuojamo namo įkaitais.

20180827 154206

Pirmadienį išsikvietus į Utenos rajono savivaldybės Teritorijų planavimo, statybų ir infrastruktūros plėtros reikalų komitetą atsakingus Utenoje už renovaciją savivaldybės administracijos ir UAB „Utenos būtų ūkis“ specialistus, pastarieji patikino, kad darys viską, ką gali, kad renovacijos procesas praeitų kiek įmanoma sklandžiau. Taip pat jie buvo įspėti, jog susitikimuose įkalbinėdami žmones renovuotis būstą įvardintų pastariesiems visas galimas ir su tuo susijusias rizikas. Po šio susitikimo pajudėjo darbai prie minėto Taikos g. 73 namo. Toliau renovacijos situacija Utenoje bus stebima atidžiau, o ir planuojantiems renovuotis savo daugiabučius namus, uteniškiams norėtųsi palinkėti įvertinti visus UŽ ir PRIEŠ, išsiklausinėti namų administratoriaus visų galimų scenarijų, o geriausiai įkurti (jei neįkurta) namo bendriją. Aktyvūs namo gyventojai ar jų pasirinktas bendrijos vadovas, atstovas, kaip parodė šis atvejis, gali išjudinti ir prastai veikiančią sistemą.

maxresdefault

KAIP BŪNANT PIRMOKU GIMNAZIJOJE TAPTI LYDERIU TARP PIRMOKŲ PRADINUKŲ?

Į šį klausimą kvailindamas visuomenę nesunkiai galėtų atsakyti Utenos ligoninės direktorius D. Drunga, kuris praėjusį ketvirtadienį po nesenai įvykusio konkurso, savivaldybės taryboje buvo patvirtintas antrajai kadencijai ligoninės vadovu. Bent kiek besidomintis sveikatos apsaugos sritimi Utenoje jau iš anksto žinojo šio, galima sakyti „pseudo“ konkurso nugalėtoją. Turbūt dėl šios priežasties ir dalyvių konkurse galiausiai buvo vos 2. Juk kam dalyvauti, jei vis tiek laimėtojas aiškus iš anksto, kaip buvo su UAB „Utenos būtų ūkis“ ar kitomis savivaldybės įstaigomis. Posėdžio metu nevengusio demonstruoti pasipūtimo ligoninės vadovo teko pasiteirauti, ar tik ne dėl jo veiklos, ar tiksliau – neveiklumo, Utenos ligoninė rugpjūčio mėnesį Lietuvos spaudoje (delfi.lt) buvo linksniuojama tarp 17 Lietuvos gydymo įstaigų juodajame sąraše? Sąraše, į kurį dėl gydytojų stygiaus ir paslaugų neužtikrinimo visą parą pateko daugiausia už Utenos mažesnės rajoninės ligoninės. Būtent dėl tokio specialistų trūkumo nesenai Utenos ligoninė vos per plauką neprarado dalies paslaugų licencijos. Į šį klausimą, pats gydytojo licencijos niekada neturėjęs D. Drunga tesugebėjo atsakyti, jog Utenos ligoninėje viskas gerai, ji yra ir bus regiono lydere. Štai čia ir norėjosi paklausti, kaip gi galima nebūti regiono lyderiu, kai regione visos ligoninės, išskyrus jo paties vadovaujamą Utenos apskrities ligoninę, yra rajoninės. Tai tas pats, kas rugsėjui atėjus pareikšti, jog būdamas gimnazijos pirmoku esi lyderis tarp pradinės mokyklos pirmokų. Deja, šio klausimo, kaip ir kitų, nepatogių klausimų, partijos bičiuliui neleido užduoti Utenos rajono meras A. Katinas, taip išgelbėdamas pastarąjį nuo tolimesnio nusikalbėjimo. O taip norėjosi pasiteirauti, kaip gi sekasi spręsti dar nesenai prasčiausiai Lietuvoje maitinusios ligoninės pacientų maitinimo problemą? Kaip sekasi spręsti Darbo inspekcijos aptiktas įstaigos vidinės psichologinės atmosferos problemas? Galiausiai ar šeštus metus vadovausiantis įstaigai vadovas pagaliau sužinojo, kokie įstaigoje yra mažiausi ir didžiausi gydytojų bei medicinos darbuotojų atlyginimai? Šie klausimai lieka ateičiai, kaip ir D. Drungos pažadai, kad kelis metus stringantis Utenos ligoninės vaikų skyriaus remontas bus pradėtas šių metų spalio mėnesyje.

Screen Shot 2018-09-05 at 00.06.17

 (Rokiškio žinių portalo kopija)

AUKŠTAITIJOS KULTŪROS CENTRŲ EKSPERTAS ATVYKO Į UTENĄ

Po to, kai pavasarį pasitraukė ilgametė Utenos kultūros centro vadovė A. Motuzienė, visai nesenai ši savivaldybės įstaiga sulaukė naujo vadovo. Juo po konkurso tapo (koks atsitiktinumas) taip pat Utenos socialdemokratas (bent taip rašoma LSDP reklaminiame laikraštyje) E. Druskinas. Nepartiniai specialistai matyt nemoka vadovauti nei miesto ūkiui, nei sveikatos apsaugai, nei kultūrai? E. Druskinas pastaruoju metu vadovavo Rokiškio kultūros centrui ir jame veikiančiam lėlių teatrui. Žinant, kad pastarasis trumpai vadovavo ne tik Rokiškio kultūros centrui, bet ir Širvintų bei Anykščių kultūros centrams, natūraliai kyla klausimas ar ir Utenoje šis režisierius užsibus ilgai? Atsiliepimai iš buvusių E. Druskino vadovautų įstaigų yra ne patys geriausi, o rokiškėnai viešai stebėjosi Utenos rajono valdžios pasirinkimu. Belieka tikėtis, kad lėlių teatras nepersikels į realybę ir naujasis vadovas Utenos kultūros centrą pakels į aukštumas. J

Screen Shot 2018-08-30 at 15.29.31

UTENOJE ESANČIOJE SENOS PIENINĖS AIKŠTELĖJE IŠKILS VIEŠBUTIS

Architektai ir projektuotojai susirinkusiems savivaldybės tarybos nariams pristatė vizualizaciją, kaip jų manymu turėtų atrodyti naujasis viešbutis Utenoje. Nors politikams sukėlė klausimų viešbučio vizualizacija, reiktų džiaugtis, kad į Utenos miestą atkeliauja investicijos ir be valdžios pagalbos.

Screen Shot 2018-08-30 at 15.29.40

LĖTAI PRADEDA JUDĖTI UTENOS MIESTE ESANČIŲ VALDIŠKŲ, NENAUDOJAMŲ ŽEMĖS SKLYPŲ ĮŠALĘ LEDAI

Tame pačiame posėdyje savivaldybės taryba nusprendė prašyti nacionalinės žemės tarnybos, kad pastaroji perleistų savivaldybės reikmėms 13 hektarų nenaudojamą žemės sklypą netoli miesto apvažiavimo. Sklypą norima perimti sporto aikštynų ir parkų reikmėms. Pasiteiravus rajono vadovų, ar iš tiesų siekiama tarp miesto naujo ir seno apvažiavimų (Ribininkų g.) įkurti sporto aikštynus ir parką, kas atrodytų visiška utopija, pastarieji išsisukinėjo nuo tiesaus atsakymo. Reikalas tas, kad pasak savivaldybės valdininkų investicijoms patrauklioje vietoje esantį valdišką žemės sklypą formaliai reikia perimti su tokiu tikslu, o vėliau paskirtį galima ir pakeisti. Norisi tikėti, kad Utenos pramonėje kursis pramonė, o ne vien parkai. Kaip ir norėtųsi iš rajono valdžios didesnių apsukų realiai gerinant aplinką investuotojams. Pavyzdžiui šio sklypo atveju reikėjo net dviejų metų, kad pribręstų laikas norui ieškoti investuotojų ir kreiptis dėl sklypo perėmimo. Ne ką trumpiau (virš 3 metų) „nesusitvarko” niekaip ir sklypo bei pastato esančio Aušros gatvėje dokumentai. Lėtai tvarkomi ir visi kiti, investicijoms puikiai tinkantys žemės sklypai Utenos mieste. Kažkur ir LIDL pinigais turėjusi būti sutvarkyta Dauniškio ežero pakrantė užstrigo… Toks jausmas, kad laimingos valdžios mieste sustojo laikas ir Utena neturi konkurentų visoje Lietuvoje. Tačiau investuotojai nemiega ir atranda kitus miestus, o didžiulės gamyklos kylą nuo Marijampolės iki Akmenės. Todėl vietoj to, kad Utenos meras girtųsi respublikinių portalų užsakomuosiuose straipsniuose, kaip štai Utena, būdama didesnė ir nuo seno apskrities centru pirmauja pagal investicijas tarp savo regiono (kiemo) kaimyninių rajonų, reiktų pasižvalgyti į kitus Lietuvos apskričių centrus, o gal ir rajonus.

TAIP PAT SAVIVALDYBĖS TARYBOJE

Patvirtintas Utenos rajono bendrojo ugdymo mokyklų klasių ir mokinių jose skaičius 2018 – 2019 metams. Nors į posėdį atvykusi moksleivių sąjungos atstovė bandė paprotinti valdžią, kad vyresnių mokinių klasėse yra per daug mokinių ir dėl to prastėja mokslo kokybė, rajono vadovai jos neišgirdo. Taip pat paaiškėjo, kad jau nebetrūksta pirmokų dar nesenai norėtoms uždaryti Eglutės ir Varpelio mokyklėlėms. Kas išgąsdino nuo ne vienus metus kartotų ketinimų rajono vadovus ir jų pavaldinius? Ar tik nebus to priežastis artėjantys 2019 m. savivaldos rinkimai?

Utenos mieste bus įrengtos trys elektrinių automobilių įkrovimo stotelės. Teko pasiūlyti, kad šios stotelės būtų taip pat pritaikytos ir elektroninių dviračių, paspirtukų ir kt. įkrovimui.

„Utenio“ stadionas perduotas dar penkiems metams futbolo klubui „Utenis“ valdyti. Taip pat matant, kaid pasitaiko sporto aikštynų niokojimo atvejų, rajono vadovams teko užsiminti, kad pastarieji atkreiptų dėmesį į miesto sporto aikštynų apsaugą. Nors meras į tai replikavo, kad prie kiekvienos aikštelės po policininką nepastatys, bent vaizdo stebėjimo kameras reiktų įrengti. Jei jau įdėti milijonai eurų į turtą, reiktų tą turtą atsakingai ir saugoti.

Savivaldybės taryboje buvo pristatyta lauko darželio idėja. Šią idėją politikai priėmė palankiai ir pažadėjo pagalbą, jei jis būtų steigiamas. Jau greitai paaiškės ar ir Utenoje atsiras naujoviška ugdymo įstaiga.

Nors kyla klausimų dėl butų kainos (2 kambarių – 34 000 eurų, 2 kambarių bendrabutyje – 28 000 eurų), savivaldybė iš projekto lėšų įsigijo tris butus socialiai remtinoms šeimoms.

Nors kiekvienais metais grąžinama vos po 1 procentą savivaldybės skolos bankams, savivaldybės tarybos nariai vienbalsiai pritarė dar vienai, pusės milijono eurų vertės paskolai, už kurią bus renovuojami lopšeliai-darželiai „Pasaka“ ir „Šaltinėlis“.

Pataisytas strateginis planas, kuriame įtraukta ir miesto Aukštaičių gatvės rekonstrukcija iki pat miesto apvažiavimo. Norint pasiekti greičiau apvažiavimą, ateityje nebereiks kratytis (keliu nepavadinsi) – Ribininkų g.

Utenos rajono savivaldybės tarybos narys

Marijus Kaukėnas

Parašykite komentarą