Apie politiką ir mokesčius

Apie politiką ir mokesčius

Šią kovą prieš naujų mokesčių atsiradimą stebėjau nuo pat pradžių. Finansų ministerijai pakeitus ateinančių metų Lietuvos ekonomikos prognozę į neigiamą, Seimo konservatoriai Lietuvai pasiūlė patį primityviausią būdą – naujų mokesčių atsiradimą ir senų didinimą.
Kaip prieš trejus metus, taip ir dabar buvo pasitelkta panaši strategija, tik prieš trejus metus buvo siekiama išgelbėti visos Lietuvos ekonomiką, o dabar buvo bandoma gelbėti, tiksliau –prieš artėjančius rinkimus įtikti vienai socialinei grupei, kitų socialinių grupių sąskaita. Netrukus iš TS-LKD frakcijos Seime pasipylė įvairiausi siūlymai didinti PVM, pelno mokestį, įteisinti turto mokestį nauju pavadinimu– prabangos mokestis, gyventojų indėlius ir t. t. Kai kurie konservatoriai, save vadinantys dešiniaisiais, net siūlė progresinius mokesčius, nors Lietuvoje ir dabar žmogus gaunantis didesnį atlyginimą moka didesnius mokesčius.

Absurdas, jog, remiantis minėtu progresinių mokesčių siūlymu, daug uždirbantis asmuo – tai gaunantis 1 250 litų atlyginimą. Turbūt naiviai tikėtasi, jog mažesnieji koalicijos partneriai pritars šiems siūlymams be didesnių diskusijų. Deja, šį kartą Liberalų sąjūdžio ministrai ir Seimo nariai naujų mokesčių atsiradimui ir senų didinimui pasakė griežtą NE. Ne tik pasakė NE, bet ir pateikė savo alternatyvius pasiūlymus, kaip sumažinti defi citą. Po tokių koalicijos partnerių ketinimų buvo sušaukti Liberalų sąjūdžio partijos Valdybos ir Tarybos posėdžiai, kuriuose nemažai liberalų siūlė apskritai trauktis iš koalicijos, jei būtų įteisinti nauji mokesčiai. Nors konservatorių vadovai po diskusijų liberalų pasiūlymams pritarė, tačiau su sąlyga, jog pensijoms atstatyti trūkstamos lėšos būtų gaunamos iš būsimųjų pensininkų, t. y. būtų sustabdomi pervedimai į privačius pensijų fondus. Po įtemptų koalicijos posėdžių buvo sutarta nebestabdyti, bet sumažinti pervedimus į privačius pensijų fondus 0,5 proc. – nuo 2 proc. iki 1,5 proc., o trūkstamas lėšas surinkti daugiausiai iš Susisiekimo ministerijos sričių. Turiu pastebėti, jog šiandien Lietuvoje mokesčių mokėtojų ir socialinių pašalpų gavėjų tarpusavio santykis yra pasiekęs kritinę ribą. Neabejoju, jog prieš tai minėtų mokesčių įteisinimo atveju būtų kilusi dar viena mokesčių mokėtojų emigracijos banga, tik šį kartą lemiama. Dar kiek sumažėjus darbingo amžiaus ir verslininkų gretoms, Lietuvai liktų tik du keliai. „Geresnis“ – TVF (tarptautinis valiutos fondas) su ypatingai griežtomis taupymo sąlygomis, ir prastesnis kelias – valstybės bankrotas. Tiek vienu, tiek kitu atveju šiandien gaunamos socialinės pašalpos, įskaitant ir pensijas, bei atlyginimai liktų tik prisiminimuose. Tikiuosi, jog koalicijos partneriams užteks valios laikytis pasiekto susitarimo, nes kitu atveju būsiu vienas iš pirmų partijos Valdybos narių, kuris pasiūlys trauktis iš koalicijos. Suprantu, kad toks sprendimas destabilizuotų padėti šalyje, tačiau ne ką mažiau destabilizuoja padėtį nuolatinis gąsdinimas naujais mokesčiais.

Parašykite komentarą