Kalėdinė savivaldos apžvalga

Kalėdinė savivaldos apžvalga

Poliklinikos „Kalėdų senelio” pasaka

Laikinai (iki kol norės valdžia) einantis pareigas Utenos poliklinikos direktorius toliau įžūliai kabina makaronus savivaldybės tarybos nariams ir kontrolės komitetui.

Dar spalio mėnesį buvo kreiptasi į Utenos rajono merą, kad būtų įvertinta laikinai paskirto, o prieš tai poliklinikai vadovavusio 9 metus, direktoriaus veiksmai. Du mėnesius nagrinėjusi šį klausimą mero sudaryta komisija nusprendė, kad direktorius nesilaikė darbo grafiko ir padarė darbo pareigų pažeidimą. Tačiau tuo pačiu konstatavo, kad nuolatinis lakstymas namo po pusę darbo dienos nėra šiurkštus pažeidimas, nes nėra nustatyta, kad jis nebūtų darbe visą darbo dieną. Kitaip tariant, po pusę dienos į darbą gali neiti nors ir kelis metus, bet jei praleisi bent kartą visą darbo dieną, tuomet jau, suprask, bus pagrindas atleisti tokį vadovą ir tuo pačiu nemokėti jam 1735 eurų priedo prie atlyginimo. Ar toks rajono valdžios sprendimas nėra pasityčiojimas iš 700 pilną darbo dieną dirbančių Utenos poliklinikos ir ligoninės darbuotojų? Ką jau kalbėti apie kitus tūkstančius darbuotojų, plušančių už gerokai mažesnį atlyginimą Utenos biudžetinėse įstaigose. Dar didesnis nusivylimas vietos valdžia su meru priešakyje kyla pamačius poliklinikos direktoriaus pasiaiškinimą ir jo toleravimą, kuris prilygsta Kalėdinių pasakų sekimui. Pradžioje direktorius paaiškino, kad nurodytomis dienomis lankėsi medicinos punktuose, ambulatorijose, dalyvavo susirinkimuose ir pan., nors ir buvo užfiksuotas nuolat parvežamas darbo metu namo. Toliau savo paaiškinime aiškino, kad visada namo vyko savo nuosavu automobiliu, nors iš nuotraukų akivaizdžiai matyti, kad buvo parvežamas namo valdišku automobiliu. Netgi pateikė nuotraukas, kuriose matyti jį veždavęs automobilis su pažymėtu PSPC ženklais lipduku. Tačiau rugsėjo ir spalio mėnesį darytose nuotraukose ir filmuotoje medžiagoje aiškiai matyti, kad tas pats valdiškas automobilis nebuvo niekaip pažymėtas, o tik vėliau ant jo buvo užklijuoti lipdukai ir dar magnetiniai, kuriuos bet kada norint galima lengvai nuimti. Siekdamas išsklaidyti abejones dėl to, ar jį vežiojęs PSPC darbuotojas turi galiojantį vairuotojo pažymėjimą, pateikė savivaldybei visų įstaigos vairuotojų sąrašą su vairuotojų pažymėjimų kodais, tiesa jį vežiojusio pavaldinio pavardės tame sąraše aptikti nepavyko… Galiausiai savivaldybės Kontrolės komitetas dar kartą paprašė paaiškinti, kur gi buvo tomis dienomis direktorius. Pastarasis nekreipdamas dėmesio į tai, kad yra daugybę kartų užfiksuotas parvežamas namo darbo metu ir tai yra viešai paskelbti internete, nusprendė toliau kurti pasakas. Skirtingai nuo pirmo paaiškinimo, antrame jau pradėjo dėstyti, kad tuo metu susitikinėjo su savo advokate, lankėsi registrų centre, dalyvavo seminaruose ar paprasčiausia buvo darbe. Na, jei Smėlio gatvės daugiabutyje pradėjo veikti advokatų biuras, registrų centras ar vyksta seminarai gydytojams, turbūt šis, artimas rajono valdžiai pasakorius yra teisus. Aišku ši pasaka neprilygsta toms, kurias praėjusią savaitę rajono meras pasakojo susirinkusiems vaikų darželio auklėtiniams.

23592288 10215008803479379 4034141257317528546 o

Nuo kolegos paskutiniame metų savivaldybės tarybos posėdyje neatsiliko ir kaimynystėje esančios Utenos ligoninės direktorius, kuris, paklaustas tarybos narių, bandė juos įtikinti, kad kiekvienas gulintis Utenos ligoninėje (stacionare) pacientas, esant poreikiui, be jokių trikdžių siunčiamas atlikti reikalingus tyrimus, įskaitant ir vaikų skyriuje įkurtą MRT (magnetinio rezonanso tyrimą). Tačiau visiškai kitos nuomonės apie tai yra gydytojai, gydytojų sąjunga ir pacientai, kurie sako, kad pacientai dėl nepigaus tyrimo, taupymo sumetimais yra verčiami išsibraukti iš ligoninės pacientų sąrašo ir atlikti tyrimus savo lėšomis, o vėliau, atlikus tyrimus, grįžti vėl į ligoninės pacientų gretas. Tokie ligoninės vadovybės viražai ne tik žalingi pačiai įstaigai, bet ir pavojingi pacientų sveikatai. Tai išgirdęs rajono galva tepasakė, kad gydytojų ir pacientų nusiskundimai yra „bobų pletkai“. Kaipgi bus ne „pletkai“, kai jie yra tavo bičiulio adresu.

„Kalti įstatymai, ne politikai“

Tapo jau įprasta, kad dažnas Utenos rajono savivaldybės tarybos posėdis prasideda ir iš karto dėl nusišalinimo procedūrų stringa dėl valdančiajai daugumai priklausančių politikų galimų interesų konfliktų svarstant Utenai svarbius sprendimus. Aišku, kalčiausi dėl to lieka įstatymai, bet ne įdarbinti savivaldybės įmonėse ar įstaigose sūnūs, dukros, marčios, žmonos, seserys ir kiti artimieji.

Miesto seniūnaičių rinkimų farsas

Miesto seniūnas pristatė ką tik vykusių miesto seniūnaičių rinkimus, kurie susilaukė ypač mažo uteniškių susidomėjimo. Kažkada, pirmą kartą renkant miesto seniūnaičius, rinkimuose dalyvavo per 800 uteniškių iš 28 000, antrą kartą renkant dalyvavo jau tik apie 500, o šį kartą rinkėjų skaičius nesiekė ir dviejų šimtų, todėl buvo išrinkta vos poros kvartalų seniūnaičiai. Nors bendruomenių atstovų rinkimai buvo visur viešinami, jie nesusilaukė ne tik didesnio uteniškių dėmesio, bet ir kandidatų kai kuriuose kvartaluose buvo vos po vieną. Nors siekiant motyvuoti bendruomenes ir pačius seniūnaičius, kolegoms pasiūlėme apsvarstyti pagal galimybes įkurti programinį finansavimą bendruomenėms, kurios galėtų pačios nuspręsti ko joms labiausiai reikia gyvenamuose kvartaluose, šis pasiūlymas papiktino rajono merą, kuris retoriškai paklausė, kam tuomet reikalinga valdžia ir jis pats. Galbūt čia ir slypi atsakymas dėl tokio visuomenės pasyvumo ir apatiškumo, kai savivaldoje viską nori nuspręsti viena žmonių grupelę, tai kitiems stebėtojais būti, nelabai ir norisi.

Savivaldybės pinigai profesionaliam ar mėgėjiškam sportui?

Toks klausimas šiame savivaldybės tarybos posėdyje skambėjo ne kartą. Savivaldybės taryboje buvo patvirtinta, pagal specialiųjų tyrimų tarnybos rekomendacijas naujai pataisyta sportinės veiklos rėmimo tvarka, kuri nuo šiol turėtų būti skaidresnė. Taip pat diskutuota, kad ateityje turėtų būti atskirtas profesionalaus ir mėgėjiško sporto finansavimas. Šiuo metu beveik visos savivaldybės lėšos atitenka profesionalaus sporto paramai, o mėgėjiškam lieka tik trupiniai. Pavyzdžiui kiekvienais metais Utenos regione vykstančiam žiemos raliui iš biudžeto skiriama net 70 000 eurų, kai Elektrėnų ar Zarasų savivaldybės analogiškiems raliams skiria iki 10 000 eurų. Tačiau skiriant tokią sumą, nerandama 10 kartų mažesnės mokykloms, kad pastarosios galėtų atverti savaitgaliais savo sporto sales vietos bendruomenėms. Nesenai vaikus iš sporto centro perėmęs futbolo klubas „Utenos Utenis“ šiuo metu vysto vaikų futbolo akademiją. Nepasiteisinus dalyvavimui A lygos varžybose planuojama Utenos regiono vaikams skirti dar didesnį dėmesį. Krepšinio klubas „Juventus“ žada eiti panašiu keliu perimdamas iš sporto centro vaikus, tik atskirdamas klubo ir vaikų viešąsias įstaigas į atskiras. Yra siūlymų imti kitų valstybių pavyzdį ir kurti vieną profesionalų klubą, po kurio kepure veiktų profesionalūs (krepšinio, futbolo, rankinio ir kt.) sporto klubai bei greta būtų mokomi vaikai. Žiūrint visumoje į Utenos sporto sektorių būtina rasti finansavimo viduriuką, kuomet liks nenuskriausti ne tik profesionalūs klubai, bet ir kitos sporto šakos – beisbolas, motokrosas, karatė, dviračiai, mėgėjų komandos ar eiliniai, sportuojantys uteniškiai.

Pinigai šiandien, skolos po 50 metų

Kaip ir daugelio Lietuvos savivaldybių, taip ir Utenos šiais metais į biudžetą surenkamos pajamos didėjo. Tačiau skirtingai nuo kitų savivaldybių Utenos rajono savivaldybė grąžino vos 2 procentus savo skolų. Kitaip pasakius tokiais tempais šios valdžios užgyventas skolas reiks grąžinti tiems, kurie Utenoje gyvens ateinančius 50 metų.

Utenos autobusų parkas toliau nežinomybėje

Nors nuotolingai veikiančios Utenos autobusų parko įmonės visus metus vykęs auditas ir pabaigtas, į savivaldybės tarybos darbotvarkę jo aptarimas nebuvo įtrauktas. Savivaldybės tarybos nariai pastebėjo, kad reikia kuo skubesnių sprendimų, nes kitu atveju, įmonės darbuotojai laikomi nežinomybėje. Nesuprantama kodėl delsiama, nors ir kiekvienam politikui aišku, kad siekiant išsaugoti įmonę, jos teikiamų paslaugų kokybę, darbuotojus, būtinos permainos įmonės valdyme ir vadyboje bei pačiame transporto parke.

Investicijos į „pieninės aikštelę“ ir (ne)efektyvus uteniškių turto valdymas

Ir toliau stebina savivaldybės turto valdymo (ne)efektyvumas. Vieno, centre esančio savivaldybės pastato niekaip nepavyksta įrašyti į aukcione parduodamų pastatų sąrašą, nes pora metų valdininkams esą nepavyksta sutvarkyti dokumentų. Iš kito nuo pavasario nepavyksta iškraustyti pasibaigus sutarčiai nuomininkų. Trečiame potencialiai tinkamos komercijai patalpos atiduodamos sandėliavimui. Laimei, bent jau vienas iš dešimčių mieste esančių žemės sklypų bus bandomas išnuomoti investuotojams. Jei tik nebus iškelti per dideli reikalavimai investuotojams, yra tikimybė, kad miesto centre esančioje (senosios pieninės) aikštelėje iškils viešbutis su kitomis komercinėmis patalpomis. Tai būtų pirmas atvejis Utenos istorijoje, kuomet investuotojui išnuomojama valdiška žemė ir pastarasis įgyvendina tokį projektą.

Nerimstantys švietimo klerkai ir migloti jų planai

Rudenį Utenos rajono švietimo įstaigas pasiekęs mokyklų tinklo pertvarkos planas savivaldybės tarybos posėdžio taip ir nepasiekė. Mėgstantis savaip interpretuoti įstatymus švietimo, sporto ir jaunimo skyriaus vedėjas susirinkusiems savivaldybės tarybos nariams nedrįso papasakoti apie savo planus Utenos mokyklų ateitį. Tačiau iš preliminaraus plano matyti, kad vėl buvo planuota pasikėsinti į dviejų, Utenos mieste sėkmingai veikiančių darželių-mokyklų ateitį. Nepavykus prieš tai du kartus panaikinti mokyklėlių, šį kartą bandyta sužaisti žodžiais, kurie vėliau galėtų būti interpretuojami kaip kam patogu. Tačiau susitelkusi įstaigos bendruomenė parodė savo vienybę ir planą valdininkams teko pasidėti, bent laikinai, į stalčius. Iš preliminaraus plano matyti, kad planuojama sujungti Saulės gimnaziją su nuo sovietmečio laikų greta veikiančia specialiąja mokykla. Trūkstant 54 mokinių Užpalių gimnaziją planuojama paversti pagrindine mokykla. Kaimų mokyklėlėms nustatyta minimali mokinių riba, kurios nepasiekus padaliniai būtų naikinami. Nors pavasarį aiškinta, jog taupymas mokyklų sąskaita vyksta dėl didžiulio trūkumo lėšų, paaiškėjo, kad krepšeliui išlyginti 2017 m. tereikėjo apie 50 000 eurų. Kitaip tariant jei ir bus uždaroma kuri mokykla, tai dėl santykinai nedidelio lėšų trūkumo.

Kalėdinės mokesčių dovanos pagal simpatijas

Atėjus kiekvienų metų pabaigai, uteniškiams tenka ne tik rasti pinigų artimųjų dovanoms, bet ir 5 metus iš eilės didėjantiems žemės mokesčiams. Nors kitiems metams, tikriausiai dėl artėjančių savivaldos rinkimų, šio mokesčio didėjimas buvo pristabdytas, savivaldybės tarybą pasiekia pluoštas rajono gyventojų prašymų, kuriuose uteniškiai prašo kompensuoti jiems priskaičiuotus didžiulius žemės mokesčius. Kartu su jais į kompensacijų prašytojų gretas stoja ir kai kurie verslininkai, kurie dažniausiai kompensavimą turi gauti dėl to, kad skiria nemažas lėšas paramos sporto klubams ar kultūros renginiams. Tačiau porai įmonių (viešbutis ir miesto hipodromo valdytojas), nuolat prašančių kompensacijų sekasi gauti jas ir neskiriant niekam konkrečios paramos. Nėra blogai, kad kažkam patinka arkliai ar viešbučio paslaugos, kaip ir nėra blogai tai, kad valdžia mažina mokesčius verslui. Tačiau, tokiu atveju norisi paklausti – kodėl tokių pat lengvatų negauna kiti Utenos rajone veikiantys verslai?! Kuo skiriasi mokesčių prasme kavinės savininkas nuo viešbučio ar vienos paslaugos teikėjas nuo kito?! Kaip ir tai, kad besikreipiantys uteniškiai valdžios malonės sulaukia, geriausiu atveju, tik kas antrus metus, o „išskirtiniai“ beveik kiekvienais metais. Vien žirgų lenktynes organizuojančiai įmonei buvo kompensuota per 11 000 eurų dydžio žemės mokesčio suma. Praktiškai tiek pat, kiek šį kartą buvo numatyta kompensuoti 126–iems, nuo išmirkusių laukų nukentėjusiems mūsų rajono ūkininkams.

Šioje vietoje norisi prisiminti mokesčių surinkimo, didėjimo ar panaudojimo tikslingumą. Nors Lietuvoje įprasta daug kalbėti apie prekių ir paslaugų kainų didėjimą, skirtingų mokesčių didėjimas vyksta ne ką mažesniais tempais. Jei kainų didėjimą dar galima pagrįsti sąnaudomis, kaštais ar antkainiais, tai mokesčių didėjimo dažniausiai niekas dorai ir nepagrindžia. Taip ir Utenos rajono valdžia niekaip nesugeba rasti kito argumento dėl ko nuolat didinamas uteniškiams žemės mokestis, kaip tik dėl biudžeto skylių užkaišiojimo. Žemės mokestis kaip ir vandens, šilumos energijos, komunalinių atliekų, būtų ūkio administravimo, turto bei kiti vietiniai mokesčiai, nuolat ir ženkliai papildo savivaldybės iždo „puodą“. Kaip ir didžiąją dalį biudžeto pajamų sudaranti gyventojų pajamų mokesčio dalis (kiekvieno dirbančiojo Utenos rajono gyventojo 12 proc. „popierinio“ atlyginimo atkeliauja tiesiai į Utenos rajono biudžetą), taip ir surenkamas žemės mokestis naudojamas taip vadinamoms savarankiškoms savivaldybės funkcijoms. Paprastai tariant, taip, kaip sugalvos politikai ir be jokios didesnės atsakomybės už jų panaudojimo efektyvumą. Nebent surinktų mokesčių leidimo atsakingumo pavyzdžiu laikytumėme Utenos kultūros centrą, tiksliau jos vadovę, kuri nesenai nusprendė įsigyti už 23 000 eurų net pusę milijono kilometrų pravažiavusį, mūsų rajono kolektyvams vežti skirtą autobusiuką. Galima pamanyti, kad mokesčių mokėtojai taip ir svajojo sumokėti kuo greičiau įvairius mokesčius, kad tik jų vaikus į koncertus ar keliones vežtų iš servizų neišvažiuojantis autobusas. Mokesčių mokėtojas aišku nepyks už tai, kad jo pinigais socialinio būsto remonto remontas daromas brangiau, nei skelbimuose kainuoja analogiškas ir suremontuotas būstas. Verslininkas, statantis ir pardavinėjantis už 70 000 eurų namus, tikrai neprieštaraus, kad valdžia už tokią pat sumą savo įstaigai viso labo įrengs naują pečių su katiline. Vien tik pastarųjų mėnesių tokių „atsakingų“ valdžios išlaidų sąrašą galima būtų tęsti ilgai, tačiau niekas nesikeis kol mokantys įvairiausius mokesčius uteniškiai nepradės reikalauti iš valdžios pasiaiškinti ir pagrįsti savo sumokamų mokesčių tikslingumo.

Būtų apšauktas demagogu ar populistu tas, kuris pasakytų, kad valstybė ar savivaldybė gali gyventi be mokesčių. Tačiau apmokestinant kiekvieną mokesčių mokėtoją būtina ne tik įtikinti visuomenę jo būtinybe, bet ir turi būti sudaryta galimybė matyti, kaip panaudojamos sumokamos lėšos. Juk sutikime, kad negali vandens vamzdžiais ir kanalizacija tekėti parama sporto klubams, mero fondui ar kitų politikų organizacijoms. Radiatorių šiluma neturi virsti futbolo kamuoliais ar kultūriniais renginiais. Daugiabučių namų priežiūros mokesčiai turi virsti daugiabučių priežiūra, o ne kažkieno parama. Kaip ir žemės mokestis turi būti konkrečiai pagrįstas, dėl ko jis toks ir ne kitos bei kam surinktos lėšos bus panaudotos. Kitu atveju ir toliau tūlam uteniškiui kils klausimas, kodėl išplėtus miesto teritoriją jis už savo privatų žemės sklypą (dirvoną), kuriame nėra nei gatvės, nei komunikacijų privalo mokėti tokį pat žemės mokestį, kaip miesto centre. Neužtenka pranešti uteniškiams, kad komunalinių atliekų mokesčiai bus skaičiuojami ne nuo žmogaus, bet nuo jo valdomo turto vienetų. Reikia žmogui išaiškinti, dėl ko varpinė, stulpas ar pirtelė šiukšlina, o ne jis. Arba kokiu būdu šis žmogus vienu metu gali būti keliose vietose už kurias visas privalo mokėti po atskirą mokestį. O jei to nepavyksta sveiku protu pagrįsti, tai tuomet galbūt reiktų pripažinti, kad mokestis niekam tikęs. Galima dar būtų bandyti pagrįsti ir ekonomiškai, tačiau ir čia turi „sueiti galai“. Kaip kitaip paaiškinti tai, jog apmokestintas šiukšlių pavidalu uteniškių turtas, turėjęs padėti atrasti iki tol nerandamus 500 šiukšlių „gamintojus“, pasikeitus naujai tvarkai, šį skaičių atvirkščiai, išaugino net keturis kartus, iki 2000. Šie pavyzdžiai puikiai atspindi, jog nemaža uteniškių sumokamų mokesčių dalis yra surenkama ne visada pagrįstai, o jų panaudojimas ar jo efektyvumas kelia didžiules abejones. Belieka palinkėti visiems ir kiekvienam atskirai mokesčių mokėtojui būti budriais ir pilietiškais bei esant abejonėms reikalauti iš valdžios ir jai įkandin sekančių valdininkų Jūsų visų sumokamų pinigų panaudojimo pagrįstumo.

Utenos rajono savivaldybės tarybos narys Marijus Kaukėnas

Parašykite komentarą