KAS NAUJO UTENOS FEODE?

KAS NAUJO UTENOS FEODE?

SAVIVALDOS PAGALBOS RANKA JAUNOMS ŠEIMOMS

Praėjusią savaitę LR Seimas, vadovaudamasis ministerijų klerkų “paskaičiavimais”, nusprendė Utenos miestą, tiksliau jo centrinę dalį, prilyginti Lietuvos didmiesčiams ar kurortiniams miestams. Įdomu tai, jog analogiški apskričių centrai (Marijampolė, Alytus, Tauragė ar gerokai už Uteną didesnis Panevėžys) tokio akibrokšto jaunoms šeimoms nesulaukė. Reaguodami į tokį biurokratizmą pasiūlėme Utenos rajono merui savivaldybės tarybos vardu kreiptis į ministeriją ir pareikalauti padaryti naujus skaičiavimus bei tuo remiantis išimti iš “nuskriaustųjų” savivaldybių sąrašo Utenos miesto centrinę dalį.

Tam pritarė visi savivaldybės tarybos nariai bendru sutarimu, todėl beliks sulaukti reakcijų. O tuo metu, kol Gedimino prospekte, Vilniuje svarstoma ar Utena didmiestis, ar kurortinis miestas, vietinė valdžia su savivaldybės tarybos palaiminimu inicijavo atskirą paramos skyrimo tvarką šeimoms, kurių nariai yra iki 35 metų amžiaus. Nuo kitų metų sausio 1 dienos neturinčios ir norinčios įsigyti būstą šeimos galės tikėtis paramos iš savivaldybės. Šeimos, neturinčios mažamečių vaikų, buto įsigijimui galės tikėti gauti iki 2000, namo įsigijimui iki 3480 eurų paramos. Auginančios vieną vaiką – 3000 ir 5220 eurų, auginančioms du vaikus – 4000 ir 6960 eurų, tris ir daugiau vaikų – 5000 ir 8700 eurų. Taip pat – naujai gimusiems vaikams bus skiriama 200 eurų parama, pirmokėlių tėvai galės tikėtis 50 eurų paramos kanceliarinėms prekėms, jaunos šeimos galės tikėtis dalinės būsto nuomos kompensacijos (20 eurų vienam šeimos nariui) ir kt. Tenka pasidžiaugti, kad po tiek laiko rajono valdžia pagaliau susiprato, kad pagalba šeimoms yra ne tik valstybės, bet ir savivaldos funkcija. Bet, kaip sakoma – geriau vėliau, nei niekada. Naujai tvarkai buvo pritarta vienbalsiai. 

MERO GLOBA UŽ VALDIŠKUS PINIGUS IR 1000 EURŲ VERTĖS KLOZETAI BIBLIOTEKAI

Susirinkę į posėdį prieš atostogas vietos politikai dar spėjo numatyti biudžete Ežero gatvės remontui 124 000 ir Aukštaičių gatvės remontui 180 000 eurų. Tačiau daugiausia emocijų sulaukė A. Ir M. Miškinių viešosios bibliotekos tualetų remontui skirti 15 000 eurų. Ne kiek savivaldybės klerkų paskaičiuoti remontui 15 000 eurų, kiek numatomi naujai sumontuoti po 1000 eurų 5 klozetai ir 6 – po 668 eurų pisuarai. Tarybos nariai klausė ar tikrai yra būtinybė įrenginėti prabangią santechniką, kai tą galima padaryti gerokai pigiau. Tuo tarpu savivaldybės administracijos viena vadovių Tarybos narius patikino, kad didesni pinigai reiškia didesnę kokybę. Ar tokia valdininkų logika pasiteisins, tik laikas parodys. Toks pat klausimas kilo ir dėl Daugailių seniūnijos, kurios seniūnė užsiprašė naujo spalvoto spausdintuvo už 2000 eurų. Klausimas, ar tikrai seniūnijai su keliais darbuotojais yra realiai reikalinga tokios vertės įranga? Juk pakankamai patogiai galima dirbti ir su kuklesne įranga. Kilus tokiems klausimams, finansų skyriaus vedėjos buvo paprašyta atidžiau žiūrėti į tokius prašymus.

Kadangi krepšinio klubas „Juventus“ paprašė 30 000 eurų sezono užbaigimo finansiniams trūkumams padengti, tai paprašėme, kad ir kitam miesto klubui (futbolo klubui „Utenis“) būtų skirtas analogiškas finansavimas, padėsiantis išbristi iš skolų, kurios atsirado dėl rėmėjų įsipareigojimų nevykdymo.

Greitu laiku Utenoje bus įrengta dešimtys požeminių, komunalinių atliekų aikštelių, kurių aptarnavimui savivaldybės taryba palaimino 190 000 eurų vertės naujo sunkvežimio įsigijimą.

Nesenai vykusio Sudeikiuose menininkų plenero globėju buvo paskelbtas Utenos rajono meras, tačiau svarstant biudžetą paaiškėjo, kad globėju meras tapo ne iš asmeninio dosnumo, o mokesčių mokėtojų sąskaita. Meną aišku reikia globoti, bet globoti reiktų globotojo lėšomis.

VISI SAVIVALDOS TARNYBINIAI AUTOMOBILIAI BUS PAŽYMĖTI TINKAMAI IR IKI RUGPJŪČIO MĖNESIO

Toks sprendimas bendru sutarimu savivaldybės taryboje buvo užprotokoluotas po mano pastabų ir mero pasiūlymo, siekiant galutinai išspręsti valdiškų automobilių naudojimo problemą ne pagal paskirtį. Utenos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja papildė, kad po publikacijų facebook’e apie piktnaudžiavimą PSPC automobiliu, reagavo nedelsiant ir minėtas darbuotojas buvo iškviestas “ant kilimo”, bei automobilio naudojimo klausimas buvo išspręstas. Ankščiau ar vėliau vis tiek teks suprasti piktnaudžiautojams, kad kas valdiška, tas nėra nuosava. Tenka pasidžiaugti, kad savivaldybės administracija atrado ūpo parodyti vietą įžūliems veikėjams, o ir viešumas duoda siektiną rezultatą.

206 EURŲ PER METUS UŽ MUZIEJAUS BILIETUS

Tokią sumą “susižėrė” iš lankytojų Laisvės kovų muziejus Utenoje, o apskritai visi Utenos kraštotyros muziejaus padaliniai per metus sulaukė 16 298 lankytojų ir gavo viso labo 1302 eurus pajamų už bilietus. Matydami tokius kaičius su kolegomis pasiūlėme apskritai atsisakyti bilietų ir padaryti į Utenos muziejus patekimą nemokamu. Juk neabejotinai bilietų administravimo išlaidos yra didesnės nei pajamos už pačius bilietus. Kažkas parduoda bilietus, kažkas juos administruoja, buhalterės gauna papildomą krūvį ir kt. Juo labiau muziejus ir taip iš savivaldybės gauna ne vieną šimtą tūkstančių eurų išlaikymui. Tačiau muziejaus vadovė tokiam siūlymui paprieštaravo, nes, pasak jos, nemokama paslauga – nevertinama žmonių. Štai tau, kad nori, ir logika padaryti paslaugą mokama, kad ją labiau vertintų žmonės. Kolega išgirdęs tokią “logiką” pasiūlė pabranginti bilietus dešimt kartų, tokia logika vadovaujantis muziejai taptų gerokai labiau vertinami?

RAJONO VALDŽIA IEŠKOS PO PASAULĮ UTENOS AMBASADORIŲ

Nesenai savivaldybėje atsiradęs išvykusių uteniškių sugrįžimo koordinatorius pristatė miesto ambasadoriaus idėją, kuriai pritarė dauguma savivaldybės tarybos narių. Tolimuosiuose užsieniuose gyvenantys mūsų žemiečiai nuo šiol galės pasiūlyti svetur gyvenančius uteniškius, kurie galėtų užsienyje reprezentuoti Utenos kraštą. Tokia idėja, aišku, ne nauja, tačiau kodėl gi nepabandžius to padaryti ir Utenoje. Belieka tikėtis, kad Utenos krašto ambasadoriaus ženkliukai ir statusas bus dalinami objektyviai, be jokių intrigų, kaip buvo su krašto garbės piliečio apdovanojimu. Nors iki šiol specialioje savivaldybės svetainėje buvo apklausta vos 60 užsienyje gyvenančių uteniškių, pasiūlėme užsienyje gyvenančius uteniškius apklausinėti ne specialioje svetainėje, bet socialiniuose tinklapiuose. Taip pat ir Utenos krašto ambasadoriaus vardas galėtų būti skiriamas ne dažniausiai iš vienos partijos narių sudarytos komisijos, bet internetinio balsavimo būdu.

LIGONINĖS VADOVO KONKURSAS BUS SKELBIAMAS IŠ NAUJO

Baigiantis nuolat su įstaigos darbuotojais ir gydytojų sąjunga nerandančio sutarimo Utenos ligoninės direktoriaus D. Drungos kadencijai, buvo paskelbtas viešasis konkursas naujojo ar savo ir “seno-naujojo” vadovo paieškai. Tačiau ar suplanuotai, ar dėl neapsižiūrėjimo buvo paskubėta ir paskelbtas konkursas ne taip, kaip šviežiai ministro parėdyta. Ar po mūsų įspėjimų, ar šiaip susipratus, kad tokį konkursą nesunkiai galės apskųsti Teismui kiekvienas jo dalyvis, buvo nuspręsta skelbti konkursą iš naujo. Geriau iš naujo, nei paskubomis ir vėliau su nuostoliais iš mokesčių mokėtojų kišenės, kuomet pridarius teisinių klaidų nepadeda nei raudonosios “partijos nuosavas” juridinis skyrius, nei brangūs advokatai.

Savivaldybės tarybos posėdyje dėl medikų atlyginimų didinimo klausimo susikirtus gydytojų sąjungos ir Utenos ligoninės vadovams, politikams teko raminti aistras. Nors direktorius ne kartą pakartojo, kad viskas, kas priklauso gydytojams buvo paskirstyta ir dar su kaupu, kai kurie didinamų atlyginimų skaičiai abejonių neišsklaidė. Abejonių savivaldybės tarybos nariams, kurių tarpe yra ne vienas gydytojas kilo ir dėl pateikto gydytojų atlyginimų etatinio vidurkio, kuris, jei tikėti ligoninės vadovu, Utenoje siekia per 1800 eurų. Tuo niekaip nenorėjo patikėti gydytojai, juo labiau, kad ligoninės vadovas, mano paklaustas negalėjo atsakyti, nei koks ligoninėje mažiausias gydytojų ir slaugytojų, nei koks didžiausias atlyginimas. Kitaip tariant skaičiai skaičiais, o realybė realybe. Nors ligoninės kaimynystėje esančioje poliklinikoje bus atliekamas finansinis auditas, rajono vadovai nesutiko, kad toks pat būtų atliktas ir Utenos ligoninėje. Esant tokiems nesutarimams dėl savivaldybės įstaigos finansų, neabejotinai reiktų atlikti finansų auditą ir išsklaidyti visas abejones. Norisi tikėti, kad taip ir bus padaryta ateityje.

Diskusijos pabaigoje ligoninės direktoriui pasiūlėme nekonfliktuoti su gydytojais ar keistais pasižadėjimais riboti jų nuomonių sklaidą socialiniuose tinklapiuose, bet ieškoti dialogo, kompromiso ir sutarimo su kolektyvu bei įstaigoje veikiančiomis visomis keturiomis profsąjungomis, net ir jei reiktų nuleisti savo perdėtas ambicijas.

KUR PRADINGO KULTŪROS CENTRO VADOVĖS/O KONKURSAS?

Toks klausimas jau ne pirmą mėnesį kyla uteniškiams, nes pasitraukus iš pareigų senajai vadovei A. Motuzienei, niekaip nepradedamos naujos/naujo vadovo paieškos. Toks konkurso skelbimo delsimas baigia apaugti įvairiausiais gandais ir kelia nerimą įstaigoje. Viena iš versijų, kad vadovo ieškoma neoficialiu keliu, kad rasti lojalų valdžiai ir tik tokį radus, tuomet skelbti konkursą. Žinant, kaip šiais metais savivaldybės įstaigų vadovų ar administracijos specialistų kėdes gausiai užsėdo vienos ir 17-tus metus nepakeičiamos partijos atstovai bei rėmėjai, ši versija labai tikėtina. Ne ką mažiau klausimų savivaldybės taryboje kilo dėl pasitraukusios direktorės pavadavimo, nes nei vienas įstaigos direktoriaus pavaduotojas/a šiuo metu jos nepavaduoja. Tokią situaciją absurdiškais argumentais bandė apginti ilgametis socialdemokratas J. Spietinis, kuris kolegas bandė įtikinti, kad kultūros centro pavaduotojų pareiginiuose nuostatuose nėra pavadavimo funkcijos. Reikia kolegas laikyti arba visiškai kvailais, arba pačiam nežinoti ką kalbėti, kad dėstyti tokias nesąmones, jog pavaduotojas negali pavaduoti. Netrukus mero patarėjas H. Zabiela paaiškino, kad pavaduoti įstaigos pavaduotoja negali ne dėl pareiginių funkcijų, o dėl to, kad yra mero sesuo ir vengia galimo interesų konflikto. Toks atsakymas buvo gerokai įtikinamesnis ir diskusiją užbaigė. Belieka sulaukti naujos/o įstaigos vadovo konkurso ir tikėtis būrio dalyvių bei geriausio nugalėtojo. Tuo pačiu norisi atkreipti dėmesį, kad tokie savivaldybės įstaigų ir įmonių vadovų keitimai, parinkimai, skyrimai sau lojaliais žmonėmis rodo ne ką kita, bet ilgametės valdžios paniką ir norą iki 2019 metų pradžioje vyksiančių savivaldos rinkimų “prikišti” į savivaldos įstaigas kuo daugiau lojalių saviškių. Norai norais, tačiau po 2019 metų gali būti ir kita rajono valdžia, kuri vertintų ne lojalumą partijai, bet skaidrų požiūrį į savivaldą, gebėjimus dirbti ir profesines kompetencijas.

Utenos rajono savivaldybės tarybos narys Marijus Kaukėnas

012 2-02

Parašykite komentarą