Atsakymas atbulai laiką skaičiuojančiai Utenos rajono savivaldybės administracijai

Atsakymas atbulai laiką skaičiuojančiai Utenos rajono savivaldybės administracijai

Įtikinėjimo menas – geriausia gynyba – puolimas
Sureagavo… tik po pusantros paros

Utenos rajono savivaldybės administracija išplatino socialiniame tinkle „facebook“ pranešimą, kad aš, Utenos rajono savivaldybės tarybos narys savo „facebook“ profilyje prieš kurį laiką pateikiau tikrovės neatitinkančią informaciją apie Seimo narės M. Petrauskienės dovanų čekių dalybas Utenos „Utena“ krepšininkėms, apie savivaldybės viešuosius pirkimus ir taip galimai nusidėjau savivaldybės tarybos nariams galiojančioms Etikos taisyklėms. Susipažinęs su savivaldybės administracijos metamais mano asmeniui kaltinimais nutariau netylėti ir dar kartą išdėstyti visą šios istorijos chronologiją bei pateikti oficialiuose šaltiniuose, įskaitant ir Utenos rajono savivaldybės oficialiame internetiniame puslapyje pateikiamą informaciją. Esu įsitikinęs, kad visa pateikta informacija pagrindžia mano kiekvieną žodį, kaip nuomonę išsakytą kovo 9 dienos „facebook“ pranešime. Taip pat neabejoju, kad ne Utenos rajono savivaldybės administracija ar Seimo narė buvo apšmeižti, tačiau metant visiškai nepagrįstus kaltinimus mano asmeniui, buvau apšmeižtas aš. Neabejotinai kreipsiuosi į atitinkamas institucijas, kuriose sieksiu, jog būtų apgintas visuomenės interesas, mano garbė, būtų nustatyti valdininkai organizavę šį viešąjį pirkimą ir jiems vadovavę politikai. Dėl to manau, nesunkiai paaiškės, kas iš tiesų šioje istorijoje skleidžia netiesą ir taip bando išsisukti nuo galimos atsakomybės. Vien tai, kad savivaldybės pranešimu buvo sureaguota tik po pusantros paros ir tuo pačiu metu kaip tyčia iš Utenos moterų krepšinio klubo internetinės svetainės „dingo“ vieša krepšininkių padėka asmeniškai Seimo narei už gautus dovanų čekius, kelia dideles abejones dėl pačios Utenos rajono savivaldybės pozicijos tikrumo. Jei nesijaučiama kaltais, tai kam tiek laiko delsti ir tuo pačiu metu ištrinti dalį ypač svarbios informacijos? Nežiūrint į tai, visos internetinių puslapių ir pranešimų kopijos yra išsaugotos ir tokie įkalčių slėpimo veiksmai niekaip nepadės nuslėpti esmės.

Visa tiesa apie Utenos rajono savivaldybės viešojo pirkimo teisėtumą.

Utenos rajono savivaldybės administracijos pranešime rašoma, kad šioje istorijoje minimi dovanų čekiai pirkti nepažeidžiant viešųjų pirkimų įstatymo. Rašoma, kad 2016 metų vasario 11 dieną paskelbtas Utenos rajono savivaldybės konkurse nurodytas užklausimų terminas iki vasario 22 dienos tėra pasiteiravimų laikotarpis, o ne pasiūlymų teikimas. Sakydami „A“ Utenos rajono savivaldybės klerkai nutyli „B“ ir „C“, kas iš esmės keičia viską.
Taigi viešasis pirkimas vyko taip, kaip nurodyta oficialiame Utenos rajono savivaldybės internetiniame puslapyje, nes Utenos rajono savivaldybė rengdama viešuosius pirkimus privalo talpinti informaciją apie jų eigą savo svetainėje. Ką gi skelbė Utenos rajono savivaldybės svetainė?
7
Vasario 11 dieną Utenos rajono savivaldybės internetiniame puslapyje paskelbtas mažavertis pirkimas 14 dovanų čekių, 70 eurų vertės įsigyti. Tame pačiame skelbime buvo nurodytas terminas užklausimams iki vasario 22 dienos 16 valandos. Iš krepšinio klubo pateikto dovanų čekio pavyzdžio matyti ant dovanų čekio vasario 12 dienos data. Taip pat nuotraukose ir video siužete matyti, jog dovanų čekiai krepšininkėms buvo įteikti vasario 13 dieną. To neneigia ir Utenos rajono savivaldybė, tačiau klausimas kam tuomet reikėjo nustatyti tokį ilgą užklausimų terminą, jei čekiai įsigyti jau sekančią dieną nuo viešojo pirkimo paskelbimo internetinėje svetainėje. Nežiūrint į šias keistenybes, Utenos rajono savivaldybės administracija gindama viešojo pirkimo teisėtumą nutyli apie kitus iš esmės svarbius dalykus.
kuponas
Vasario 24 dieną Utenos rajono savivaldybės internetiniame tinklapyje pateikiama informacija, kurioje skelbiama, jog viešojo pirkimo konkursą, vadovaujantis mažiausios kainos pasiūlymu nugalėjo tas pats grožio salonas, kuriame ankščiau buvo įsigyti dovanų čekiai krepšininkėms. Tokiu atveju kyla elementarus klausimas – kokiu pagrindu vasario 12 dieną Utenos rajono savivaldybė įsigijo 14 dovanų čekių 70 eurų vertės, jei konkurso nugalėtojas buvo nustatytas tik vasario 24 dieną. O juk savivaldybės klerkai turėtų žinoti vieną pagrindinių viešųjų pirkimų principą, jog įsigyti prekes ar paslaugas galima iš to, kas nugali viešųjų pirkimų konkursą, o ne atvirkščiai. Nebent Utenos rajono savivaldybėje galioja kitokie viešųjų pirkimų principai ir įstatymai.
8
Galiausiai Vasario 25 dieną Utenos rajono savivaldybės internetiniame tinklapyje skelbiama apie minėto viešojo pirkimo laimėtojo nustatymą ir sutarties sudarymą. Skelbiama sutarties pradžia 2016 vasario 25 dieną, sutarties pabaiga tą pačią 2016 vasario 25 dieną. Tokiu atveju taip pat kyla klausimas Utenos rajono savivaldybės viešuosius pirkimus kuruojantiems specialistams – kokiu pagrindu buvo atliktas prekių/paslaugų įsigijimas vasario 12 dieną, jei sutartis šioms prekėms/paslaugoms įsigyti sudaryta tik vasario 25 dieną. Maža to, tame pačiame savivaldybės pranešime skelbiama (citata): „Paslaugų suteikimo terminas – Per 10 dienų nuo sutarties įsigaliojimo dienos.“. Tokiu atveju aišku tai, kad paslaugas Utenos rajono savivaldybė turėjo teisę įsigyti nuo vasario 25 dienos (kada pasirašyta sutartis) iki kovo 7 dienos. Utenos rajono savivaldybės vasario 12 dieną įsigyti dovanų čekiai niekaip nepatenka į šį terminą, nebent Utenos rajono savivaldybėje laikas yra skaičiuojamas atgaliniu būdu.

vasario 25

Kas gi iš tiesų Utenos krepšininkėms dovanojo dovanas?

Vasario 15 dieną Utenos moterų krepšinio klubo internetinėje svetainėje buvo patalpintas viešas pranešimas su dovanų čekiu, kuris susidomėjus istorija žurnalistams „dingo“ iš Utenos moterų krepšinio klubo tinklapio. Utenos krepšininkių pranešime buvo rašoma (citata):

„Už pasiaukojantį žaidimą – „Utenos“ klubo globėjos dovanos krepšininkėms.
Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) moterų taurės finale suklumpusios „Utenos“ krepšininkės sulaukė malonios dovanos“ Klubo gerbėja Milda Petrauskienė (LR Seimo narė, valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininko pavaduotoja) pasirūpino, kad už pasiaukojantį žaidimą kiekviena krepšininkė gautų po 70 eurų vertės čekį procedūroms grožio priežiūros centre „Devi AJ“.“

Krepšininkių padėkoje už dovanas nei vienu žodžiu neužsimenama apie Utenos rajono savivaldybę. Atvirkščiai. Tokia krepšininkių padėka asmeniškai Seimo narei už gautus dovanų čekius parodė, kad visos krepšininkės dovanų čekius priėmė, kaip asmenines Seimo narės dovanas ir už tai padėkojo išskirtinai jai.
4

Utenos rajono savivaldybės, Utenos socialdemokratų ir asmeniniame Seimo narės internetiniame tinklapyje buvo rašoma apie tai, kaip buvo dovanojamos krepšininkėms dovanos (citata iš Seimo narės internetinio puslapio):

„Seimo narė ir meras pasveikino taurės nugalėtojas „Sūduvos“ krepšininkes, šiltų sveikinimo žodžių negailėjo ir „Utenos“ ekipai bei jų treneriui Alfredui Vainauskui. Krepšininkėms Alvydas Katinas ir Milda Petrauskienė įteikė atminimo dovanas. Seimo narės dovana buvo ypatinga, nes ji – „Utenos“ komandos globėja.“

Seimo narės minimą dovanų įteiktą šakotį (kurio nuotraukose kažkodėl nematyti) vargu ar galime vadinti ypatinga dovana lyginant su beveik 1000 eurų vertės padovanotais dovanų čekiais. Juo labiau bendroje nuotraukoje su Seimo nare krepšininkių rankose matosi tik dovanų čekiai ir gėlės.
5
Seimo narė Milda Petrauskienė paklausta 15min.lt žinių portalo apie šią istoriją, pakomentavo (citata):

„Aš esu globėja krepšinio komandos. Asmeniškai aš neteikiau dovanų. Ne, ne. Ne mano ten vardu, ten savivaldybė įteikinėjo“.

Seimo narė paklausta lziniu.lt žinių portalo apie šią istoriją, pakomentavo (citata):

„Seimo socialdemokratė M. Petrauskienė, kalbėdama su portalu lzinios.lt, kategoriškai neigė teikusi savivaldybės nupirktus prizus rajono sportininkėms. „Aš tik pasveikinau, įteikiau merginoms šakotį. O savivaldybė tekkė kažkokius čekius“, – aiškino ji.
Pasiteiravus, kodėl krepšinio komandos tinklapyje už šias dovanas dėkojama būtent parlamentarei, M. Petrauskienė iš pradžių sakė, jog yra patarusi merui, ką pirkti. Netrukus politikė pasitaisė – esą ji tik pagyrė savivaldybę, kad ši nupirko moterims tinkančias dovanas.
„Aš, kaip komandos globėja, irgi galėjau dovanas pirkti, bet tiek pinigų neturiu. Ne tokios ten mažos sumos, nors nežinau, už kiek tie čekiai įsigyti“, – kalbėjo M. Petrauskienė.“

Tačiau didžiausio Lietuvos žinių portalo publikuojamame krepšinio šventės video įraše sveikinant Utenos krepšininkes Seimo narė Milda Petrauskienė aiškiai matoma su dovanų čekiais rankose. Skirtumas tarp Seimo narės komentarų ir video įraše matomo vaizdo pagrįstai kelia abejonių dėl išsakomų žodžių tikrumo. Nebent, video įraše matoma moteris nėra parlamentarė Milda Petrauskienė.
1Kad Seimo narė įteikė krepšininkėms dovanų čekius neneigia ir Utenos rajono savivaldybė, kurios pranešime rašoma (citata):

„Seimo narė Milda Petrauskienė krepšininkėms įteikė už savo lėšas pirktas dovanas: šakotį ir šampano butelį. Nemanome, kad iš Seimo narės rankų krepšininkių gauti keli kuponai, yra pažeidimas, nes Seimo narė, skubant pasveikinti komandos žaidėjas, tik padėjo merui teikti dovanų kuponus.“

Tačiau tame pačiame delfi.lt video įraše aiškiai matyti, kad Seimo narė dovanų čekius turėjo rankose ne tik dalinant juos, bet gerokai prieš tai. Todėl savivaldybės administracijos minimas skubėjimo faktorius čia niekaip netinka.
3
Tuo pačiu skaitant savivaldybės administracijos pranešimą kyla klausimas kas sako netiesą – ar Seimo narė kategoriškai neigdama, jog įteikinėjo savivaldybės dovanas, ar savivaldybės administracija teigdama, jog Seimo narė įteikinėjo dovanų čekius, ar viešai publikuojamas žinių portalo krepšinio šventės video įrašas?
Dar daugiau klausimų sukelia Utenos rajono mero žinių portalui lzinios.lt komentaras (citata):

„A. Katinas tikino, kad tiek dovanų krepšininkėms pirkimas, tiek teikimas vyko „švariai“. „Savivaldybė su M. Petrauskiene šiuo atveju nieko bendro neturėjo. Ji yra išrinkta Utenos vienmandatėje apygardoje, dalyvauja rajono renginiuose net dažniau negu meras, ir jos valia, kokias dovanas teikia – kas yra jos maišelyje, nieko bendro neturi su savivaldybės dovanomis. Negaliu pasakyti, ką ji teikė. O tai, ką teikė savivaldybė, buvo įgyta per viešuosius pirkimus. Bendro maišelio savivaldybė su Seimo nariais kol kas neįteikinėja“, – tikino meras.

Atidžiai pažiūrėjus delfi.lt portalo publikuojamą moterų krepšinio šventės video įrašą matyti tik vienas dovanų maišelis, kuris pradžioje buvo rajono mero rankose, tas pas maišelis vėliau atsidūrė jo bendrapartietės Seimo narės rankose.

Reziumė

Apžvelgus visą oficialiai pateikiamą informaciją (pranešimus, komentarus, nuotraukose ir video įrašuose užfiksuotus kadrus) turiu pilną teisę susidaryti nuomonę, kad Seimo narė Milda Petrauskienė asmeniškai įteikinėjo dovanų čekius Utenos krepšinio klubo krepšininkėms. Utenos moterų krepšinio klubo krepšininkės oficialiame pranešime dėkodamos informavo visuomenę apie gautas konkrečiai Seimo narės Mildos Petrauskienės (globėjos) dovanas ir kaip to įrodymas buvo įkelta dovanų čekio kopiją. Todėl nekyla abejonių, kad dovanas krepšininkės priėmė, kaip asmenines Seimo narės, juo labiau padėkoje už gautas dovanas nei vienu žodžiu neužsimenama apie Utenos rajono savivaldybę. Socialdemokratų ir asmeniniame Seimo narės puslapyje minima įteikta ypatinga dovana tik dar labiau sustiprina nuomonę, jog dovanas Seimo narė įteikė, kaip asmenines.
Išnagrinėjus Utenos rajono savivaldybės viešojo pirkimo dovanų čekiams įsigyti eigą ir su ja susijusius oficialius pranešimus abejonių dėl viešojo pirkimo konkurso teisėtumo turbūt niekam nebekyla. Nebent Utenos rajono savivaldybėje laikas skaičiuojamas atgal, o įstatymai ir tvarkos skiriasi nuo visos Lietuvos.
Viešoje erdvėje išsakyti Utenos rajono mero, Utenos rajone išrinktos Seimo narės, Utenos rajono savivaldybės administracijos, jos direktoriaus ir atskirų skyrių vedėjų komentarų prieštaravimas vienas kitam ar pačios savivaldybės oficialiai informacijai, kelia didelių abejonių dėl Utenos rajono gyventojams skleidžiamos savivaldybės atstovų informacijos tikrumo. Klausimas – ar viešai išsakytus ir vienas kitam prieštaraujančius politikų bei valdininkų komentarus galima laikyti už faktą, ar oficialius savivaldybės ir krepšinio klubo pranešimus bei foto ir video kadrus? Savo nuomonę formuoju iš pastarosios faktinės informacijos. Todėl laikausi savo nuomonės, kad Utenos krepšininkėms dovanų čekius dovanojo asmeniškai Seimo narė, o tas dovanas vėliau neteisėtu būdu (pažeidžiant viešųjų pirkimų įstatymą) Utenos rajono savivaldybės administracija nupirko iš grožio salono.
Įvertinęs visą informaciją niekaip negaliu sutikti su mano asmeniui metamais Utenos rajono savivaldybės kaltinimais ir savo nuomonę ginsiu visomis LR įstatymuose numatytomis galimybėmis. Taip pat kreipsiuosi į atitinkamas institucijas, kad būtų apgintas visuomenės interesas ir atlyginta galimai padaryta žala Utenos rajono gyventojams (savivaldybei). Tuo pačiu bus puiki proga įvertinti politikų ir jų vadovaujamų valdininkų išsakytų teiginių tikrumą bei iš to sekantį požiūrį į šalies ir mūsų rajono gyventojus.

Utenos rajono savivaldybės tarybos narys

Marijus Kaukėnas

Parašykite komentarą