Gegužės mėnesio Savivaldybės tarybos posėdžio apžvalga

Gegužės mėnesio Savivaldybės tarybos posėdžio apžvalga

Tvarkos vietinių kelių priežiūroje pradžia

Geros naujienos Utenos rajono gyventojams (tiksliau vairuotojams), kurie naudojasi rajone esančiais keliais. Vakar Utenos rajono savivaldybės taryba patvirtino vietinės reikšmės kelių tinklo specialųjį planą. Šis planas bus pateiktas kartu su kelių priežiūros vadovu, o tai reiškia, kad nuo šiol bus numatyta kokie, kaip ir kada konkrečiai bus tvarkomi ir prižiūrimi vietinės reikšmės keliai. Nors šios rajono kelių priežiūros gairės skirtos savivaldybės administracijai, paprašėme, kad būtų visuomenei pritaikytas ir supaprastintas jų variantas. Tam, kad kiekvienas rajono gyventojas galėtų žinoti kaip turi būti prižiūrimi jam rūpimi keliai, o reikalui esant to pareikalauti iš atsakingų asmenų.

Asfaltuojami svarbūs žvyrkeliai

Geros naujienos ir Užpalių gyventojams, nes ateinančiais metais Susisiekimo ministerijos ir Kelių direkcijos iniciatyva planuojama pradėti kelio Utena-Pilveliai-Užpaliai (pro Rašę) asfaltavimo darbai. Tokio paties likimo laukia ir keliai Tauragnai-Šeimatis-Daunoriai ir Tauragnai-Sirvydžiai-Daugailiai.

Renovuojama miesto mokykla

Tokių pat gerų naujienų sulauks ir Aukštakalnio progimnazijos bendruomenė. Šiame posėdyje buvo pritarta Utenos Aukštakalnio progimnazijos vidaus patalpų modernizavimo projektui (730 000 eurų), prie kurio Utenos rajono savivaldybei tereiks prisidėti 7,5 procentų. šios sumos.

Mokesčių fronte nieko naujo

Ne tokios geros žinios Utenos rajone gyvenantiems senjorams, neįgaliesiems ir socialinių pašalpų gavėjams, nes ir šiems metams rajono valdantieji, tiesa tik vieno balso persvara, patvirtino mažesnes žemės mokesčio kompensacines ribas. Kitaip pasakius, prieš kelis metus sunkiai besiverčiantiems ar neįgaliesiems uteniškiams, kurie gyvena iki 15 arų žemės sklypuose mieste ar iki 3 hektarų žemės sklypuose rajono teritorijoje, žemės mokestis būdavo kompensuojamas. Deja, bet ši kompensacinė riba valdančiųjų balsais prieš kelis metus buvo sumažinta iki 7 arų mieste bei 1,5 hektaro rajone ir iki šiol neatstatoma. Todėl penktus metus iš eilės didinamas Utenos rajono gyventojams žemės mokestis ar kitais metais planuojamas naujas žemės verčių visuotinis perskaičiavimas nemažai daliai uteniškių taps dar vienu mokestiniu išbandymu.

Tirpstantis Aukštakalnio kvartalinės renovacijos miražas

Ne ką geresnės naujienos ir Aukštakalnio kvartalo gyventojams, kurie iki šiol vis dar tikėjo rajono valdžios priešrinkiminiais pažadais, jog Aukštakalnio kvartalas bus tvarkomas kvartalinės renovacijos būdu. Turbūt ne vienas uteniškis pamena prieš trejus metus spaudoje garsiai trimituotus valdžios pažadus, kad kažkokie “dosnūs” vokiečių fondai ir Aplinkos ministerija duos tam reikalui lėšų. Kad įtikinamiau būtų, Utenos rajono gyventojams net buvo pateiktos vizualizacijos, kaip atrodys po kvartalinės renovacijos Aukštakalnio kvartalas. Deja, bet jau tuomet mes supratome, kad ne viskas yra taip, kaip deklaruojama ir perspėjome rajono valdžią su meru priešakyje, kad nedalintų žmonėms abejotinų pažadų, nes tai gali daugelį kvartalo gyventojų suklaidinti ar paprasčiausia nuvilti jų lūkesčius. Vakar, posėdžio metu pasiteiravus valdininkų kiek procentų tikimybės yra, kad valdžios  pažadai bus įgyvendinti, atsakymas tebuvo 50/50, tačiau įsigilinus į esamą situaciją ir iškeltus reikalavimus renovacijai, akivaizdu, kad tai labai optimistiniai skaičiai. Realiai tol, kol nesusidarys didelė grupė (vienoje vietoje) daugiabučių namų, kurie sutiks kartu renovuotis, jokios kvartalinės renovacijos net ir teoriškai būti negali. Aiškėja, kad tokių daugiabučių namų grupių nėra ir nenumatoma, nes didesnė dalis žmonių dėl įvairių priežasčių į namų renovaciją žiūri skeptiškai. Rajono meras kiek papykęs mestelėjo opozicijai, kad ši tik ir nori blogo miestui, tačiau vėliau viską nuleido juokais. Ne, p. Mere, opozicija nori gero, ir ne tik miestui, bet ir jo gyventojams, kas neturi nieko bendro su neatsakingais pažadais.

Pagalba nuskriaustiesiems.

Tame pačiame posėdyje susirinkę savivaldybės tarybos nariai perdavė pagal pagal panaudos sutartį VŠĮ Krizių centras “Angelų pieva” 350 kvadratinių metrų patalpų buvusių Atkočiškių vaikų namuose. Viena vertus neefektyvu kelių tūkstančių kvadratinių metrų pastatą (išnaudojant tik nedidelę jo dalį) “marinuoti”, kita vertus nėra kur ir dėti labiausiai nuskriaustų Utenos rajono gyventojų, kuriais ir rūpinasi ši organizacija.

Naujos galimybės politikams

Savivaldybės tarybos nariai vienbalsiai nusprendė susimažinti kanceliarinėms išlaidoms skirtas lėšas ir nuo 1 MMA iki 0,7 MMA dydžio, kurias gali panaudoti per mėnesį įvairioms, su savivaldybės tarybos nario veikla susijusioms išlaidoms. Mūsų nuostabai didelio džiaugsmo iš kolegų nebuvo pastariesiems pranešus, jog mano ir kolegų iniciatyva nuo liepos pirmos dienos, pasikeitus Vietos savivaldos įstatymui šias lėšas, nors ir sumažintas bus galima panaudoti ne tik pilant kurą ar perkant padangas, tačiau ir vienam būtiniausių politiko darbe dalykų – biuro išlaikymui. Kitaip pasakius atsiras puiki galimybė tarybos nariams visoje Lietuvoje atlikti savo pareigą ir susitikti su rinkėjais civilizuotai – biure, kas neabejotinai padarytų jų darbą kokybiškesniu. Tačiau kyla klausimas ar atsiras daug norinčių kasdien dirbti su Utenos rajono gyventojais?

Socialdemokratė devyndarbė

Gegužės mėnesio posėdžio metu buvo svarstoma Utenos rajono socialinių ir sveikatos biudžetinių įstaigų vadovų pareigybių aprašymai. Nors šiems aprašymams rajono valdantieji pritarė vienbalsiai, abejonių kai kurių vadovų darbo krūvio galimybėmis neišsklaidė. Pasirodo yra tokių vadovių, kurios ne tik dirba gydytojomis Utenos poliklinikoje, bet dar ir pilnu etatu vadovauja socialinės globos namams. Klausimas ar su pacientais iki vėlyvo vakaro dirbama, ar su įstaigos darbuotojais? Atsakymo iš valdžios apie jų bendrapartietės socialdemokratės ypatingus keliolikos valandų per dieną darbštumo gebėjimus taip ir nesulaukėme.

Saviškiam mokėtas neteisėtai priedas

Savivaldybės tarybos narius pasiekė prašymas pripažinti negaliojančiu trijų metų senumo sprendimo projektą, kuriuo buvo nustatytas 40% priedas prie atlyginimo Utenos ligoninės direktoriui D. Drungai. Tuomet, dar nesenai pradėjusį vadovauti Utenos ligoninei savo bendrapartietį taip nusprendė paskatinti socialdemokratų vadovaujama savivaldybės tarybos koalicija. Tačiau toks dosnus sprendimas užkliuvo tuomečiam Vyriausybės atstovui Utenos apskrityje ir jis jį apskundė teismui. Tačiau Utenos rajono valdantieji nepasidavė ir tol gynė saviškiui skirtą priedą, kol šis nukeliavo iki aukščiausiojo teismo, kuris jų nelaimei nusprendė, kad tokio priedo būti negalėjo. Kitaip pasakius šis bendražygio paskatinimas buvo neteisėtas, tačiau posėdžio metu paaiškėjo, kad žalos už permokėta atlyginimą nieks nesiruošia atlyginti. Ši situacija puikiai iliustruoja situaciją, kai neatsakingi ar net tyčiniai politikų sprendimai siekiant kažkam naudos padaro žalą, tačiau atsakomybės dėl to neprisiima niekas. Sieksime toliau aiškintis šią situaciją.

“Nesaviškių” optimizavimas

Politikams posėdžio metu buvo pristatyta savivaldybės įstaigų ir pačios administracijos optimizavimo planas. Paaiškėjo, kad labiausiai nukentėtų nuo tokio plano seniūnijos, kurioms siekiama sumažinti buhalterių etatus. Kitaip pasakius vietoj seniūnijų stiprinimo, jas planuojama dar labiau silpninti ir centralizuoti. Nežiūrint į tai, kad joms tenkančių funkcijų nuolat daugėja, techninė bazė šioms funkcijoms atlikti (pavyzdžiui specialių automobilių įsigijimas) rajono valdžios neužtikrinama. Siūloma optimizacija (jei aišku jai bus pritarta) taip pat paliestų Verslo ir Turizmo informacijos centrus, kuriuos siekiama sujungti. Panašus likimas lauktų ir Utenos rajono pedagoginės psichologinės tarnybos ir Utenos švietimo centro įstaigų, kurias taip pat planuojama sujungti. Tuo metu savivaldybės administraciją optimizavimas paveiktų minimaliai. Minimaliai, nes kaip gi optimizuosi, kai visur “kimšte prikimšta saviškių”.

Truputis pramogų Dauniškio ežere

Po praėjusiais metais “neprileistų” investuotojų į Dauniškio ežerą pagaliau atsirado norinčių bent minimaliai investuoti į pramogas šiame, miesto centre esančiame ežere. Gautas ir patvirtintas prašymas, kuriuo siekiama Dauniškio ežere uteniškiams teikti  irklenčių nuomos paslaugas. Taip pat jau šį vasaros sezoną Utenoje (senosios pieninės vietoje) jaunieji verslininkai planuoja pradėti dviračių nuomą. 

Kaip pavargti nuo kelionių?

Į šį klausimą nesunkiai galėtų atsakyti Utenos rajono mero pavaduotojas V. Valinčius, kuris šiais metais trumpiausio posėdžio metu tarybos nariams garsiai guodėsi, jog yra pavargęs. Sunkus tas vicemero darbas, kai vieną mėnesį kelionė su delegacija į Palestiną, kitą mėnesį į Gruziją, kitą dar kur nors. Galima būtų patikėti, kad tolimos kelionės už mokesčių mokėtojų (uteniškių) lėšas primokant dar delegacijai komandiruotpinigius vargina savivaldybės politikus, tačiau nieks juk jų ten varu nevaro. Juo labiau retas uteniškis atsisakytų už AČIŪ pakeliauti po pasaulį. Taip ir taupome biudžeto pinigus dirbančio žmogaus sąskaita.

Parašykite komentarą