Klausimų ir atsakymų viktorina apie uteniškių mokesčių mokėtojų lėšų „mėtymą”

Klausimų ir atsakymų viktorina apie uteniškių mokesčių mokėtojų lėšų „mėtymą”

Kad būtų įdomesnė savivaldybės tarybos posėdžio apžvalga, nutariau surengti klausimų ir atsakymų viktoriną. Už kiekvieną teisingą ar arčiausiai tiesos atsakytą klausimą gausite po 1 balą. daugiausiai balų surinkę keli spėjikai šį šeštadienį bus pakviesti arbatos puodeliui su Europos Parlamento nariu Petru Auštrevičiumi ir manimi.

Kiekvienais metais Utenos savivaldybės tarybai svarstant rajono biudžetą ir jo paskirstymą (kitaip pasakius visų mokesčių mokėtojų pinigų išleidimo būdą) politikai pateikia įvairiausių siūlymų. Šį kartą vieni siūlė pirkti ir remontuoti senus dvarus, antri siūlė neseniai vieną milijoną eurų remontui susiurbusiai Klovinių užtvankai skirti dar pusantro milijono eurų, treti skaitė iš lapelio kažkieno kito siūlymus (sutvarkyti iš esmės kokį nors kvartalą), ketvirti teiravosi, kodėl vėluoja valdiškos lėšos koalicijos bendražygių laukams melioruoti. Tuo metu aš pasiūliau atsiradus galimybei skirti 240 000 eurų švietimo įstaigų tinklui išsaugoti ir netaupyti mažiausiųjų uteniškių sąskaita, kas bandoma daryti šiuo metu. Šiam mano siūlymui pritarta nebuvo (nes suprask nėra pinigų), tačiau pažiūrėkime kam gi pinigėlių atsirado.

KLAUSIMAI.

1. Kiek numatyta lėšų kelis šimtus gyventojų turinčio Vyžuonų miestelio kapinių plėtrai (tvora, medžių kirtimas ir kt.)? Jei apie 28 000 gyventojų turinčio Utenos miesto kapinių plėtrai kartu su kolumbariumo įrengimu numatyta 300 000 eurų?
Papildomas klausimas – kokio politiko įmonė vykdys šį projektą?

2. Paskaičius skelbimus matyti, kad Utenos mieste bendrabučio tipo butai kainuoja nuo kelių iki keliolikos tūkstančių eurų (priklausomai nuo būklės). Tačiau atspėkite, kiek Utenos rajono savivaldybė numatė lėšų toje pat gatvėje esančio ir skirto socialiniam būstui bendrabučio tipo buto vien tik remontui?

3. Kiek kainuos savivaldybei (mums) medicininio punkto (kabineto) Saldutiškyje perkėlimas į mokyklos patalpas, įskaičiuojant ir kabineto remonto darbus?

4. 2011 m. savivaldybės sporto programoje sporto veikloms ir klubams buvo numatyta apie 150 000 eurų, o 2016 m. pradžioje jau 330 000 eurų. Kiek jūsų manymu tam numatyta lėšų 2017 m.? Reikėtų atkreipti dėmesį, kad visų sporto centre vystomų sporto šakų priemonėms numatyta ne iš šios programos vos 14 000 eurų. Taip pat atspėkite, kokiems trims šios paramos gavėjams atitenka 93% visų sporto programai skirtų lėšų?

5. Zarasų rajono savivaldybė prisideda prie 300 Lakes Rally rėmimo ir tam skiria 7000 eurų, Elektrėnų savivaldybė prisideda prie DHL ralio ir tam skiria 10 000 eurų. Atsakykite kiek Utenos rajono savivaldybė šiais metais skyrė paramos Utenos apylinkėse vykusiam Halls Winter Rally, jei kelis šio ralio etapus turėjusi Molėtų raj. Savivaldybė paramos neskyrė?

6. Į Savivaldybės Kontrolės komitetą kreipėsi su skundu gydytojai. Artimiausiu metu komitetas lankysis Utenos ligininėje ir aiškinsis jau ne pirmą kartą kylančias problemas dėl vadovybės darbo metodų. Ta proga klausimas. Utenos rajono gyventojus gydančių įstaigų PSPC (poliklinikos) ir Utenos ligoninės veiklą prižiūri bei stebi rajono valdžios deleguoti politikai. Tačiau atspėkite, ką pasirenka pagrindinis valdiškų gydymo įstaigų veiklos „stebėtojas“, kai sugalvoja pasinaudoti medicininėmis paslaugomis. Paties kontroliuojamą valdiškos įstaigos paslaugą ar privataus konkurento įstaigos paslaugą?

7. Utenos miesto Aušros g. ir Aukštakalnio g. esančioje sankryžoje yra puikiai veikiantis šviesoforas. Tačiau, kaip manote, už kiek Utenos rajono valdžia nusprendė šį nesugedusį šviesoforą suremontuoti?

8. Kiekvieno biudžeto svarstyme yra svarbiausia ne tik racionalusmas, bet skirtomų lėšų skaidrumas. Ta proga klausimas apie skaidrumą Utenos savivaldybės taryboje. Praėjusiame Utenos rajono savivaldybės tarybos posėdyje svarstant Utenos rajono savivaldybės biudžetą įvyko precedentas, kuomet savivaldybės tarybos valdančioji dauguma nusprendė dėl galimo interesų konflikto priimant šį sprendimą nenusišalinti, nors politikams, kurie patys arba jų šeimos nariai dirba savivaldybės įstaigose, turi savo verslams valdiškus užsakymus Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos išaiškinimu reikia nusišalinti. Posėdžio metu dalyvavo 21 iš 25 Utenos rajono savivaldybės tarybos narys. Kaip manote kiek iš posėdyje dalyvavusių 21 politiko ar jų šeimų narių dirba savivaldybės įstaigose ar vykdo savivaldybės projektus?

9. Utenos mieste esančio Utenio stadiono remonto projektas po abejotinų viešųjų pirkimų kainavo beveik 5 milijonus eurų. Nesenai nuspręsta, jog ateityje dėl Utenio stadiono dangos netinkamumo (visam futbolo sezonui) bus suremontuotas Krašuonos mokyklos stadionas, kuriame bus įrengta dirbtinės dangos aikštelė ir žiūrovų sėdimomis vietos. Kaip manote, kokią šio projekto vertę suplanavo savivaldybė, kai finansavimo šaltinis – nebe Utenos rajono biudžeto ir ES lėšos, o Lietuvos futbolo federacijos ir savivaldybės biudžeto lėšos?

10. Utenos rajono Sudeikių miestelyje prie Alaušo ežero yra savivaldybės (t.y. visų mūsų) kempingas, kurį dar nesenai kontroliavo Utenos turizmo informacijos centras. Nors kempingas dirbo tik 3 – 4 mėnesius šiltuoju metų laiku, kiekvienais metais patirdavo apie 10 000 eurų nuostolį. Nesenai 5 ha teritorija su pastatais ir 500 metrų pakrante buvo perduota Sudeikių daugiafunkciam centrui. Atspėkite, kokį pelną ar nuostolį patyrė kempingas naujų valdytojų rankose?

11. Utenos rajono savivaldybės skola, įskaitant ir įsipareigojimus už kitas įmones, siekia netoli dešimties milijonų eurų. Atspėkite kiek kainavo pernai šios skolos administravimo, Uteniškių pinigų išleidimo viktorina.

12. Savivaldybės administracija nusprendė įsigyti kelis naujus automobilius tam tikru būdu. Atspėkite kuriuo: a) mokėti kas mėnesį (N) dydžio nuomos mokestį ir po trijų metų automobilį gražinti atgal pardavėjui (nuomotojui); b) mokėti tokį patį (N) dydžio nuomos mokestį ir per kelis metus automobilį išsipirkus važinėti juo nebemokant nuomos mokesčių. Pasiteiravus valdininko, ar pažįsta nors vieną žmogų asmeniškai taip nuomojantį automobilį, kaip jis pats siūlo, atsakymo nesulaukta.

ATSAKYMAI

Jei kada Jums valdžia pasakys, kad kažkam trūksta pinigų ar Jūsų sąskaita reikia taupyti, priminkite jiems šiuos pavyzdžius, kaip ji „išmintingai” išleidžia mokesčių mokėtojų pinigus.

1. Utenos rajone esančio Vyžuonų miestelio, turinčio kelis šimtus gyventojų kapinių plėtrai rajono valdžia numatė pusė milijono eurų! Taip mielieji, jums nepasivaideno. 1 726 400 senųjų litų tvorai, medžiams kirsti ir kt. Ir čia tuo metu, kai visus rajono vaikus ugdančiam švietimo tinklui išsaugoti nerandama ketvirčio milijono eurų (įskaitant ir tų pačių Vyžuonų mokyklą). Taip orientuojamasi į Utenos ateities kartas ir stabdoma jaunimo emigracija pagal vietos socialdemokratus ir valstiečius. Nors savivaldybės tarybos dauguma šį projektą statybų priemonių plane patvirtino tik praėjusį ketvirtadienį, valdininkai šio sprendimo net ir nelaukė bei konkursą prasuko iškart sekančią dieną. Konkursą, koks atsitiktinumas laimėjo per 10 metų 40 milijonų eurų vertės savivaldybės projektų įvykdžiusi savivaldybės tarybos nario įmonė. Apie konkursą ir jame vyskusias derybas bus aprašyta ateityje.

2. Jei tvarkingas bendrabučio butas gali kainuoti 15 000 eurų, tai savivaldybės klerkai bendrabutyje esančio buto remontui numatė daugiau nei kainuotų pats butas – 22 000 eurų. Juknėnų kaime (mero tėviškėje) socialinio būsto namui skirta remontui 27 000 eurų, o Saldutiškyje 23 000 eurų. SOCIALINIO BŪSTO REMONTUI!

3. Medicininio punkto (kabineto) Saldutiškyje perkėlimas į tvarkingos mokyklos patalpas įskaitant jo remonto darbus – 44 000 eurų. Daugiau nei 150 000 litų vertės kabinetas!!! Tikriausiai užteks tik įeiti į tokį kabinetą ir pacientai savaime pasveiks.

4. Šių metų sporto programoje numatyta sportui 640 000 eurų (tuo pačiu metu pernai 330 000 eurų, 2011 m. 160 000) + šešiaženklė parama skiriama iš savivaldybės UAB’ų. Didžiausi sporto programos gavėjai JUVENTUS, UTENIS ir WINTER RALIS. Įdomu tai, kad visoms likusioms sporto šakoms ir sportininkams kartu sudėjus lieka arba nelieka 50 000 eurų. O visiems Utenos sporto centre sportuojantiems sportininkams (vaikams) sporto priemonėms įsigyti skirta metams vos 14 000 eurų. Pavyzdžiui norint, kad savaitgaliais ir švenčių dienomis viso rajono mokyklų sporto salės taptų atviros visiems uteniškiams, tereiktų iš biudžeto vos kelių tūkstančių eurų.

5. Kai kitos savivaldybės jų teritorijose vykstančių automobilių ralių organizatoriams neskiria jokios paramos ar skiria pavyzdžiui Zarasai – 300 (Lakes rally) 7000 eurų, Elektrėnai – (DHL rally) 10 000 eurų, Utenos valdžia perspjauna visus ir skiria 70 000 eurų! Beje, tais laikais, kai dalyvių būdavo gerokai daugiau užtekdavo ir beveik per pusę mažesnės sumos paramai. Tiesa šį kartą rajono valdžia nepamiršo padėkoti visiems prisidėjusiems prie žiemos ralio, išskyrus mokesčių mokėtojus – uteniškius.

6. Kontroliuoji daug metų Utenos medicinos įstaigas ir jų darbo kokybę, kad pacientai ir gydytojai būtų patenkinti, tačiau kai pačiam atsiranda medicininių paslaugų poreikis, pasuki į greta esančią privačių konkurentų įstaigą. Taip išeina liaudžiai darbo vaisiai sueis, o va sau jau ne. Ne veltui anie sako – „svarbiausia žmogus“. Tiksliau būtų sakyti – savas žmogus.

7. Na, kam remontuoti puikiai veikiantį šviesoforą už 44 000 eurų (150 000 senųjų litukų) neatsakė mums ir valdininkai. Gal Jūs sugalvosite…

8. Kiekvienas žino, kad norint skaidraus politinio sprendimo reikia vengti interesų konflikto, tačiau Utenos rajone tikriausiai galioja kitos taisyklės. Praėjusiame savivaldybės tarybos posėdyje svarstant rajono biudžetą Iš 21 savivaldybės tarybos nario dalyvavusio posėdyje pagal Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos išaiškinimą paprastai turėjo nusišalinti dėl galimo intereso konflikto net 14 politikų. Tikriausiai tokios situacijos nerastumėme niekur Lietuvoje ar visame vakarietiškų valstybių pasaulyje. Tačiau ilgamečiai rajono politikai nusprendė vadovautis savo tvarka ir balsavo patys už save, kad nereiktų jiems nusišalinti, o vėliau ir tvirtino biudžetą, kuris liečia jų žmonų, vaikų, seserų, brolių, motinų, verslų, sporto klubų ir kitus klausimus. Tai puikus pavyzdys iki kokio lygio Utenos rajone išplitęs nepotizmas. Pasiteirausime ką apie tai mano VTEK. O ką manote Jūs?

9. 2013 m. rajono valdžia švelniai pasakius „prasuko“ 5 milijonų eurų vertės Utenio stadiono projektą su konkurso pabaigoje likusiu vienu konkurso dalyviu (tuo pačiu kaip dažniausiai). Tik vėliau paaiškėįo, kad tarptautinius standartus turėjusiam atitikti stadione futbolą galima žaisti (dėl netinkamos mūsų klimatui aikštelės dangos) praktiškai tik vasaros metu, o Utenis dėl to priverstas važiuoti žaisti į Visaginą. Tačiau. Štai Lietuvos futbolo federacija kartu su Utenio klubu paskaičiavo, kad Krašuonos mokyklos stadioną galima sutvarkyti įrengiant visam futbolo sezonui tinkamą dirbtinę dangą ir žiūrovų vietas už viso labo 280 000 eurų. Aišku tai du skirtingo dydžio projektai, bet palyginus efektyvumą ir ūkiškumą juk atspindi puikiai.

10. Jei ankščiau galima buvo stebėtis, kaip gali 5 ha teritorijoje esantis poilsio kompleksas (kempingas) turintis 500 metrų Alaušo ežero pakrantę ir dirbantis tik vasarą, kiekvienais metais patirti 10 000 eurų nuotolį. Pasirodo nėra ko stebėtis, nes perleidus šį objektą biudžetinei įstaigai Sudeikių daugiafunkcis centras, nuostoliai išaugo iki 20 000 eurų. Štai tau ir valdiškas turizmas.

11. Šiuo metu Utenos rajono savivaldybės skolos bankams su suteiktomis garantijomis siekia beveik 10 milijonų eurų. Siekiant pasiskolinti pigiau skolos persiskolinamos ir taip nustumiamos ateities kartoms. Tačiau kartais tenka išgirsti iš tūlo piliečio – „man miesto skolos neaktualios, nes jos manęs neliečia“. Aktualu ar ne, bet 2016 m. savivaldybės skolų tvarkymui prireikė biudžete beveik 1,5 milijonų eurų. Kad būtų piniginė išraiška suprantamesnė, tai už tiek pinigų galima būtų kiekvienais metais įrengti po 50 vaikų žaidimų aikštelių arba išasfaltuoti 15 tokių kaip pvz. Ežero gatvė.

12. Kam valdininkui mokėti nuomą už automobilį ir jį išsipirkti, jei gali mokėti tokią pat nuomą ir vėliau apynaujį automobilį grąžinti pardavėjui?! Taip „ūkiškai” pagalvojo savivaldybės klerkai ir nusprendė atsinaujinti automobilių parką.

Ir tai tik 12 vieno mėnesio sprendimų, kurių logiką ir racionalumą paaiškinti būtų sudėtinga. Nors visi išvardinti atvejai verti kritikos, savivaldybės taryboje neabejotinai būna ir gerų sprendimų, kurie čia nepaminėti. Nepaminėti, nes jie turi būti savaime, o paminėti tie, kurių neturėtų būti!

Tiesa, praėjusio mėnesio aktualiausia Utenos rajono gyventojams naujiena buvo ne vieno ar kito projekto patvirtinimas, tačiau mero bylos nukeliavimas į teismą. Norisi tikėti, kad ši istorija greitu laiku pasieks finišo tiesiąją ir visuomenei bus pateikti visi atsakymai.

Parašykite komentarą