Kieno sąskaita asfaltuos miesto gatves?

Šiandien vykusiame Utenos rajono savivaldybės tarybos posėdyje buvo patvirtinta nauja Utenos miesto gatvių su žvyro danga asfaltavimo tvarka 2016 – 2018 metams. Išsiplėtus miesto riboms šiuo metu mieste yra net 57 miesto gatvės su žvyruota danga. Rajono vadovų norai išasfaltuoti didelę dalį žvyruotų gatvių –labai sveikintini, nes kai kurių gatvių gyventojai jau dešimtmečius priversti gyventi dulkėse.

Čia ir pasibaigtų savivaldybės užsakyto straipsnio spaudoje tekstas, o uteniškiai nekantriai pradėtų laukti prasidedančių darbų. Tačiau šiai programai ir, aišku, ją įgyvendinant vykdomam gatvių remontui reikia per du metus gauti 2 700 000 eurų (9 300 000 litų). Suma Utenos rajono biudžetui labai didelė. Todėl mes, Liberalų sąjūdžio Utenos Taryboje atstovai, pasiteiravome rajono vadovo, iš kur planuojama gauti papildomų lėšų. Juk savivaldybės biudžetas ir taip „įkaitęs”, o bankų durys senai uždarytos. Rajono galva patvirtino, jog lėšų bus ieškoma savivaldybės ir jai pavaldžių įstaigų biudžetuose. Pasak jo, bus daromas visų įstaigų susirinkimas ir ieškoma sprendimų bei keliami klausimai, ar tikrai įstaigų tinklas ne per didelis, ar ne per plačiai jos gyvena ir kt. Tai reiškia, kad tada, kai reikia taupyti, bus dar labiau leidžiamos lėšos, kurių nėra. Suprantama, kad per kelis metus panaudojus 100 milijonų eurų ES paramos susiformavo įprotis išlaidauti ir nuolat statyti, tačiau ar galimą ta daryti kitų sąskaita? Noras skubiai (per 2 metus) išasfaltuoti daugelį miesto gatvių, po taupymo botagu pakišant biudžetininkus ir savivaldybės įstaigas, neatrodo protingas, o labiau populistinis. Ar neatsitiks taip, kad naujai išasfaltuota gatve vaikus nuvešime į metų metus tvora neišgalinčio teritorijos aptverti vaikų darželį?
Tame pačiame posėdyje buvo patvirtinta vietinės reikšmės Utenos rajono kelių specialiojo plano rengimas. Šis planas pagaliau įves aiškumą kada, kaip, ir koks savivaldybei priklausantis kelias turi būti prižiūrimas bei remontuojamas. Gyventojai gyvenantys ar važinėjantys užmiesčio keliais turės aiškumą.
Ar galėsime artimiausiu metu Utenoje matyti kino salėje naujus filmus?
Šiandien savivaldybės tarybos posėdžio metu bandėme išsiaiškinti kas ir kaip vyks už „astronominę kainą” (12 milijonų litų) atnaujintame senojo kino teatro pastate.
Savivaldybės tarybos nariams buvo pateikta informacija, kad pastate veiks kūrybinių industrijų centras (meno inkubatorius), kuriame glausis vykdantys kultūrinę ir meninę veiklą rezidentai. Kitaip pasakius menu ir kultūra užsiimantys uteniškiai bandys uždirbti lėšų pasinaudodami šio objekto baze.
Kadangi ankščiau tose patalpose veikė kino teatras, uteniškiams labiausia rūpėjo ar po remonto bus kino teatras ir ar bus rodomi naujausi filmai. Pasiteiravome, ar vedamos derybos su bent vienu Lietuvos kino pramonės operatoriumi, kad uteniškiai galėtų matyti naujausius filmus. Meras atsakė aiškiai, kad „teiginiai, jog bus nusamdyti operatoriai, yra melas”. Nežinau kas taip teigė, bet iš mero žodžių galima aiškiai suprasti, kad operatorių nebus, o tai reiškia, kad naujausių filmų vargu ar pamatysime. Nebent atsiras toks stebukladarys, kuris kažkokiu stebuklingu būdu gaus licenziją platinti ir rodyti naujausius filmus.
Trumpai pasakius, turėsime nedidelį ir modernų kino teatrą, bet naujausių filmų tikriausiai ne.
Prieš keletą metų tame pat pastate norėta įkurti jaunimo užimtumo centrą, tačiau paskutinę minutę jaunimas buvo paliktas „ant ledo” ir vietoj to nuspręsta įrengti menų inkubatorių. Kad jaunimas labai „nesibartų”, buvo pažadėta, jog šiame centre atsiras vietos ir jaunimui bei jaunimo organizacijoms. Šiandien pateiktuose ir vėliau patvirtintuose šio centro paslaugų įkainiuose apie jaunimą ar nevyriausybines organizacijas net neužsimenama. Kitaip pasakius, už paslaugas mokės visi vienodai ir jaunimui čia jokių išimčių nenumatyta. Taigi, jaunimas dar sykį buvo apmulkintas.
Ne mažiau abejonių kelia ir paties objekto darbuotojų bei rezidentų (naudotojų) parinkimas. Nors, paskelbta viešai, kad rezidentai norintys naudotis patalpomis prašomi kreiptis iki 28 dienos, meras šiandien pareiškė, jog jau metus laiko deramasi su rezidentais ir ieškoma kas šiame pastate įsikurs. Kitaip pasakius, pradžioje ieškoma ar iš anksto turima pastato naudotojų, o prieš įkurtuves vardan objektyvumo paskelbiama oficiali paieška. Kyla klausimas, kaip gali uteniškiai teikti paraiškas, jei nėra matę pastato, galiausiai – net neaiškus jo darbo laikas.
Palauksim – pamatysim, tačiau jau dabar aišku, kad prieš rinkimus uteniškiams pasakotos pasakos ir liko pasakomis.

20150924 115232
20150924 115946

(Ir kaip pasisekė LIDL už reikšmingą Utenai 5,5 mln. litų sutvarkyta 550 metrų ilgio gatvės tęsinys atves tiesiai iki LIDL prekybos centro)

Parašykite komentarą